Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Maga Pásztory Dóra is meglepődött, amikor megjelent, aláírt egy nyílt levelet a Magyar Paralimpiai Bizottsággal kapcsolatban - ezt egy Facebook-bejegyzésében tisztázza. A beszélgetésünk alatt dőlt el, hogy lemondott Gömöri Zsolt elnök - Pásztory arról is nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy mire kell odafigyelni a következő vezetésnek.

Lemondott Gömöri Zsolt, így a pénteki Magyar Paralimpiai Bizottság-i rendkívüli közgyűlésnek már nem kell döntenie ebben a kérdésben. A közgyűlés közeledtével megjelent egy nyílt levél, benne egy hatpontos követeléssel, amely a parasportolók riói felkészülésének minél zavartalanabb biztosításának feltételeit tartalmazza. A nyílt levelet Pásztory Dóra, Koller Sándor, Zachár Attila, dr.Lombosi Melinda, Kazány Tibor, Benácsi Szandra, Keserű József, Kanyó Zsolt "jegyzi" mint "sportolók és sportszakemberek, akik valóban a tisztességes változást támogatják, és akár az újonnan alakuló elnökségben és felügyelőbizottságban is tisztséget vállalnak".

Pásztory Dóra, jelenleg Londonban élő újságíró, paralimpiai bajnok a Facebookon közölte a nyilvánossággal, hogy semmilyen levelet nem írt alá. "A levél tartalmával többé-kevésbé egyetértek, a sajtó tudatos hergelését és manipulációját viszont mélyen elítélem és károsnak tartom. Ezt a bizalmatlanságot nem csak Gömöri Zsolt, de az ő ellene felszólalók ugyanúgy előidézhetik, ha nem világosan, nyíltan, egyenesen kommunikálnak. Attól, hogy valaki Gömöri Zsolttal és a jelenlegi MPB vezetéssel szemben fogalmaz meg kritikát vagy véleményt, még nem feltétlenül hiteles és tisztességes." A hatpontos közleményt Zachár Attila küldte el neki, de nem volt ideje átolvasni, és nem esett arról sem szó, hogy Pásztory aláírásával ki is megy a nyilvánosságnak.

Túry Gergely

"Megkérek mindenkit, hogy az eset fényében kellő körültekintéssel, a források többszöri ellenőrzésével foglalkozzanak az MPB körül kialakult helyzettel. Ezúton szeretném jelezni, hogy Parasportoló Bajnokok oldalon megjelenő személyeskedő, hatásvadász, uszító tartalomtól is teljes egészében elhatárolódok. Nem tudom ki vagy kik állnak az oldal mögött, de rendkívül káros, amit művelnek, így kérek mindenkit, hogy ne azonosítson az ott megjelenő tartalommal. Sajnálom, hogy a félrevezető elnevezése az oldalnak sok jóindulatú, együttérző embert odavonzott, mert az ott zajló kommunikáció pont a kívánt nyugalom, stabilitás és korrektség ellen dolgozik. Én az arccal, névvel, nyilvánosság előtt zajló párbeszédben hiszek. Eszerint nyilatkoztam eddig is, teszem most is és nem lesz ez másképp a jövőben sem" – zárja bejegyzését Pásztory.

"Olyan emberek kerülhetnek pozícióba megint, akikről nem tudjuk egyértelműen eldönteni, hogy egyéni érdek vagy a közösségé vezérli őket"

Pásztory a hvg.hu-nak is hangsúlyozza, bármelyik oldal használ is inkorrekt, tisztességtelen eszközöket, az elítélendő. Ő maga nem tartozik oldalakhoz, külső szemlélőnek nevezi magát, aki kommentálja az eseményeket, és reagál, ha megszólítják vagy bevonják egyes ügyekbe.

A hat ponttal kapcsolatban elmondta, a szponzori jutalékot nem tartja ördögtől valónak, "a 10%-os sikerdíjat korrektnek tartom. Ha valaki hoz be szponzort, azért jár az elismerés". Persze csak akkor, ha tényleg ő hozza be, hisz Kovács Brigitta, az MPB volt gazdasági igazgatója azt állítja, hogy Gömöri azután is felvette a jutalékot, amikor a szponzor önként jelentkezett. Az elnöki teendők automatikus ingyenessé tételében sem hisz – akkor lehet társadalmi munkában végezni, ha az elnök inkább reprezentál, míg a napi, operatív teendőket a főtitkár végzi. De ha az elnök viszi a mindennapi ügyeket, akkor elvárható, hogy kapjon fizetést. "Szerintem jár tiszteletdíj az elnöknek, jó esetben ugyanis tiszteletreméltó munkát végez."

Túry Gergely

Hogy működhetne jobban az MPB? "Számomra az ideális elnökségben minden fogyatékossági ág képviselteti magát, a sportolókat, edzőket is képviseli valaki, akár sportolói, edzői bizottságon belül, és talán orvosnak is volna helye az elnökségben, hiszen a parasportban a kategorizálási rendszer ismerete nagyon fontos. És az elnökségben egy sikersportágat is reprezentálni kell, tehát azokat a sportágakat, amelyek érmeket nyertek az utóbbi paralimpián. Azt gondolom, a fejlődést konstruktív viták, ésszerű érdekegyeztetés és kompromisszumok segítik. Egy színes, különböző véleményt, nézőpontot, érdekcsoportot képviselő elnökségben" – mondja Pásztory, aki ugyanakkor nehezen tudná magát elképzelni egy ilyen munkában: "ezeket a vitákat nem lehet ideálisan Skype-on vagy Facebookon lefolytatni, személyes jelenlét szükséges hozzá. Ezért én most nem vagyok alkalmas arra, hogy pozíciót vállaljak."

Ez persze nem jelenti azt, hogy Pásztory ezentúl megnémul, és nem hallatja hangját, ha úgy érzi, meg kell szólalnia. Ahogy a felmerült elnökjelölt kapcsán is megteszi. Koller Sándor a Gömöri-ellenes oldal jelöltje: "Koller Sándort nem ismerem személyesen, de az eddigi megnyilvánulásai alapján szimpatikus, értelmes, egyenes embernek tartom, aki maga is sportoló, így talán hatékonyabban tudna képviselni a sportolok érdekeit, mint egy sportolói múlttal nem rendelkező ember."

És milyen lenne az ideális elnökjelölt? "Az elnök és az alelnök olyan erkölcsileg makulátlan személy, akin nem nagyon van támadási felület, jó érdekérvényesítő, diplomata és elkötelezett az ügy mellett". Nem szabad újra elkövetni ugyanazokat a hibákat "nagyon nagyon nehéz alkalmas személyeket találni, ha pedig kapkodunk és elsietjük a döntést, akkor olyan emberek kerülhetnek pozícióba megint, akikről ilyen rövid idő alatt nem tudjuk egyértelműen eldönteni, hogy egyéni érdek vagy a közösség érdeke vezérli őket". "Azt gondolom, hogy amíg a nyomozás le nem zárul, amelyben az MPB is tett feljelentést, addig olyan ember neve nem szerepelhet a jelöltek között, aki lehetséges gyanúsítottként szóba jöhet bármilyen rágalommal kapcsolatban is."

Gömöri Zsolt MPB-elnök és az MPB körüli botrányok akkor robbantak ki, amikor kiderült, 2012-ben az MPB visszafizette az elnök és még három más alkalmazott devizahitelét.

Az a  bizonyos hat pont

1. Az azonnali nyugalom és stabilitás visszaállítása és a korrekt működés megkezdése. Garancia nyújtása a sportolók és edzők számára a riói paralimpiára való tisztességes felkészülésre.

2. Mindennemű törvénysértő tevékenység beszüntetése, többek között az állami, valamint a szponzori támogatások bármilyen magáncélú felhasználásának, illetve a szponzoráció utáni jutalék kifizetésnek a tilalma.

3. Teljes transzparencia biztosítása, az összes elnökségi határozat, illetve az MPB-vel kapcsolatos minden fontos ügy honlapon való közzétételének biztosítása. A nyilvánosság a tisztességes működés garanciája.

4. Az elnökségi tagok függetlensége és személyes elhivatottsága, amelynek értelmében munkájukat kizárólag társadalmi megbízatásban, díjazás nélkül vállalják.

5. A szervezet tisztaságának, függetlenségének és politikamentességének biztosítása, a sportolók érdekeinek képviselete,a kormányzattal és a MOB-bal való együttműködés.

6. Az elnökség kiemelt feladata a szponzorok bizalmának visszaállítása és új támogatók bevonása, amelynek eredményeképpen az idei évre a Gerevich-ösztöndíj kiegészítés is megtörténhet és azonnal átutalásra kerülhet a szövetségek részére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!