szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A tálibok kezére került ország versenyzői nem indulhatnak. A magyar színeket 37 versenyző, illetve egy ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Afganisztán zászlaja is szerepelt a sportolók felvonulásán a tokiói paralimpia megnyitóján, annak ellenére, hogy az ország két kvalifikált paralimpikonja nem tud részt venni a sporteseményen. A zászlót a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (NPB) hétfői döntése alapján a szolidaritás és a béke szimbólumaként a tokiói Nemzeti Stadionban az ENSZ menekültügyi főbiztosának képviselője vitte körbe.

AFP / Yomiuri / Kota Kawasaki

A két afgán sportoló, Zakia Kudadadi – az első afganisztáni nő, aki paralimpián vehetett volna részt – és Hosszain Raszuli azért nem szerepelhet Tokióban, mert a tálib hatalomátvétel után nem tudott elutazni az országból.

A tokiói szervezők a nyitó ünnepséget a „Szárnyaink vannak” mottó köré álmodta meg, amelynek üzenete: „Az életben nem mindig van hátszelünk, néha hiába próbálunk haladni, nem jutunk messzire, nem látjuk merre tartunk és nem értjük a környezetünket, ezért megállunk és magunkba fordulunk. Olyan ez mintha, szembeszélbe kerülnénk, de a paralimpikonok tudják, mindegy merről fúj a szél, be lehet fogni, hogy előre haladjunk, tudják, hogy ha elég bátrak és kiterjesztik szárnyaikat, hihetetlen magasságokba juthatnak. És most, amikor majd a versenyzők nagyszerű teljesítményeket nyújtanak, mi, nézők is felfedezhetjük, hogy nekünk is vannak szárnyaink”. Mindezt egy kis egyszárnyú repülő történetével mesélték el két részletben, a hivatalos beszédek előtt és azokat követően.

MTI / Koszticsák Szilárd

A tokiói lesz a XVI. paralimpia, amelyen a menekültek csapatával együtt 163 küldöttség rekordnak számító 4403 – 2550 férfi és 1853 női – sportolója verseng 22 sportágban. A különböző sérültségi kategóriák miatt 540 számban tartanak majd eredményhirdetést. A tollaslabda és a taekwondo újként került be a programba, amelyből a hétfős labdarúgást és a vitorlázást vették ki.

MTI / Koszticsák Szilárd

A magyar színeket 37 versenyző, illetve egy ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli.

MTI / Koszticsák Szilárd
MTI / Koszticsák Szilárd

Az ép sportolók versenyéhez hasonlóan a fogyatékkal élők legnagyobb sporteseményét is gyakorlatilag zárt kapuk mögött bonyolítják le. A szervezőbizottság a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, a japán kormánnyal és a tokiói városvezetéssel egyeztetve döntött így a koronavírus-járványra hivatkozva. Ennek ellenére nem lesznek teljesen üresek a lelátók, mert egy nevelési program részeként a helyi diákok kivételt képeznek. A tanulók jelenlétéről az iskolák vezetése egyeztet majd a szülőkkel.

MTI / Koszticsák Szilárd
MTI / Koszticsák Szilárd
MTI / Koszticsák Szilárd

A japán kormány múlt keddtől szeptember 12-ig meghosszabbította a koronavírus miatt a fővárosban, Tokióban elrendelt járványügyi szükségállapotot, egyben a korlátozásokat több más prefektúrára is kiterjesztette.

MTI / Koszticsák Szilárd
MTI / Koszticsák Szilárd
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!