szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem csak a kínai sikeredző, Csang Csing Lina, hanem a honosított Krueger John-Henry is elhagyja a csapatot. Utóbbi nem önszántából.

Komoly átalakulás zajlik a magyar gyorskorcsolya-válogatott háza táján. Kedden a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) bejelentette, hogy tíz év után távozik Csang Csing Lina vezetőedző, szerdán pedig kiderült, hogy az amerikai születésű honosított versenyző, Krueger John-Henry sem tagja már a csapatnak.

A magyar csapatot történelmi sikerre, olimpiai érmekig vezető Lináról a MOKSZ udvariasnak tűnő, az érdemeit méltató, a szakítás okairól azonban hallgató közleményben azt írta, hogy hazájában, Kínában tesz eleget új kihívásoknak. A Nemzeti Sport kedd esti cikke azonban arra célozgat, hogy az elválás nem volt békés, és hogy az edző csak „papíron” köszönt el.

Erre enged következtetni Bánhidi Ákos szerdai nyilatkozata is, aki arról beszélt az MTI-nek: abban reménykedett, hogy legalább a 2026-os milánói olimpiáig együtt maradhat a szakmai stáb. A short track válogatott csapatvezetője és edzője – aki Lina távozása után magyar csapat szakmai vezetője lett – úgy fogalmazott: „Nemcsak a Liu fivéreket, hanem engem is mélyen érintett az eddigi vezetőedző, Csang Csing Lina távozása. A fiúk esetében ezt az érzést még sokkal meg kell szorozni, mert második anyjukként tekintenek rá.” Aztán hozzátette: Liuék ezt követően is készülhetnek a kínai trénerrel, de ennek technikai feltételei még kidolgozás alatt állnak.

Lina egyszer már kis híján otthagyta a magyar válogatottat, ám végül sikerült rávenni, hogy maradjon. A kínai szakember 2019 decemberében azon háborodott fel, hogy Burján Csaba, a válogatott egyik tagja, miközben a csapat hosszú várakozásra kényszerült, Kínát sértő mondattal („F*ckin China”) kommentálta a helyzetet. A sportolót 2020 februárjában egy évre eltiltotta a MOKSZ etikai és fegyelmi bizottsága.

Bánhidi azt is megemlítette, hogy szétvált a férfiak és a nők szakmai munkájának irányítása, utóbbiért most már Nicholas Gooch a felelős, aki korábban edzője volt a háromszoros világbajnok Elise Christie-nek is. Az elkülönülés ugyan még „kiforrás alatt áll”, de lesznek közös foglalkozások már csak a vegyesváltó miatt is, amelyben a magyar staféta bronzérmet szerzett idén a pekingi ötkarikás játékokon. „Nagyon jó szakembernek tartom, akivel emberi viszonyrendszerben is stabil lábakon áll a kapcsolatunk” – mondta brit kollégájáról Bánhidi, aki a menedzsment szempontjából a női csapatot is irányítja.

Azt is elárulta Bánhidi, hogy az amerikai születésű, a pekingi téli olimpián a vegyesváltóval bronzérmes

Krueger John-Henry olyan fegyelmi vétségeket követett el, hogy életében először arra kényszerült, kizárjon valakit a csapatból.

Megjegyezte: a döntés végleges, azaz a 2018-ban 1000 méteren olimpiai ezüstérmes sportoló többet nem versenyez magyar színekben.

(Nyitóképünkön Csang Csing Lina és Bánhidi Ákos 2019-ben, az Év sportolója-gálán. A kínai szakembert az év edzőjének járó díjjal jutalmazták.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Sport

Magyar versenybíró Liuék döntőjéről: Nem lehet minden kontaktot büntetni, azzal megölnénk a short track lényegét

Rengetegen váltak hirtelen szakértőjévé a rövidpályás gyorskorcsolyázásnak, gondolhatja bárki, aki tett egy kört a közösségi média felületein hétfő délután: mindenkinek megvan a véleménye Liu Shaolin Sándorék pekingi döntőjéről. A magyar korcsolyázó nagyjából három percig gondolhatta magát egyéni olimpiai bajnoknak, a bírói kar ugyanis – bár ő ért célba elsőként – kizárta. Megkérdeztünk egy szakértőt arról, hogy a felháborodás vagy a Liunak felmutatott sárga lap-e a jogos.