„Tysont is vállalnám, de lehet, hogy első alkalommal húznék védőfelszerelést”
Balassa Levente buddhista szemléletű létére az élsport korántsem buddhista világában dolgozik. Vállalkozása próbálja megteremteni a megfelelő szakmai és mentális körülményeket azoknak az élsportolóknak, akik felismerik, hogy a profi teljesítmény elérése már nem csak az edzésen múlik, hanem egyéb összetevők is szükségesek a sikerhez. Legalábbis megsegítik annak elérését. Ügyfelei közé tartozik Kapás Boglárka úszó, Marosi Ádám öttusázó, és Vajda Attila pekingi olimpiai bajnok kenus is. Az igazi megmérettetés Levente (és cége) számára a londoni olimpia lesz, hiszen az ő munkáját kliensei eredményei minősítik.
hvg.hu: Pszichológia szakot végeztél, majd külön sportpszichológiát tanultál. Mi a különbség?
Balassa Levente: A sportpszichológia nem annyira elemez, és az én felfogásomban nem terápia. Az "erőforrásokra" koncentrál, azok minél jobb kiaknázását segíti.
hvg.hu: Tehát egészséges embereknek való?
Balassa Levente: Úgy valahogy.
hvg.hu: Mióta tanítják?
Balassa Levente: Itthon 2007-ben indult az első csoport, Lénárt Ágota vezetésével. Én az első körben tanultam, azóta indult másik évfolyam is. Kétéves a képzés, a TF-en.
hvg.hu: Előtte nem foglalkoztál sportolókkal?
Balassa Levente: De igen. A szegedi vízilabdacsapattal dolgoztam, 2005-től. Személyes ismeretségből keveredtem bele, hiszen szegedi vagyok, ott vízilabdáztam is.
hvg.hu: Különbözik a csapatpszichológus munkája az egyéni sportolóval foglalkozó sportpszichológus munkájától?
Balassa Levente: Igen. Ismerek olyan szakembert, aki bámulatosan tud bánni csapatokkal. Nekem az egyéni sportolókkal való foglalkozás fekszik jobban. Bár a Szegeddel annak idején a hatodik helyről a harmadikra jutottunk együtt, s utána a Honvéd-verő Vasas bajnokcsapatánál is dolgoztam.
hvg.hu: Hívtak?
Balassa Levente: Mindig hívnak, sehova sem jelentkezem be.
hvg.hu: Vannak pszichológiailag "terhelt" sportágak?
Balassa Levente: Nincsenek. A sportoló különbözik, nem a sport, alapjában. Van olyan sportoló, aki kevesebb segítséget igényel, inkább menedzselést, és ügyintézést, mint mondjuk Kapás Bogi. Aztán van olyan, aki a gyakoribb találkozásoktól teljesít jól.
hvg.hu: Már nem aktív sportolóval is foglalkozol?
Balassa Levente: Persze. Az a munka sokkal inkább a hagyományos pszichológiai konzultációhoz áll közel, hiszen az aktív sporttal felhagyó versenyző krízishelyzetbe kerülhet. Egyszerűen mások lesznek a szabályok, mint a versenypályán, ráadásul a civil élet visszajelzései sokkal kevésbé egyértelműek, nincs azonnal helyezés, meg szintidő. Továbbá az is gyakori, hogy fel kell fedezni a sportoló civil képességeit, megtalálni azt, hogy miben tehetséges a sporton kívüli világban.
hvg.hu: Mennyire nehéz megőrizni a lelket, amikor minden a sikerről szól?
Balassa Levente: Meg lehet őrizni, ebben tudunk segíteni például. A profi sportoló kora ifjúságától kezdve iszonyatos energiát, időt és pénzt fektet be a karrierjébe, luxus volna, ha mentálisan nem segítené őt valaki. Nem feltétlenül sportpszichológus, lehet az természetgyógyász, táltos, vagy akár pap is, teljesen mindegy. Lényeg, hogy hiteles legyen és a sportoló higgyen benne.
hvg.hu: A profi sport felőrölhet mentálisan. Nagy a teher.
Balassa Levente: Ha reálisak a kitűzött célok, akkor a mentális probléma megelőzhető. A lényeg, hogy elérjük a sportolónál, hogy a lehető legtöbbször élvezze, amit csinál. Mert jó esetben a sport élvezet az ifi kettőben is, és C. Ronaldónak is.
hvg.hu: És a dopping? Nem az eredményhajszolás okozza?
Balassa Levente: Nekem még nem volt doppingproblémás ügyfelem. Dr. Frenkl Róbert le merte írni már tíz éve, hogy akkora a terhelés az élsportban, hogy a sportolók védelme érdekében valami minimális, legális védő-teljesítményfokozó gyógyszer kontrollált adásán érdemes lenne elgondolkozni. Hogy a valóságban manapság ez legális, szürke, vagy illegális, az szerintem inkább gazdasági kérdés.
hvg.hu: Mi a menet, ha egy sportoló felkeres? Hogyan álltok munkába?
Balassa Levente: A mi vállalkozásunk nem csak sportpszichológiával foglalkozik. Teljesítménydiagnosztikai felméréseket végzünk, dietetikai tanácsadásokat, pszichológiai tanácsadást, kommunikációs támogatást nyújtunk, megpróbálunk segíteni a biztos anyagi háttér felépítésében a sportolók számára, és jogi képviseletet is vállalunk. Szakemberekkel tartjuk a kapcsolatot minden olyan területen, amelynek köze lehet az élsporthoz. Minden ügyfelünkkel egyedi keretszerződést kötünk, együtt meghatározzuk, hogy hol tart a pályáján, s mire van szüksége, hogy jobb legyen. Tervet készítünk egy adott időszakra, együttműködve a sportoló edzőjével. Megtervezzük, hogy mondjuk egy év múlva hova akarunk közösen eljutni.
hvg.hu: Eddig mindenki "terv szerint alakul?"
Balassa Levente: Eddig úgy néz ki, de erre a kérdésre az igazi válasz az olimpia lesz, az ott nyújtott teljesítmény minősít minket is. Nem feltétlenül a helyezés, hanem a versenyző önmaga képességeihez képest nyújtott teljesítménye. Az erre vonatkozó célállítást éppen ezért teljesítménycélnak nevezzük, megkülönböztetve a helyezésben mérhető eredménycéltól.
hvg.hu: Mennyit vagy a sportolókkal?
Balassa Levente: Változó. Van, akivel csak verseny előtt konzultálunk, az alapozás közben nem. Vajda Attilával a tavalyi vb előtt heti kétszer is találkoztam, de az átlag heti egy foglalkozás. Általában itt, az irodánkban, de ha már közvetlenül a versenyre készülnek a sportolóink, akkor mi megyünk hozzájuk, Tatára például, vagy Szegedre, ha ott van edzőtábor.
hvg.hu: Friss tudomány a tiétek, hol tudod képezni magad? Vannak konferenciák például?
Balassa Levente: Magyarul kevés irodalma van a sportpszichológiának, de ami van, azt olvasom természetesen. Egy-két külföldi konferenciát is megjártam már, de tudom, hogy nekem is több új ismeret kellene. Hosszu Katinka például ezt tanulja Amerikában, szóval van lehetőség azért. Évekig már nem akarnék külföldön tanulni, de pár hónapot még bevállalnék.
hvg.hu: A gazdasági válság érinti az élsportot?
Balassa Levente: Igen, és ezt tapasztaljuk is. Kevesebb a szponzor, érezhetően. Nekünk pedig célunk és feladatunk, hogy felhajtsuk őket a versenyzőink részére.
hvg.hu: Te sportoltál? Ha igen, az segít a munkában?
Balassa Levente: Mondjuk úgy, élsport közeli voltam, maratonfutóként. De a munkában az empátia és a konzulens személyisége a lényegesebb, nem a sportági tapasztalat.
hvg.hu: Vannak kedvenceid az ügyfeleid közt?
Balassa Levente: Igen. És az a meglepő, hogy nem biztos, hogy neki tudok a legtöbbet vagy a legjobban segíteni, mert az érzelmi elfogultság nagyon veszélyes ebben a szakmában. Az objektivitás elvesztése komoly problémákat okozhat.
hvg.hu: Ki az ideális ügyfél? Balotellinek örülnél például? Vagy Mike Tysonnak?
Balassa Levente: Tysont is vállalnám, de lehet, hogy első alkalommal húznék védőfelszerelést. Egyébként pedig minden sportolót szeretettel várunk.