szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy hódeszkás 28. hellyel indult az olimpia magyar szempontból, a délután pedig a rövid pályás gyorskorcsolyázók kezdtek: egyéniben az öt magyar induló közül négy továbbjutott az előfutamból, majd a vegyes váltóban már érmeket is osztanak, a magyar váltó pedig bronzot szerzett.

Kozuback Kamilla volt az első magyar sportoló, aki bemutatkozott a pekingi téli olimpián, a 17 éves hódeszkás eredetileg a félcső számban jutott ki Pekingbe, de egy visszalépés miatt ma hajnalban slopestyle-ban is elindulhatott. A legjobb 12 jutott tovább az első két futam után, a papírorma szerint Kozubacknak erre nem igazán volt esélye, és valóban, az első futamban a 27. helyen végzett, a másodikban visszaesett a 28.-ra, mindkét futamában volt olyan ugrása, amit nem sikerült befejeznie.

MTI/Kovács Tamás

A helyi idő szerint esti, nálunk délutáni programban a rövid pályás gyorskorcsolyázóknak lehetett szurkolni: női 500 és férfi 1000 méter egyéniben előfutamokat tartottak, a legjobb 20 közé jutás volt a tét, a vegyes váltónál viszont már a döntőt is megtartják.

A női 500 méteren Jászapáti Petra a futama második helyezettjeként jutott a negyeddöntőbe, összességében a 6. legjobb idővel. Kónya Zsófia a 3. lett az előfutamában, az első kettő jutott tovább közvetlenül, ő abban bízhatott, hogy a 8 előfutam közül a négy leggyorsabb harmadik helyezett is továbbjut, de végül egyetlen helyezéssel maradt le a legjobb húszról.

Férfi 1000 méteren Krueger szinte végig vezetve nyerte az előfutamát. Liu Shaolin Sándor futama rendkívül simának indult, óriási előnnyel vezetett, amikor egy törött penge került a jégre, ezért a futam felénél leállították a versenyzőket. Az újraindítás után még ennél is simább lett: miután két ellenfele is kiesett, csak a biztonságos célbaérkezésre kellett figyelnie, de azért így is bejött az első helyre, és egy kicsit próbálhatott rápihenni a vegyes váltóra. Liu Shaoang is végig vezetett a futamában, bár szoros lett a végeredmény, de a lényeg itt a továbbjutás mellett az volt, hogy viszonylag sok energia megspórolásával ment végig a távon, és még ezzel is az egész mezőny 4. legjobb ideje lett az övé.

Néhány perc maradt ez után arra, hogy kiderüljön, a három magyar férfi közül melyik kettő vesz részt a vegyes váltóban - Liu Shaolin Sándor és Krueger került be végül a csapatba -, és mindenki egy kicsit kifújja magát. Könnyítette a helyzetet az, hogy a váltó negyeddöntőiben az utolsó, harmadik futamban kell csak a magyaroknak rajthoz állniuk, ami persze azt is jelentette, hogy a negyeddöntő és az elődöntő között annyival kisebb a különbség.

A magyar csapat az oroszokkal, Japánnal és az USA-val került egy futamba. Ez viszonylag sima volt, futamgyőztesként sikerült innen továbbjutni. A negyeddöntős ellenfelek közül az oroszok és az amerikaiak a magyarokkal egy futamba kerültek az elődöntőben is, melléjük Kína csatlakozott. Ekkorra Krueger helyett Liu Shaoang került be a csapatba. 

Jászapáti erősen kezdett, az első helyre állt, és az előnyt Kónya is tartotta, így amikor a két Liu testvér következett, elég nagy volt az előny a harmadik előtt, de egy időre az első helyre is sikerült feljönni. A két Liu a második helyről kezdte meg az utolsó futását, Liu Shaolin Sándor pedig az utolsó kör elején a vezetést is átvette, így bejutott a váltó a döntőbe, ahol Kína, Kanada és Olaszország lett a három ellenfél.

Ott pedig bronzérmet szerzett a csapat! Kónya Zsófiát kilökte a kanadai ellenfele, ezért a videózás után a bírók úgy döntöttek, a kanadaiakat kizárják, Magyarország a harmadik - Kína győzött, épp csak megelőzve az olaszokat. A döntőről részletesebben itt olvashatnak:

Bronzérmes a magyar gyorskorcsolyás vegyes váltó

Szépen kezdődik az olimpia, érmet szerzett a magyar csapat a pekingi téli olimpia első versenynapján.

Magyar szempontból szépen kezdődött tehát az olimpia. Vasárnap nem lesz versenyben egy magyar sem, hétfőn azonban ugyanilyen erős lehet a folytatás: rövid pályás gyorskorcsolyában a női 500 és a férfi 1000 méter egyéni versenyében is érmeket osztanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!