Molnár Csaba
Molnár Csaba
Tetszett a cikk?

Kedden elkezdték a szörfösök is, így már minden magyar vízen van. Ők egyelőre ismerkednek, Berecz Zsombor már futott két nagyon jó futamot, ha így folytatja, bármi is lehet. A finneseknél egyre meggyőzőbb a dán Hoegh-Christensen, Ainslie egyelőre nem találja a megoldást ellene, még egyszer sem tudta legyőzni. A csillaghajósok között viszont úgy fest, bejön a hazai esély, a brit hajónak igazából már csak két ellenfele van, a brazilok és a svédek.

Kezdjük a magyarokkal. Egyelőre a részvétel fontosabbnak tűnik, mint a győzelem, bár Berecz Zsombor a harmadik és a negyedik futamban nagyjából a helyén vitorlázott a 11. és a 12. pozícióval. A két szörfös azonban úgy fest, egyelőre inkább ismerkedik a pályával, Detre Diána összerakott egy 16. meg egy 17 helyet, ezzel a 16. helyen áll a 26 fős mezőnyben. Férfi szörfösünk, Gádorfalvi Áron kicsit rosszabbul áll, ő a keddi két futamban 34. és 33. lett, ezzel a 33. a 38 fős mezőnyben.

A laseres Berecz Zsombor kifejezetten magára talált, kedden laserben egyébként a ciprusi versenyző alaposan megkeverte a lapokat két győzelmével – az egyiket végig vezetve nyerte –, és négy pontra feljött a nagy esélyes ausztrál Tom Slingsby-re. Berecz Zsombi a negyedik futamban villogott igazán, több körön keresztül a másodk helyen utazott, s ebből lett tizenkettedik. Meglepően gyengén közlekedik a hazai versenyző, Paul Goodison, eddig csak kétszámjegyű eredményt futott, a negyedik futamban aztán második lett. Ezzel együtt is csak a 13. helyen áll négy futamot követően.

Kicsavart részletek a londoni olimpiáról - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP

A csillaghajósok és a finnesek jutottak a legmesszebb, mindkét osztály hat futamon van túl gyökeresen eltérő kifutással – főleg a britek számára. Csillaghajóban stabilan, 4 ponttal vezet a címvédő és most is nagyon esélyes brit páros, akik keddi frissebb szélben egy első és egy második hellyel nagyot léptek ugyan, de számszaki előnyüket nem tudták növelni a második helyen tartózkodó brazilokkal szemben, akik ugyanilyen futamokat mentek, csak persze fordított sorrendben. S, hogy ne párosverseny döntsön az aranyról, a braziloktól 3 pontra állnak a svédek. A negyedik norvégok már 12 pontra vannak a svédektől, így nekik azért már lényegesen kisebb az esélyük az éremre, főleg, hogy az első három nem az az eltévedős fajta: az eddigi hat futamból a svédek fogtak egy 10, a brazilok meg egy 9. helyet, a három hajó összes többi futamát az első öt között zárta.

Starban tehát egyre közelebb a hazai győzelem, finnben azonban – ahol minden a brit versenyző mellett szól: a hazai pálya, az eddigi 3 arany és egy ezüst, a hat világbajnoki cím (közöttük az idei is) – Ben Ainslie egyszerűen nem tud mit kezdeni a dán Jonas Hoegh-Christensennel. Az eddig lefutott hat futamban egyszer sem tudott előtte befutni, még akkor sem, ha átmenetileg előtte is utazott. A dán nagyon erős, háromszor, azaz a futamok felében győzni tudott, emellett fogott két második helyet is, egyszer pedig 7. lett. Ehhez képest Ainslie-nek az első két futamban szerzett második helyei a legjobbak, de volt 12. és 6. is. A brit helyzete egyre reménytelenebb, nem is elsősorban a számszaki különbség miatt – bár az is tekintélyes, hiszen Jonas 10 ponttal van beljebb –, hanem inkább a kilátások borúsak: neki már sorozatban nyernie kellene, úgy, hogy a dán többször is betlizik. Ez azonban nem volt rá jellemző eddig, több futamban is 6-8. hely tájékáról ásta fel magát a mezőny elejére. Ráadásul Ainslie mögött 6, illetve 7 ponttal jön a francia és a horvát hajó. Nem tűnik tehát haszontalannak hátrafelé is tekintgetni.

A 49-esek előtt még sok futam áll, így korai esélyekről gondolkodni, az esélyes ausztrál egység biztos, ami biztos, azért vezet, mögöttük az új-zélandiak, majd a 2000-es bajnok dánok sorolnak. A női páros versenyben már csak az ausztrálok veretlenek, őket egy-egy buktával a spanyolok és az oroszok követik, majd a britek és az amerikaiak következnek. A női egyszemélyes laser radialban kezd egyértelmű lenni a helyzet, miután az ír Annalise Murphy az összes eddigi futamot – négyet – megnyerte. Ellenfelei tisztes, 12, illetve 14 pontos hátránnyal követik – ez elvileg nem ledolgozhatatlan, de látva az ír lány formáját, inkább mégis annak tűnik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!