szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hangsúlyos a magyar szál a világot behálózó fogadási csalássorozatban. A Europol nyomozás közbeni jelentéséből az látszik, hogy nincsenek új struktúrák a nemzetközi bűnszövetkezetben, viszont a kiterjedtség, a manipulált mérkőzések száma jóval nagyobb lehet, mint korábban gondolták. A csalássorozat egyik főszereplőjének a nyoma a német sajtó szerint egy szingapúri játékszervezőhöz vezetnek, akiről úgy tudják, hogy Magyarországon bújtatta a rendőrség, mert halálos fenyegetéseket kapott.

A labdarúgás történetének legnagyobb csalását tárta fel másféléves munkával az Europol. Körülbelül 700 meccsről állítják azt, hogy eredménye gyanús körülmények között született, 380 meccset ezek közül európai pályákon játszottak. A rendőrségi szervezet közlése szerint  Németország, Finnország és Szlovénia mellett leginkább Magyarország érintett a bűnszövetkezetben elkövetett csalássorozatban. A szálak egészen Ázsiáig vezetnek.

Az elmúlt másfél évben az Europol 680 gyanús labdarúgó-mérkőzést vizsgált meg, melyeket összesen 30 országban játszottak le. 13 ezer telefonbeszélgetést és e-mailt elemeztek, 425 gyanúsítottat azonosítottak, 50 személyt letartóztattak és 80 személlyel szemben adtak ki elfogatási parancsot – adta hírül mai sajtótájékoztatóján Rob Wanwright, az Europol főnöke. Ha figyelembe vesszük, hogy hány mérkőzést játszanak egy évben, a Die Zeit számításai szerint a rendőrök látókörébe eddig nagyjából a meccsek két százaléka kerülhetett.

Magyar szál

Az Europol beszámolója szerint a legtöbb meccset Európában Németországban, Finnországban, Magyarországon és Szlovéniában manipulálták. Németországban 70, Magyarországon 33 mérkőzést csalhattak el, derül ki a német és a magyar rendőrségi beszámolókból, de a híradások szerint osztrák, török és svájci találkozók is vannak az elcsalt mérkőzések között. Az Europol eddigi nyomozása alapján a mérkőzések két százaléka kerülhetett a kutatások homlokterébe: ez Wanwright szerint is csak a jéghegy csúcsa. Gyanúba került klubokat és játékosokat egyébként a nyomozás érdekében most sem neveztek meg.

Németh Baján, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozója az Europollal egyidőben tartott sajtótájékoztatóján délelőtt elmondta: egyelőre 33 manipulált meccsről tudnak a nyomozók. Jelenleg három játékos és négy játékvezető van őrizetben. 12 helyen tartottak házkutatást és a nyomozás során már lefoglaltak 320 ezer eurót, amely feltehetőleg a fogadási játékokon nyert pénzből, illetve vesztegetési pénzből származott. A magyar érintettségű meccsek között nemcsak NB1-es találkozók szerepelnek, hanem más felnőtt bajnoki, valamint felnőtt és korosztályos válogatott mérkőzések is.

A die taz német napilap a birtokába került levelezésre hivatkozva részletesen beszámol az U20-as Argentína–Bolívia mérkőzés körülményeiről. Ez volt az a meccs, melyet Lengyel Kolos játékvezető 12 perccel tovább játszatott, az utolsó pillanatban befújt egy tizenegyest az argentínok javára, akik ezzel megnyerték a 2012-es olimpiára kvalifikáló selejtező mérkőzést. Ugyanő volt a bírája Antalyában annak a Bulgária-Észtország felkészülési meccsnek, amely négy tizenegyessel 2-2-re végződött. A találkozó előtt rendezték a Lettország-Bolívia mérkőzést, melyen három büntető esett.

Perumal, az eltűnt buki

Ez volt az a torna, melyre már a meccseket követően felfigyelt a helyi sajtó, és korán a nyomozók látókörébe került. A tornát a szingapúri Wilson Raj Perumal és cége, a Footy Media szervezte. A bírókat, sőt, a futballszövetségeket is ő fizette. A die taz idéz Perumal egyik leveléből, melyet egy finn börtönből írt, ahol finn meccsek manipulálása miatt tartották fogva. Ebben azt írja, hogy a futballszövetségek anyagilag a padlón vannak. Aki szervez a számukra egy barátságos meccset úgy, hogy a kiadásokat átvállalja, azt tárt karokkal fogadják”. A levélben arról is ír, hogy a játékosok és a szövetségi hivatalnokok olyanok, mint a kurvák. Azzal mennek el, akik a legtöbbet fizetnek.”

A német lap Perumalról azt írja, hogy Magyarországon veszett nyoma: állítólag a magyar rendőrség koronatanúként egy titkos helyre vitte, hogy megakadályozza, egykori tettestársai megtalálják: Perumal vallomása szerint ugyanis halálos fenyegetéseket kapott. (Az ORFK illetékes munkatársát hétfőn este már nem tudtuk utolérni, hogy ezzel kapcsolatban kérdezzük, de nem adjuk fel. - szerk.) Az Europol véleménye szerint a fogadási bűnszövetkezetet Szingapúrból irányítják, ahol hetente kétmilliárd dollár értékbe kötnek fogadást. A Der Spiegel magazin online kiadása egy bizonyos Tan Seet Engről (röviden: Dan Tan) ír: állítólag ő lehet a szindikátus vezetője, amely több száz ember közreműködésével világszerte a szálakat mozgatja.

Bár a Sapina-botrány után (Ante Sapina Németországban, Ausztriában, Belgiumban és Svájcban befolyást meccseket) a FIFA felállított egy mérkőzésfigyelő-rendszert, de ez főként a kiugróan gyakori vagy magas összegű fogadási eseményekre reagál, és nem látja át, ha számos, akár több tucatnyi szolgáltatónál egyszerre játszanak meg kis összegeket ugyanarra a meccsre. Ráadásul a legtöbb szolgáltató az illegális piacon tevékenykedik.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!