Miért ünnepli most sok százezer amerikai a legnagyobb egészségbiztosító igazgatójának meggyilkolását?
A UnitedHealthcare sokak szerint különösen rosszul bánik az ügyfelekkel, a most a nyílt utcán agyonlőtt Brian Thompson vezérigazgatóban pedig a világ legdrágább és legigazságtalanabb egészségügyi rendszerének megtestesülését láthatták.
A nyílt utcán lőtték le szerdán Brian Thompsont, a UnitedHealthcare egészségbiztosítási cég vezérigazgatóját New Yorkban. Bár az elkövetőt még nem sikerült azonosítani, de az indítékokra talán abból következtetni lehet, hogy a helyszínen hagyott töltényeken üzeneteket találtak a rendőrök.
A megtagad (deny), megvéd (defend) szavakat, illetve az eltávolítként is fordítható depose szavakat írták aprólékosan a lőszerek hüvelyeire, amelyek feltehetően a biztosítási céghez benyújtott panaszokra adott válaszokkal lehetnek összefüggésben, ez pedig akár indítékként is szolgálhat. Sokak szerint ugyanis a szavak azokra a taktikákra utalnak, amelyekkel a biztosító próbál kibújni a kezelések kifizetése alól, erről egy könyv is született, hasonló címmel, mint amit a gyilkos a lőszerekre írt.
A támadó tapasztalt fegyverhasználó lehet, hiszen nagyon határozott mozdulatokkal cselekedett, erre utal, hogy bár a fegyvere háromszor is elmulasztotta a tárból a csőbe tölteni a lövedéket, az elkövető mindháromszor nyugalommal, magabiztosan hárította el a gikszert, töltött és tüzelt újra. A nyomozók mégis úgy gondolják, hogy nem profi bérgyilkosról van szó, például mert a cellainformációk alapján bemérhető mobiltelefon volt nála, és elsőre olyan távolságról tüzelt áldozatára, ami túl távolinak tűnik. Ebből arra következtetnek tehát, hogy valaki inkább maga állt bosszút az egészségbiztosító vezérigazgatóján.
Nem is kellett több ennél, hogy szinte azonnal százezres rajongótábor ünnepelje tettét. Ezt a többi között az is jól mutatja, hogy a UnitedHealthcare Facebook-oldalára posztolt gyászhír alatt mára 80 ezer olyan reakció van, amely azt viccesnek találja, a kommentelési lehetőséget emiatt korlátozták, de persze az egész amerikai sajtó azzal van tele, hogy hány mém született Thompson haláláról.
Bár a hazai egészségügyi viszonyok is mind többeket háborítanak fel mélységesen, az Egyesült Államokban egészen más rendszer működik, így a hatalmas társadalmi felhördülés megértéséhez érdemes az ottani viszonyokat némileg áttekinteni.
A Thompson meggyilkolását ünneplő amerikaiakat feltehetően az zavarja leginkább, hogy az Egyesült Államokban nincsen általános egészségbiztosítás, így az emberek vagy maguk fizetnek – a UnitedHealthcare-nél vagy más hasonló – magánbiztosítónál az ellátás térítéséért, vagy a munkahelyükkel kötött szerződésük tartalmazza ennek finanszírozását. A befizetett pénzek túlnyomó többségét aztán magánegészségügyi intézményekben használják fel – már amennyiben a biztosító nem kezd akadékoskodni, saját üzleti érdekeit a beteg egészsége elé helyezve.
Ebből a szempontból a UnitedHealthcare-t különösen szőrszálhasogatónak tartották, amely nagyon gyakran utasította el a kezelések megtérítését. Sok páciens csak a kórházból távozás után tudta meg, hogy a számlákat saját zsebből kell fizetnie, ami sokakat anyagi csődbe juttatott. Másoknak előre megtagadták a kezelések fedezését, így ellátás nélkül maradtak, hiába volt biztosításuk.
Persze sokaknak biztosításuk sincsen. A rendszer amellett, hogy kegyetlen módon hátrahagyja a biztosítatlan rászorulókat – amin az egészségügyi rendszerének átfogó reformjaként emlegetett 2010-es ObamaCare ugyan némileg javított – egy másik hatalmas problémával is küzd, jelesül, hogy a ráfordításhoz képest borzalmasan kicsi a hatékonysága.
Ez azt jelenti, hogy hiába költenek az amerikaiak egyre többet az egészségükre, messze megelőzve minden más országot, a várható élettartamon mindez egyáltalán nem mutatkozik meg, sőt az az utóbbi években még csökkent is. A hetvenes években még az európai országokhoz hasonló összegeket költöttek, míg mára több mint háromszorosát, évente fejenként átlagosan 12 555 dollárt (ötmillió forintot) kénytelenek erre fordítani, ami a legmagasabb a világon.
Összehasonlításképpen az Európai Unióban az átlagos kiadás fejenként nagyjából évi 4000 dollár, bár nyilván jelentős eltérések vannak az egyes országok között, Magyarországon például csak évi 1200 dollár körül megy el erre fejenként.
Ugyanakkor rövidebb ideig élnek, mint például a kínaiak, észtek, csehek, németek, olaszok, de még a magyarokat is csupán 8-10 hónappal élik túl. Ez pedig annak fényében végképp kiveri a biztosítékot az amerikaiaknál, hogy például a kínaiak évente átlagosan csupán 945 dollárt költenek egészségügyre fejenként, azaz a tizenharmadát, mint ők.
Mekkora cég is az a UnitedHealthcare?
A UnitedHealthcare a UnitedHealth Group fő, egészségbiztosítási ága, amely a vállalat legnagyobb bevételét adja.
A 140 ezer embert foglalkoztató UnitedHealth Group a Fortune Global 500 idei listája szerint a világ 8. legnagyobb vállalata, míg az Egyesült Államokban az 5. legnagyobb cégként és a legnagyobb egészségbiztosítási szolgáltatóként tartják számon, amely ötvenmillió amerikai egészségügyi biztosítását kezeli.
A vállalat 2023-ban 371,6 milliárd dolláros bevételt ért el, ami 15 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest. Nyeresége elérte a 22,4 milliárd dollárt, 13,8 százalékos emelkedést mutatva 2022-höz viszonyítva. A növekedést mind a biztosítási tevékenységet végző UnitedHealthcare, mind az egészségügyi technológiákra és szolgáltatásokra szakosodott Optum divízió hajtotta. A UnitedHealthcare részlege önmagában 281,4 milliárd dolláros bevételt generált, ami 12,7 százalékos éves növekedést jelentett.
Mitől ilyen nyereséges az egészségbiztosítás?
A hatalmas profit mögött azonban olyan eljárások rejtőznek, amelyek már eddig is számos nagyon súlyos kritikát kaptak, sőt több esetben a bíróság is elítélte a kezelések megtagadását és a mesterséges intelligencia algoritmusok etikátlan használatát.
Az ilyen ügyek egyike során bebizonyosodott, hogy a UnitedHealthcare egy nH Predict nevű algoritmust használt, amelyet a NaviHealth nevű leányvállalata fejlesztett ki, hogy értékelje a betegek utókezelésekre vonatkozó igényeit (például a szanatóriumi vagy otthoni gondozást). Az egyik per szerint ez az algoritmus indokolatlanul és idő előtt megszüntette a szükséges kezelések kifizetését, így sok beteg vagy családtag kénytelen volt azt saját zsebből fizetni. A szövetségi bírák az esetek körülbelül 90 százalékában megváltoztatták a biztosító döntését, ami egyrészt az algoritmus hibáira utal, másrészt súlyos etikai kérdéseket vet fel. Az eljárás különösen a Medicare Advantage program keretében részt vevő idős embereket érintette.
Más esetekben arra derült fény, hogy a vállalat kifejezetten arra használja az algoritmust, hogy kiszűrje a mentális betegeket és a kezeléseik térítését korlátozza. Miután ez bebizonyosodott, az algoritmus használatát több államban is megtiltották a biztosítónak, a döntést azonban, úgy tűnik, azóta is kijátssza.
Szenátusi vizsgálatok és perek során számos más esetben is világossá vált, hogy a UnitedHealthcare az egészségbiztosítási döntések során gyakran támaszkodik előrejelző és elemző technológiai eszközökre a költségek minimalizálása érdekében, ami etikailag és jogilag is aggályos.
Több csoportos per is indult, hogy leállítsák az algoritmusok használatát, és kártérítést követeljenek az érintett páciensek számára.
Emellett, ahogy az elején említettük, nagyon gyakori, hogy a biztosító visszamenőlegesen utasít el olyan kezeléseket, amelyeket már elvégeztek, így az ellátás tetemes költségeit végülis zsebből kell fedezniük.
A UnitedHealthcare azzal védekezik, hogy az algoritmusokat csak a kezelések ajánlására használják, és nem ezek alapján döntenek a pénzügyi fedezetről. Azonban a bírósági ügyek és vizsgálatok számos példát mutattak arra, hogy a technológiára támaszkodtak, lényegében bármilyen emberi kontroll nélkül.
Ki volt a UnitedHealthcare meggyilkolt vezérigazgatója?
Brian Thompson, a UnitedHealthcare vezérigazgatója 1974-ben született, 2004-ben harmincévesen csatlakozott a UnitedHealth Grouphoz, és különböző vezetői pozíciókban dolgozott, mielőtt 2021-ben átvette a UnitedHealthcare vezetését. Thompson irányítása alatt a cég kimagasló növekedést ért el.
Thompson 1997-ben az Iowa-i Egyetemen végzett, üzleti adminisztráció és számvitel szakon, pályáját a könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó PwC-nél kezdte, mielőtt csatlakozott a UnitedHealthcare-hez. Két gyermek édesapja volt.
Idén májusban azonban Thompsont és a vállalat több más vezetőjét csalással és bennfentes kereskedelemmel vádolták meg. Eszerint Thompson 2023 októberében tudomást szerzett egy, a vállalatot érintő trösztellenes vizsgálatról, amelyet az amerikai igazságügyi minisztérium indított a Change Healthcare felvásárlásával kapcsolatban.
Az ügyészek azt állítják, hogy Thompson már 2023 októberében tudott a minisztérium vizsgálatáról, és 11 nappal azelőtt, hogy azt nyilvánosságra hozták volna, eladta a vállalat részvényeinek 31 százalékát, amellyel 15 millió dolláros nyereségre tett szert. Miután a vizsgálat nyilvánosságra került a UnitedHealth részvényei 5 százalékot zuhantak.
A per máig is folyamatban van, és akár súlyos büntetéssel is járhatott volna. Thompson akár 5 millió dolláros pénzbüntetést és 20 év börtönbüntetést is kaphatott volna, ha elítélik.
Arról, hogy jelenleg mit tudni az elkövetőről, és pontosan hol tart a nyomozás, az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben: