Csaknem 12 ezer epekövet operáltak ki egy indiai nőből

Gyomorfájásra és refluxra panaszkodott az az 51 éves indiai nő, akinek végül majdnem 12 ezer epekövet távolítottak el a szervezetéből. Ez valószínűleg világrekord.

  • hvg.hu hvg.hu
Csaknem 12 ezer epekövet operáltak ki egy indiai nőből

Minati Mondal két hónapja küszködött már gyomorproblémákkal, amikor orvoshoz került. Egy kalkuttai kórházban vizsgálták meg, egyebek mellett ultrahanggal. Az orvos megállapította, hogy az asszony problémáit epekövek okozzák, de ő sem gondolta, hogy ilyen sok halmozódott fel a szervezetében – írja a brit The Daily Mail.

Összesen 11 950 darab epekövet távolítottak el az epehólyaglyából, a laparoszkópiás beavatkozás nagyjából egy órán át tartott.

A kövek nagysága 2 és 5 milliméter között váltakozott, az orvos beszámolója szerint nem győzték számolni őket.

Az eset annyira egyedi volt, hogy a műtétet végző orvosok írt londoni kollégáinak, és felajánlotta a kövek egy részét az ottani szakmúzeumnak.

Makhan Lala Saha doktor elmesélte, hogy két hónappal ezelőtt 1100 epekövet távolított el egy lány epehólyagjából. A szakirodalom tud egy másik sokkoló esetről is: 1983-ban brit orvosok 3110 követ távolítottak el egy német beteg epehólyagjából. Az indiai nő esete azonban minden bizonnyal megdönt minden eddigi rekordot.

A betege egyébként két napja kiengedték a kórházból, és már otthon lábadozik.