szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális felmelegedésként jelentkező klímaváltozás pusztító következményei, egyebek között a levegő növekvő széndioxid tartalma miatt az óceánok vize is egyre savasabbá válik - írja a WWF.

Lesz-e mit fogni?
© sxc.hu
A World Wide Fund for Nature (WWF) Rómában nyilvánosságra hozott jelentése a brit Royal Society tudományos társaságra (a brit akadémiára) hivatkozik, amely szerint mindez belátható időn belül veszélybe sodorhatja számos tengeri élőlény túlélését.

A WWF rámutat, hogy a mindössze két fokos átlaghőmérséklet-változás már többhetes hőhullámokhoz vezetett: 35 fok feletti hőmérséklettel szárazságot, súlyos terméskiesést idézve elő a Földközi-tenger partvidékén. A bajt erdőtüzek és vízhiány tetézték. A turizmusban kialakult nehézségekkel együtt mindez súlyos gazdasági hatást gyakorol a térség országaira.

A tengervíz savasodása miatt 2050-ig a tropikus és szubtropikus korallzátonyokon alig maradhat életben például a korall polip - írja a Royal Society jelentése. Ez súlyos következményekkel jár majd több százezer faj, de még az emberiség szempontjából is: az egyes planktonfajokra gyakorolt közvetlen hatás végiggyűrűzik a teljes táplálékláncon, még a nagyobb tengeri élőlények, mint például a tintahalak is megérzik majd hatását.

A folyamatot csak azzal lehetne lassítani, ha sikerülne csökkenteni a légkörbe jutó széndioxid mennyiségét. Ellenkező esetben az óceánok egyre többet vesznek majd fel belőle, így a víz kémhatását tekintve egyre jobban elsavasodnak. A tengerek és óceánok már így is felvették az emberiség által az elmúlt kétszáz évben termelt széndioxid mennyiség felét. Jelenleg a Föld minden egyes lakosára évente egy tonna széndioxid-felvétel esik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Rémisztő adatok a globális felmelegedésről

Az Európai Környezeti Ügynökség (European Environment Agency – EEA) eddig nem ismert adatokat tett közzé a széndioxid és más üvegházhatást keltő gázok uniós kibocsátásáról. Az adatok meglehetősen riasztónak tűnnek, amit az EU hivatalnokai is elismertek. Közben az amerikai National Science Fundation tanulmánya arról számolt be, hogy 125 nagy északi tó egyszerűen eltűnt a globális felmelegedés miatt.

MTI Tech

Már mérhetők a globális felmelegedés hazai hatásai

A globális felmelegedés növény- és állatvilágra gyakorolt hatását EU-s források bevonásával vizsgálják tudósok Magyarországon, az eredményeket összehangolt nemzetközi kutatásoknál hasznosíthatják majd – közölte Fekete Gábor akadémikus.

MTI Világ

Globális felmelegedés – tragikus olvadás

A sarkvidéki jég olvadása, amely a globális felmelegedésre vezethető vissza, nem új jelenség, a jégperem visszahúzódásában mindössze az az újdonság, hogy a folyamatot az ember idézte elő.

hvg.hu Tech

Új cáfolhatatlan bizonyítékok a globális felmelegedésre

A Föld légkörének felmelegedését bizonyító újabb jelentés látott napvilágot, amelyben az American Association for the Advancement of Science (A Tudományos Haladás Amerikai Társasága) sorolja fel a bizonyítékokat, s számol be az emberi tevékenység nyomán járó rettenetes pusztulásról.