szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eltűnt négy magyar hegymászó a Kelet-Himalájában, a kínai Szecsuan tartományban, miközben egy még megmászatlan csúcsot szerettek volna meghódítani. Október végén kellett volna visszatérniük, de mindeddig nem adtak életjelet magukról.


A két férfi és két női mászóból álló csoport egyáltalán nem volt tapasztalatlan, ugyanakkor kétségtelenül kalandos vállalkozásba fogtak. Céljuk a 6079 méter magas Zsen Csong Feng megmászása volt. A vidék, mint sok terület Belső-Kínában, még nagyrészt ismeretlen, nem véletlenül nem mászta még meg senki a hegyet. Egy 6000 méteres csúcs esetében ez elgondolkoztató, az expedíció tehát valódi kihívás volt. Nem hiába írta a Magyarok a Világ Nyolcezresein honlapja a mostani vállalkozásról, hogy „tart még a felfedezések kora”. (A honlap NEM a négytagú expedíció honlapja, csak informálta olvasóit az induló vállalkozásról.)

A résztvevők ugyanakkor tapasztalt mászóknak számítanak, Csizmadia Péter 2007-ben tagja volt a legtapasztaltabb és legeredményesebb himalájai expedíciósorozat, a Magyarok a Világ Nyolcezresein csapatának, de a csoport többi tagja (Mikolovits Veronika, Pechtol Balázs és Tolnay Katalin) is többször járt már nagy magasságokban, és technikailag is nagyon felkészültek voltak.

A csapat alaptábora 3850 méteren
© Ren Zhong Feng Expedíció
Az eredeti tervek szerint a csúcsra csak a két fiú mászott volna, a lányok a megfelelő táborokban segítették volna a munkájukat. Honlapjukon október 22-én kelt az eddigi utolsó bejegyzés: „Kata: 'Ma utkeresés volt az é falban. 5500mig ok, tovabb kérdéses. Mindenki jol van.' Vera: 'Eszaki falrol visszapattantunk egyelore, fiuk 5500-ig jutottak, de onnan nincs tovabb. Kozben megint bejott a kod es a havazas, nem is latni, merre kene menni. Ujabb varakozas. Mindenki jol van.'”

Az előzetes tervek szerint november 5-én utaztak volna vissza Magyarországra, de valami történt. Egyelőre ennyit tudunk. Nem kell azonnal tragédiára gondolni, hiszen Belső-Kínában a kommunikáció nagyon nehézkes, a szóban forgó vidék pedig eleve eldugott helyen van. Eltévedhettek, sérülés miatt lassabban haladhatnak, olyan helyen lehetnek, ahonnan nehezebb a továbbjutás. Mivel vad vidékről van szó, számtalan lehetőség szóba jöhet. Ugyanakkor az is előfordulhatott (számolni tehát ezzel is kell), hogy a havazások miatt egy lecsúszó lavina temette el a sátraikat. Ezen a területen nem nehéz szorult helyzetbe kerülni.

"A pekingi főkonzul elmondása alapján a mentőcsapatot már napok óta szervezik, de ez is időt vesz igénybe, és talán már ma elérik az alaptábort - mondta a hvg.hu-nak Kollár Lajos, a Magyar Himalája-expedíciók vezetője. - Mint jelezték, a további mentés csak az időjárás függvényében történik, hiszen már jócskán benne vagyunk a télben, rendszeresen esik az eső, feljebb pedig a hó. A helikopteres mentésnek jelenleg nincs esélye, talán ha kiderül az idő. Elképzelhető, hogy eltévedtek, a műholdas telefont nem tudják használni, és például három völggyel arrébb lyukadtak ki a tervezettnél."

Az érdemi hírekkel azonban meg kell várni a mentőexpedíció beszámolóját, akkor tudjuk meg, hogy egyáltalán volt-e lehetőség menteni, illetve mi történhetett. Mivel nem rendszeres expedíciósorozatról van szó, a vállalkozásnak nem volt hivatalos sajtófőnöke. Az viszont jó jel lehet, hogy elindult a mentőcsapat, hiszen a Himalájában egy ilyen csapatot csak akkor szerveznek meg és indítanak útjára, ha még látnak reális esélyt a bajba jutottak megtalálására. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!