szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Május elsején este a Papp László Budapest Sportarénában a sokat tapasztalt és sikeres Kunkli Tivadar a húsz centivel magasabb és száz kilóval súlyosabb, világhírű Bob Sapp-pel küzd meg karrierje utolsó meccsén. A 46 éves magyar thai-boksz harcos a Piedone-féle ütésekről és a show-ról beszélt a hvg.hu-nak, valamint arról, miért mondott igent.

hvg.hu: Hogyan jött Bob Sapp? Miért pont ő, és miért pont te?

Kunkli Tivadar: A szervezőktől tavaly kaptam egy sms-t, amiben csak ennyi állt: „Bob Sapp?”. Visszahívtam őket és megkérdezték, hogy kiállnék-e vele. Annyit mondtam, hogy elvben semmi akadálya, de előbb megnézek róla egy anyagot és egy hét múlva választ adok. Megnéztem és eldöntöttem, hogy meg tudom verni.

hvg.hu: Nem egy átlagos méretekkel rendelkező ellenfélről lévén szó, volt valami különleges a felkészülésedben?

Kunkli Tivadar: Decembertől készülök, ráadásul egyszer már eltolták a meccset, mert eredetileg márciusra volt kiírva. Mivel Bob Sapp esetében magas és nagydarab emberről van szó, a felkészülés során nálam nagyobb emberekkel edzettem. Megnéztük videón a stílusát, és ugyanazt kellett csinálniuk az egymást váltó edzőpartnereimnek is. Az ilyen nagy emberek nagyot ütnek, de nem bírnak sok időt egy huzamban küzdeni. Vagy amikor gyakoroltam a térdeseket és a könyökütéseket, magasabb pontokra céloztam a bordásfalnál.

A főbb méretkülönbségek
Hell Energy

hvg.hu: Azért nem izgulsz? Mit vársz tőle?

Kunkli Tivadar: Megnéztem a régi nagy meccseit is, és annak idején azért jobban felkészült, mint most. Az ő erőssége a fizikuma, az ütőerő, a csapásai. Sokan kinevetik ezeket a Piedone-féle leütéseket, de kivédeni sokkal nehezebb, mint a szemből jövőket. A Sapptől többször is vereséget szenvedő, többszörös K-1 világbajnok Ernesto Hoost például pont ebbe esett bele. Ettől az embertől nem távolságot kell tartani, hanem éppen ellenkezőleg, be kell menni hozzá, közel, ahol a hosszú karok és a nagy ütőtávolság miatt már nem annyira hatékony.

hvg.hu: Sosem érezted, hogy ez a száz kiló különbség azért sok?

Kunkli Tivadar: Nem. Ugyanúgy odaállok, megfogom, és ha eldob vagy ellök, akkor visszaállok vele szembe és küzdök tovább.

Azért Bob Sapp is verhető

hvg.hu: Hosszú és kerek pályafutáson vagy túl. Mennyire fontos neked ez a meccs?

Kunkli Tivadar: Nagyon. Azért vállaltam el ezt a küzdelmet, mert koronája lesz a pályafutásomnak. Száz kiló súlykülönbséggel még senki nem verekedett. Én leszek az első. Mikor tavaly 45 évesen visszahívtak a magyar bajnok, Vörös Roland ellen, akkor csak én veszíthettem volna. Végül megoldottam, de arról mégsem beszélt senki. Hogy miért? Mert felállt egymás ellen két egyforma fickó és megküzdöttek. Ez ma már nem kihívás, harcoltam én eleget. Most azonban száz kilóról beszélünk.

hvg.hu: Hát ez az. Egy győzelem nemzetközi szinten is nagyot szólna.

Kunkli Tivadar: Igen, de én egészen biztosan befejeztem. Nem volt a világnak olyan része, ahol én ne fordultam volna meg pályafutásom során, de ez lesz az utolsó harc.

hvg.hu: Van valami értelme ezeknek a keménykedő videoüzengetéseknek?

Kunkli Tivadar: Ezek csak show-elemek, ebben pedig Bob Sapp nagyon jó. Mi is visszaüzentünk neki, ott igyekeztem hasonló stílusban válaszolni, elsősorban az amerikai focis múltjára kiélezni a dolgot. Felöltöztem védőfelszerelésbe, és elmondtam, hogy ő évekig abban küzdött, én azonban anélkül vívtam meg a saját harcaimat. Amúgy biztos vagyok benne, hogy a színfalak mögött rendes srác. Mi csak egy részt láttunk abból a videóüzenetből, de azt nem, amikor a felvételek között hülyéskednek egymással.

hvg.hu: És egy kis szakma a végére. A K-1-et a japánok hívták életre, mégis a holland iskola termeli a bajnokokat. Szerinted mi ennek az oka?

Kunkli Tivadar: A hollandok már az én pályafutásom kezdtén is ott voltak. Thaiföldi edzéseim és küzdelmeim során láttam, hogy az ottani harcosok is nagyon-nagyon jók, de nincs kezük. A mostaniak közül elég csak megnézni az egyik legjobbat, a többszörös K-1 bajnok Buakaw Por Pramukot, aki szinte mindet tud, ütni viszont nem annyira. A hollandok rájöttek erre. Kimentek, megtanulták a védekezést, majd hozzáfejlesztették a kezet. Másfelől a thaiföldiek nem védik a fejüket, hanem elhajlásokkal bújnak ki, nem tartanak bele az ütésekbe. Ez a különbség. Ehhez még hozzájön az is, hogy a K-1 szabályrendszere jobban fekszik a hollandoknak, hiszen nincs könyökütés fejre, nincs rögzített térd, vagyis pont azok az elemek, amiket a thaiföldi harcosok használnak. Az idő pedig háromszor három perc.

A méretkülönbségek nagyjából így fognak kinézni a ringben
Hell Energy

hvg.hu: 46 éves vagy. A te fejedben korábban nem fordult meg, hogy a K-1-ben is kipróbáld magad?

Kunkli Tivadar: Azért nem, mert amikor a K-1 elindult a kilencvenes években, én pont abbahagytam az aktív bunyót.

hvg.hu: És a mostani magyar K-1 élet? Vannak jó hazai harcosok? Van a sportnak itthon jövője?

Kunkli Tivadar: Néha eljárok ilyen gálákra, és azt veszem észre, hogy a sportolók nem veszik elég komolyan ezeket. A magyarok jó harcosok, de nem elég felkészültek, néha három perc után egyszerűen kidurrannak. Ez talán éppen amiatt van, hogy ritkán vannak jó meccsek, és el se hiszik igazán, hogy az a gála, amire elhívták őket, valaha létrejön. Ez persze nem csak az ő hibájuk. Itthon nincs még ennek olyan kultúrája, mint például Hollandiában, ahol az edzés és a meccsre készülés szerves része a sportágnak. Vagy Thaiföldön, ahol az utcákon szinte mindig kint vannak a zsákok, mert mindenki műveli a sportot.

K-1 GÁLA, BUDAPEST

Budapest, Papp László Sportaréna, május 1., 17:00-tól

FŐMÉRKŐZÉS: BOB SAPP (amerikai) - KUNKLI TIVADAR (magyar)

 

Az ellenfelek névjegye:

1. Név: Robert Malcolm Sapp

Nemzetiség: amerikai

Született: 1974. 09. 22., Colorado Springs

Súly / magasság: 170 kg / 194 cm

Sportága: amerikai foci (1997-2000), kick-box (2002-től)

Mérlege: 21 győzelem - 6 vereség

Eredményei: K-1 GP-győztes (2005)

 

2. Név: Kunkli Tivadar

Nemzetiség: magyar

Született: 1964.06.19., Miskolc

Súly / magasság: 70kg / 178 cm

Sportága: thai-box

Mérlege: 389 győzelem - 1 vereség

Eredményei: thai-box világbajnok (1993), thai-box Európa-bajnok (1990), hatszoros magyar bajnok

Vincze Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

Interjú Remy Bonjaskyvel, aki megpróbálta lemásolni Van Damme-ot

A budapesti K-1 gála előtt munkatársunk villáminterjút készített egy fáradt és aludni vágyó, ugyanakkor nagyon készséges háromszoros világbajnokkal. A gála díszvendége, Remy Bonjasky szeretné túlszárnyalni honfitársa világbajnoki teljesítményét, továbbra sem gondol jó szívvel tavalyi döntőbeli ellenfelére, annál szívesebben a focira és Jean-Claude Van Damme-ra.

hvg.hu Sport

Karacs célja a K-1 őshazája és egy meccs Badr Harival

Karacs Attiláról és a K-1-ről, vagy az It's Showtime gálákról viszonylag kevesebbet hallani Magyarországon. A harcos szerint a magyar média egyelőre nem annyira nyitott a küzdősportok felé, így ha teheti, Hollandiában edz és vár egy japán felkérésre. Az xlsport.hu interjúja.

hvg.hu Sport

A magyar harcosok hogyan bírják majd a K-1 sztárok ellen?

A februári rendezvény után az It’s Showtime nevű szervezet is gálát rendez a Papp László Budapest Sportarénában. Augusztus 29-én Karacs Attila is ringbe lép. Magyar és külföldi harcosok párbajai - értesült a monokli.com.

Vincze Szabolcs Sport

K-1 gála: "nem kergetek álmokat, de élni akarok a lehetőségeimmel"

2009. február 28-án a budapesti Papp László Sportarénában rendezik azt a K-1 rendszerű versenyt, melynek egyik prominens fellépője - a nagy visszatérő Alekszej Ignasov mellett - Bárdosi Sándor, az egykori olimpiai ezüstérmes birkozó. A hvg.hu az MMA magyar harcosával a célokról és a jövőről beszélgetett.