szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

1902. március 2-án két egyesület alakult meg Európa két különböző pontján. Budapesten egy bérkocsis szakegylet, Madridban egy futball klub. Előbbit elnyelte a történelem, utóbbi történelmet csinált. A Madrid Football Club ugyanis a világ egyik legnagyobb, legsikeresebb és legnépszerűbb csapatának, a Real Madridnak a közvetlen elődje. A királyi klub így ma ünnepli 110. születésnapját. .

A korai elnevezés írásmódja jelzi, hogy a spanyol legenda is, mint annyi minden a futball világában, angol gyökerekből szökkent szárba. Az Oxfordban és Cambridge-ben tanuló spanyol egyetemisták vitték el magukkal a déli országba az északon népszerű sportág hírét, és ők alapították, még a 19. század végén az első madridi futballklubot.  A Football Club Sky utóbb ketté vált, egyik utódja lett a Club Espanol Madrid, belőle pedig ezen a 110 évvel ezelőtti tavaszi napon megalakult a Madrid Football Club. Mondhatni, uralkodásra született: 3 évvel később már megnyerte a Spanyol Kupát, majd egymás után háromszor újra. 1920-ban pedig az uralkodói kegy nevében is uralkodóvá változtatta a már akkor fehér mezben játszó csapatot: XIII. Alfonz király a Real, azaz „Királyi” jelzőt adományozta a klubnak. A Real Madrid elindult dicső útján.

AP

A későbbi sikerek felsorolása és rendszerbe foglalása meghaladná e cikk kereteit, de az első spanyol  labdarúgó bajnokság történéseit mindenképpen érdemes kiemelni, mert a futballtörténelem legnagyobb rivalizálásának ágyaztak meg. Az 1929-ben rajtoló szezonban ugyanis az utolsó fordulóig a Real állt az élen, akkor azonban egy bilbaói vereségnek köszönhetően megelőzte – a Barcelona.  A történelmi első hely dicsősége tehát a katalánoké lett, a Real 1932-ben nyert először bajnokságot. A két óriás pedig azóta is harcol, változó történelmi kulisszák között, de állandó (szurkolói) utálattal egymás iránt.

A mai nagyság felől nézve szinte hihetetlen, de még a legendás elnök, Santiago Bernabéu 1945-ös beiktatása után is hosszú évekig csak a dobogó alsóbb fokáig (vagy odáig sem) jutott a Real, az első bajnoki aranyat 21 év (!) után követte az újabb. Viszont az 1954-es elsőséget követően nem csak otthon, Európában is királyi fényben pompázott a klub, ekkor alapozta meg máig érvényes nimbuszát a világ futballjában. Éppenséggel a mai időket idéző játékos-politikával: világklasszis külföldiek, honosított sztárok alkották a keretet, 1953 és 69 között csak négy bajnokságot nem a fehér mezesek nyertek meg és ebben a regnumban „esett le” az induló európai sorozat, a BEK első öt trófeája is. Nekünk, magyaroknak is ez az időszak a legkedvesebb, Puskás Ferenc ekkor vált a klub ikonjává, saját legendáját – a már öreg és kövér Puskás madridi megújulásával – ekkor nemesítette az egyetemes sport egyik emlékezetes történetévé.

Az 1947-ben átadott és később az építtető Bernabéu elnökről elnevezett stadion a megtestesült futball toposzok közé tartozik, akár a fehér mez, a koronás címer, a glasgow-i BEK-döntő Puskás négy góljával, Raúl gyűrűt csókoló gólöröme, Zidane kapáslövése (megint csak Glasgow-ban és egy BL-döntőben), a „galaktikus” elnevezés Florentino Pérez megalomániájával – és a sötétebb történelmi kor háttérképe a klub körül, a Franco-diktatúra Madridhoz fűződő legendáival. Manapság pedig a Barcelonával folytatott, minden eddiginél nagyobb figyelmet igénylő rivalizálás, hisz a két klub mostanra a világfutball élére állt és ott harcolnak, megfelelően eladható egyéniségekkel pályán és a kispadon.

A Real Madrid ma globális üzlet, filozófia, politikai és gazdasági tényező, mesevilág, popkulturális szimbólum, gigantikus vállalat. Hullámvölgyei a közelmúltban is voltak (a nyolcvanas években sokszor csak a második, harmadik számú eirópai kupákban indulhattak, így játszhattak pl. kupadöntőt a Videoton ellen), manapság is vannak (a Bajnokok Ligájában zsinórban hatszor estek ki a nyolcaddöntőben!), a sport törvényszerűségeit azért egy galaktikus birodalom sem tudja örökké legyőzni. De a Real Madrid, mint fogalom, már régóta vita nélkül a kulturális kánon egyik megkerülhetetlen eleme. Akár imádják, akár gyűlölik, akik emlegetik.

MTI

Idén közel áll a csapat ahhoz, hogy négy év után ismét bajnok legyen, története során harminckettedszer. A Bajnokok Ligájában is a favoritok közé tartozik, az edző, José Mourinho személyes legendáriuma miatt is nagyon szeretné megnyerni a két legfontosabb trófeát. De nem kell mourinhói ambíciókkal rendelkezni ahhoz senkinek, hogy a 110 éves Real Madridhoz a bajnokság-Bajnokok Ligája páros megnyerését tartsa méltó ajándéknak

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!