szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat sportolóhoz, hat esemény kapcsolódik a londoni olimpián, amely valamilyen formában hatással volt a világra. A Yahoo Sport összeállítása olvasható a következőkben.

Érdemes talán a legnagyobb szenzációval kezdeni, mégpedig azzal, hogy 2012-ben tanúi lehettünk, amint Michael Phelps beússza magát a történelembe.

Michael Phelps legnagyobb győzelme Londonban, a 200 vegyesen aratott sikere.

Minden idők legeredményesebb olimpikonja, ujjheggyel kapott ki 200 pillangón, egy olyan számban, ahol majd' egy évtizede egyeduralkodónak számított. Ekkor már mindenki elgondolkodott, hogy képes lesz-e aranyat nyerni az olimpián.

AP / Mark J. Terrill

Majd jött a 200 vegyes és a csattanós válasz. Megnyerte, ráadásul ezzel ő lett az első olyan úszó, aki három olimpián képes volt ugyanabban a vegyes számban diadalmaskodni. Ez a győzelem nagy lökést adott neki és végül négy arannyal zárt.

A brit Jessica Ennis aranyérme hazai környezetben, hétpróba versenyszámban.

Amikor Sebastian Coe 2011-ben a világbajnokságon Jessica nyakába akasztotta az érmet, halkan a fülébe súgta, hogy jövőre az olimpián már aranyat szeretne a nyakába akasztani.

Az idei évben ennek megfelelően már nagyon nagy népszerűségre tett szert hazájában a 26 esztendős atléta, szinte az arca lett a londoni olimpiának és mindenki hitt a sikerében.

Jessica Ennis
AP / David J. Phillip

Kérdéses volt, hogy meg tud-e majd felelni a vele szemben támasztott elvárásoknak, de amint megfutotta élete legjobbját a nyitó számában, 100 méter gátfutásban, onnantól nem volt kérdés többé.

Végül a 800 méteres síkfutás befejezésével megszerezte a győzelmet, amivel földöntúli örömet szerzett a hazai drukkereknek.

Usain Bolt, aki bevágtázott a történelembe

Már az olimpia kezdete óta sokakat foglalkoztatott, hogy mi lesz Bolttal? Képes lesz megvédeni a címeit azok után, hogy Yohan Blake csúnyán elbánt vele a jamaicai válogatón?

Miután megérkezett Londonba, már rögtön egy vereséggel kezdett, ugyanis Mickey Rourke tönkreverte 40 méteren egy átmulatott éjszaka után, nagyjából 30 méteres előnyből. Majd a versenyen már nem hagyott kétséget afelől, hogy ki a jobb. 9.63-at futott 100 méteren, amivel a történelem második legjobb idejét produkálta, majd négy nappal később magabiztosan nyerte a 200 méteres síkfutást is.

MTI / EPA

Végül élő legendának nevezte magát és ezzel már nehéz lesz vitába szállni.

A szaúdi dzsúdós hölgy megtörte a női sportolók bojkottját hazájában.

Már az is kisebb csoda volt, hogy Wojdan Shaherkani elindulhatott az olimpián, az meg különösképpen, hogy 82 másodpercig harcban is volt. Végül el kellett búcsúzzon a 78 kg-os kategóriában ideje korán.

Szaúd-Arábia, Katar és Brunei női sportolói először az olimpiák történetében szerepelhettek a játékokon. A cselgáncsozó hölgy esete azért különleges, mert ő volt az első aki sportolt közülük Londonban.

AP / Paul Sancya

"Azt hiszem, hogy most jó példával jártunk elöl és ezek után még több szaúdi nő fog elkezdeni sportolni" - mondta Shaherkani.

Az afgánok egyetlen női atlétája, Tahmina Kohistani, aki 100 méteres síkfutásban indult, fejkendőt viselt és eltakarta az arcát. Arra a kérdésre, hogy miért könnyezett a kiesése után, a következőket válaszolta: "Ez volt az én utam. Itt lennem fontosabb volt, mint megnyernem az aranyérmet."

Liu Xiang újbóli kiesése a 110 méteres gátfutás előfutamában.

Négy évvel azután, hogy a pekingi közönség előtt vissza kellett lépjen már az előfutam előtt sérülés miatt, újból csalódást keltett a közönségnek Londonban is, ami talán neki még szomorúbb volt.

Az első kínai férfi atléta volt, aki aranyérmet szerzett az olimpiák történetében, szerette volna megismételni 2004-es athéni sikerét, de nem sikerült. Rögtön a rajt után megsérült az achilles ína és az első gátnál hatalmasat esett.

MTI / Kollányi Péter

Ezt követően először elhagyta a stadiont fél lábon ugrálva, majd a kijáratnál megállt, visszafordult és elugrált fél lábon a célig, ahol a magyar Baji Balázs fogadta és győztesként emelte fel a karját.

Mohamed Farah, az angol nemzeti hős, a hetedik duplázó.

Miután mindkét hosszútávra benevezett (5000 és 10000 méteres síkfutás), megpróbálta azt elérni, amit eddig csak hat sportoló tudott rajta kívül, vagyis megnyerni mindkét távot. Az első győzelme a britek egyik legcsodásabb estéjén történt, amikor az Olimpiai Stadion közönsége három aranynak is örvendhetett brit részről.

A szomáliai születésű futó ezt követően visszatért, hogy megnyerje az 5000 métert is. Kevesen hitték, hogy lesz még arra is energiája. De volt.

MTI / EPA

Végig megbújt a tömegben, de leginkább hátul, majd az utolsó körben az élre állt és onnan már nem adta ki a kezéből a győzelmet. Ezzel ő lett a hetedik atléta a világon, aki duplázni volt képes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!