Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Tiszóczi Roland
Szerzőnk

Tiszóczi Roland

Tiszóczi Roland hvg360

A „Kapj el, ha tudsz” szélhámosa, Frank Abagnale még a szédítő csalásokról is csak hazudott

A Kapj el, ha tudsz című önéletrajzi ihletésű regényről és az abból készült filmről a legtöbben úgy hiszik, hitelesen adja vissza Frank Abagnale csekkhamisító életét, aki egyebek mellett pilótának, orvosnak és ügyvédnek is sikeresen adta ki magát. Kiderült azonban, hogy az önéletrajz csak egy újabb csalás, amely Abagnale biztonsági szakértői karrierje beindítását szolgálta. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Tiszóczi Roland hvg360

Kína ravasz taktikával venné el Brüsszel kedvét az izmozástól

A francia konyakgyártók fellélegezhetnek, Peking egyelőre nem vet ki dömpingellenes szankciókat az uniós borpárlatokra, ahhoz viszont ez kevés, hogy Kína elkerülje az elektromos autóira kivetett uniós vámokat. Peking eddig az uniós országok egymásnak ugrasztásával próbálkozott, ám mivel ez mostanáig nem jött be, nagyobb csapást készíthet elő.

Tiszóczi Roland hvg360

Mitől lett akkora biznisz a ketamin, a szer, amely Matthew Perry halálát okozta?

A gyógyászatban érzéstelenítő és antidepresszáns, miközben sokan partidrogként használják. Könnyen beszerezhető tiszta formában – és sok országban nincs is rajta a droglistákon –, ezért a gyakran szennyezett kokainról is mind többen erre váltanak. Az infúziós ketaminterápiát nyújtó klinikák lassan milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak.

Tiszóczi Roland hvg360

Szinte példátlan csalással vádolták a jachtja elsüllyedésekor éppen a felmentését ünneplő Mike Lynchet

Ki volt a Szicília partjainál elsüllyedt luxusjacht tulaja, Mike Lynch, aki éppen azt ünnepelte, hogy a bíróság több mint tíz év után felmentette a csalás és összeesküvés vádjai alól. Hogyan vált Lynchből Nagy-Britannia egyik legsikeresebb vállalkozója, hogyan került kapcsolatba a titkosszolgálatokkal, és miért hívták a brit Bill Gatesnek? Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Tiszóczi Roland hvg360

Hogyan vitte csődbe egy huszonéves kereskedő azt a bankot, ahol még az angol királynőnek is volt számlája?

Nick Leeson 27 évesen került a 233 éves Barings Bankhoz, és kezdetben óriási nyereséget termelt a brit pénzintézetnek. Már-már a tévedhetetlenség mítosza lengte körül, amikor egy új kollégája kisebb hibát vétett. Leeson tiltott manőverekkel próbálta menteni a helyzetet, ami végül 1,4 milliárd dollár veszteséget okozva bedöntötte a Baringset, és a délkelet-ázsiai piacokat is megrengette. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Tiszóczi Roland hvg360

"Egymillió dollár reménnyel érkeztem Amerikába" – az olasz szélhámos, akiről piramisjátékot neveztek el

Charles Ponzi 1920-ban néhány hónap alatt több tíz millió dollárt csalt ki sok ezer amerikaitól, miközben a rendőrséget is megvezette. Az őt leleplező cikksorozat Pulitzer-díjat kapott. A regényes életű csaló olyan tökélesen működtette – azóta is gyakran felbukkanó – módszerét, hogy az azóta is az ő nevét viseli. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Tiszóczi Roland Vállalkozás

Hogyan jutott a csúcsra Ázsia leggazdagabb családja, ahol a legkisebb fiú a hétvégén 216 milliárd forintos esküvőt tartott?

Az indiaiak életében még a szupergazdag esküvőnél is életbevágóbb, hogy a világ legnépesebb országának legnagyobb vállalata úgy szervezze meg utódlását, hogy az ne vezessen a kétezres évek elején kialakult konfliktushoz, amely már-már a hatalmas ország energetikai biztonságát is veszélyeztette. Kicsoda az ifjú férj, Anant Ambani apja, a világ egyik leggazdagabb embere, a Reliance Industries Limited elnök-vezérigazgatója, aki most adja át birodalmát gyermekeinek?

Tiszóczi Roland Vállalkozás

Sikerül-e úgy összefoltozni a Benettont, hogy ringbe szállhasson a Shein és a Temu ellen?

A nyár elején Luciano Benetton lemondott a divatmárka elnöki posztjáról, majd június 18-án új vezérigazgató is érkezett a cég élére, de még mindig kérdéses, hogy mi lesz a színes kötött ruháiról és provokatív reklámjairól híres divatcég stratégiája a kínai ultra-fast fashion ellen. És mi lesz az egymilliárd eurósra duzzadt veszteséggel.

Tiszóczi Roland hvg360

Hogyan jut el odáig egy vietnámi piaci eladó, hogy a világ egyik legnagyobb, 44 milliárd dolláros banki csalásáért ítéljék halálra

Truong My Lant, a saigoni piaci eladóként indult milliárdos üzletasszonyt a kommunista Vietnám leglátványosabb kirakatperében vonták felelősségre, miután sikkasztásával megrengette az ország bankrendszerét. Ügye – amelyben 2700 tanút idéztek be, és 10 államügyész, valamint 200 ügyvéd vett részt – az egész maffiaállam működésére rávilágít, és máig nem zárult le. Nagy csalások című sorozatunk második cikke.

Tiszóczi Roland Ingatlan

NER-vállalkozóktól vesz egy új metróvonal áráért irodaépületeket a kormány, senki sem tudja, meddig nyögjük majd a titkos bizniszt

A kormány éppen most, a befektetési stop idején tapsol el 620 milliárd adófizetői forintot irodaépületek vásárlására teljesen átláthatatlanul, sokak szerint azért, hogy NER-közeli vállalkozók veszteséges építési beruházásait mentse meg. A pangó irodapiacon, energiahatékonysági érvekkel próbálja alátámasztani a kegyelteket helyzetbe hozó üzletet.

Tiszóczi Roland Gazdaság

Az oroszoknak szükségük van Kínára, Peking alaposan ki is használja ezt

A csütörtökön kezdődött G7-csúcstalálkozó és az azt megelőző napokban bejelentett újabb gazdasági szankciók egyik fő célja, hogy Kínát eltántorítsák Oroszország háborús támogatásától. Az ukrajnai invázió óta Moszkva számára Peking létfontosságú szövetségessé vált, gazdasági, politikai és katonai értelemben is. Eközben Kína stratégiai pozíciókat szerzett Oroszországgal szemben, növelve saját globális befolyását is. Arra azonban figyel, hogy mindezért túl nagy árat ne fizessen, nem rúgná össze a port túlságosan a Nyugattal Moszkva miatt.

Tiszóczi Roland Gazdaság

Eldördült az első lövés a Brüsszel és Peking közötti kereskedelmi háborúban, Orbánék álmai is veszélybe kerülhetnek

A Kínában gyártott elektromos autók versenytorzító állami támogatása miatt kivetett büntetővám jelentheti a casus bellit a Kína és az Európai Unió közötti kereskedelmi háborúban; a következő célpont pedig a kínai akkugyártás lehet, ahol az Unió belső piacán létesítendő üzemeknél is vizsgálhatják az anyacégek állami támogatását, keresztülhúzva Orbán álmait.

Tiszóczi Roland Gazdaság

Deepfake és dezinformáció: így avatkozik be Moszkva az uniós választásokba

Az európai parlamenti választások előtt az orosz politikai és gazdasági érdekekhez köthető álhírek sora árasztotta el Európát, ezek terjesztését a generatív mesterséges intelligencia nagyon megkönnyítette. Bár az Európai Unió – és számos tagország külön is – hatványozott erővel küzd a kamuhírek és a zavarkeltés ellen, ennél sokkal többre lenne szükség.

1 2 3 4 5 6