Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Jackl Vivien a klubja elnöke szerint az olimpia óta sem fizikálisan, sem mentálisan nem volt megfelelő állapotban ahhoz, hogy meg tudjon felelni a követelményeknek, amelyeket az amerikai edzővel való közös munka igényel.

„Hamar kiderült, hogy Viviennek a váltás – új klub, új uszoda, új edző, új, sokkal profibb háttér – túl nagy sokk volt, ezért az érdekeltekkel egyeztetve úgy döntöttünk, hogy egyelőre jobb egy kicsit »puhább« környezetbe helyezni” – mondta Gergely István, a Budapest Honvéd elnöke, amikor a Blikk arra kérte, reagáljon az értesülésükre. A lap ugyanis megtudta, hogy az Európa-bajnok Jackl Vivien hetente csak kétszer edz Shane Tusuppal, négy másik tréningjét Hutkai Dániel irányítja.

Február közepén derült ki, hogy egyik legnagyobb magyar úszótehetségnek tartott 16 éves Jackl, aki korábban Tatabányán készült Kocsis Márta vezetésével, a Honvédhoz igazol, ahol Hosszú Katinka volt edző-férje lesz az edzője. Tusup a bejelentéskor arról beszélt, hogy, „amikor egy olyan tehetséggel dolgozhatsz együtt, mint Vivien, akkor mindent jól akarsz csinálni, a lehető legtöbb erőforrást akarod belerakni a projektbe, és mindenből a lehető legjobbat szeretnéd megadni neki”. Azt is hozzátette, „Vannak olyan dolgok, amelyeket könnyen fejleszthetünk, de vannak olyanok is, amelyek több időt és munkát igényelnek. Sok feladatunk van, de mindketten nagyon izgatottan várjuk a közös munkát.”

Shane Tusup felvázolta terveit a magyar úszás nagy ígéretével, Hosszú Katinkával is összeakadhatnak

Az edző, aki mindeddig igazán nagy eredményeket csak a (volt) feleségével közös munka során ért el, elkötelezettséget vár Jackl Vivientől, és azt, hogy kitolja a saját határait.

Néhány nappal később Jackl – aki a tavaly nyári olimpián 400 vegyesen és 1500 méter gyorson indult, nem jutott döntőbe – azt mondta az M4 Sportnak, hogy az olimpia után vették fel a kapcsolatot az edzővel, amikor az gratulált neki a párizsi szerepléséhez. „Ő is megerősített abban, hogy önmagában már az egy hatalmas tett, hogy ott voltam Párizsban ilyen fiatalon. Kiderült, hogy nagyon hasonlóan gondolkodunk a sportról, és aztán a Honvéddal közösen felvázolt szakmai programra igent mondtam. Úgy érzem, hogy ez a váltás szükséges a hosszú távú céljaim eléréséhez.”

Tusupot volt tanítványai remek motivátornak tartják, de lobbanékony természete, és amiatt, hogy az érzelmeinek időnként látszólag nehezen tud parancsolni, sokakkal összetűzésbe került. Amikor bejelentették az együttműködését Jackllel, sokan arra számítottak, hogy a dolog nem lesz hosszú életű.

„Nem kétséges, Vivien óriási tehetség, de az olimpia óta sem fizikálisan, sem mentálisan nem volt ahhoz megfelelő állapotban, hogy meg tudjon felelni a követelményeknek, amiket az amerikai edzővel való közös munka igényel. Mi jól ismerjük Shane-t, értékeljük a teljesítményét, tisztában vagyunk vele, miben erős, de az is igaz, hogy olyan versenyzőkkel tud igazán eredményesen dolgozni, akik százszázalékosan elkötelezettek, mindent félre tudnak tenni a siker érdekében” – magyarázta Gergely István azt, hogy miért dolgozik többet Hutkaival az úszó, mint Tusuppal. Elmondása szerint ugyanakkor a versenynaptárát és az éves edzéstervét az amerikai állítja össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!