szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Három hónappal ezelőtt tört ki az Egyesült Államokban a Washington államban fekvő St. Helens vulkán. A hegy rengett, néhány napig por és füst szállt belőle, majd kitört a láva, amely szokatlan ritmusban épít a kráterben egy kupolát a régi mellett.

A kupolát azóta másodpercenként 4-5 köbméter láva hizlalja, jelenleg már 300 méter magas, túlnőtte szomszédját, az 1980-as kitörés gyümölcsét – írja a francia Le Nouvel Observateur című hetilap.

A vulkán 18 évig pihent az 1980. májusi kitörés előtt, és akkor 57 embert ölt meg. Indokolt tehát, hogy a hegyet azóta a legfejlettebb technikák használatával állandóan figyelik, mozgását három dimenziós változatában tudják rekonstruálni számítógépen. Adat van bőven, megmagyarázásuk azonban gondot okoz.

Az Egyesült Államok geológiai figyelő szolgálatának kutatói például egy tanácskozáson arra próbáltak választ adni, hogy mi lesz a kupola jövője. Ha ilyen ütemben növekszik, nem lesz elég szilárd és beomolhat. Ez pedig több ezer méter magasságú porfelhőt jelentene és veszélyeztetné a légi közlekedést, megolvasztaná a havat és a jeget. Még szerencse, hogy a St.Helens völgyét védi egy 1980 után épített gát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Tízmilliókat pusztíthat el egy vulkánkitörés

Egy észak-afrikai partokhoz közeli, lassan süllyedő, még aktív vulkán újabb kitörése következtében szökőár zúdulhat az Egyesült Államok és Kanada keleti partjára, elpusztítva több tízmillió embert. Az aszteroida veszély ezzel szemben már nem annyira akut, mint azt az amerikai katasztrófa filmek sugallták.