szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Nehéz szavakba önteni, mit jelent ez a győzelem, olyan érzés, mint amikor először nyertem" – kezdte értékelését Hosszú Katinka, miután elsőként csapott célba 200 méter vegyesen a budapesti vizes világbajnokságon.

Az immár hatszoros világbajnok, aki négy éve Barcelonában és két éve Kazanyban sem talált legyőzőre ebben a számban, hozzátette: készült arra, hogy milyen lesz a Duna Aréna medencéjében, elsősorban magyar közönség előtt úszni, "de nem voltam készen, erre nem lehet felkészülni" – utalt a magyar közönségre, amelyet több külföldi úszó is kiemelt korábbi nyilatkozataiban. Volt, aki úgy fogalmazott: sok versenyen járt már, de olyan országban még nem versenyzett, ahol ennyire szeretik az úszást.

A díjátadás során láthatóan meghatódott úszó azt is elárulta, teljesen más érzés volt Budapesten győzni, mint az első olimpiai aranyát megszerezni Rióban. "Itt úgy éreztem, hogy nem csak magamért úszom. Mindig is arról álmodoztam, azért dolgoztam, hogy olimpiai bajnok legyek. De most, hogy ilyen hangulat volt, hogy éreztem, mennyien szurkolnak nekem és a többi magyar úszónak, az volt az érzésem, hogy nem csak magam miatt úsztam.

Sokkal többet jelent ez az arany, mint a riói."

Amikor arról kérdezték Hosszút, hogy mennyire bánja, hogy nem lett meg a világcsúcs, amiről tegnap azt mondta, nem fog kelleni a győzelemhez, de jó volna, ha sikerülne, úgy fogalmazott: a maga számára is furcsa, hogy bár általában az időeredményeket hajszolja, most az arany megnyerése volt a legfontosabb a számára. "Talán ezért is volt ez a győzelem kicsit nehezebb, mivel egy kicsit többet figyeltem a többiekre, mint szoktam."

Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy szeretett volna gyorsabban úszni, sosem elégedett magával. Akkor is talált volna hibát az úszásában, ha sikerül rekordot döntenie.

A nyolcas, a tőle legtávolabbi pályán tempózó japán Ohasi Jui, ha megszorítani nem is tudta Hosszút, a táv végére azér nagyon feljött rá, gyorson, az utolsó ötven méteren több mint 3 tizedet hozott rajta. Végül 91 századdal lemaradva lett második. A japán újságírók természetesen tudni akarták, mit gondol a magyar világsztár a friss ezüstérmesről, aki várhatóan 400 vegyesen is az ellenfele lesz. Erre Hosszú nagyon diplomatikusan annyit mondott: sok más versenytárssal is meg kell majd küzdenie, de a tapsztalatai szerint Jui nagyon jó versenyző, ő pedig örül, ha a fiatalok jól úsznak, ez őt is hajtja, hogy egyre erősebb legyen.

Természetesen szóba került vitája a vizes sportokat tömörítő világszövetséggel is, amely abból indult ki, hogy Hosszú nehezményezte az úszó-világkupa szabályainak átalakítását. Először ingerült Facebook-posztban, majd nyílt levélben jelezte egyet nem értését, végül bejelentette: 29 másik úszóval – köztük olimpiai bajnokokkal – érdekvédelmi szervezetet hoz létre Profi Úszók Világszövetsége (GAPS) néven. Most ezzel kapcsolatban elmondta: a medencében és azon kívül is tenni akarnak az úszásért, még kedveltebbé, nézettebbé, profibbá alakítani, amire, jó lenne, ha nem csupán a vébéken és az olimpiákon lennének kíváncsiak az emberek. "Elvárjuk ezen túl, hogy profikként kezeljenek minket, átláthatóságot akatunk, és azt, hogy partnerként tekintsen ránk a szövetség, nem csak olyasvalakikre, akik beugranak egy medencébe, és úsznak." Megjegyezte azt is: a szervezettel hosszabb távon van tervük, nem a budapesti vb alatt fog nagyot nőni a tagság, hiszen most mindenki elsősorban a versenyzéssel van elfoglalva.

Adódott a kérdés: mit hoz ez azoknak a versenyzőknek, akik – Hosszúval és a hozzá csatlakozókkal ellentétben – nem rendszeres résztvevői a vk-versenyek döntőinek, a többedvonalbeli úszóknak. "Hiszek abban, hogy a változás mindenkinek szól. Ennek az egésznek nem az a lényege, hogy a legjobbak többet keressenek, hanem arról is, hogy a kevésbé ismert úszók is meg tudjanak élni a versenyzésből."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!