szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Nem is olyan veszélyes a beltenyészet, mint eddig gondolták – állítja állatokra vonatkoztatva Lisa Meffert, a texasi Rice Egyetem genetikus kutatója.

A gepárd az egyik leginkább beltenyésztett faj.
Nehezen bírják a gyűrődést
© fossilrim.org
A beltenyészet az emberek körében árnyoldalai miatt ősidőktől fogva tabu: csökken a termékenység, az utódok túlélőképessége, alacsonyabb a betegségekkel szemben való ellenálló-képesség. A nagy katasztrófákban megritkult fajták és a nagy ragadozók azonban jobban bírják a beltenyészetet, és százezer évvel ezelőtt az emberiség összlétszáma is alig tízezer főre olvadt.

A világ állatkertjei bonyolult és igen költséges párzási renddel próbálják megőrizni az egyes fajok genetikai sokféleségét. Meffert légy-kísérletei alapján azonban arra jutott, hogy nem kell félni a beltenyészettől, elég a szülők és utódok valamint a testvérek közötti – úgynevezett vérfertőző – kapcsolatokat megakadályozni, és csak a nehezen szaporodó és ritka állatokra odafigyelni. A beltenyészet megengedésével kisebb lesz a kihalás veszélye, s a legalább 6 utódot létrehozó fajtáknál a genetikai sokféleség is jobban alakul.

Meffert az amerikai állatkertek és akváriumok szövetségének tudományos folyóiratában (Zoo Biology) közölt cikke szerint légy-populációk segítségével modellezi, hogyan lehet megakadályozni a korlátozott létszámú fajok kihalását és fenntartani a genetikai sokféleséget, s hogy mikor és milyen körülmények között nem káros a beltenyészet.

A fogságban tartott, veszélyeztetett fajták tenyésztése során az elsődleges cél a genetikai sokféleség megőrzése, a beltenyészet mindenáron való elkerülése. Ezért utaztatják az állatokat - akár rinocéroszokat is - és a fagyasztott spermát szerte a világon a gondosan kidolgozott tenyésztési terv alapján. Az eljárás időigényes és rengeteg pénzbe kerül, de a legnagyobb baj, hogy az új környezethez való alkalmazkodás annyira megviseli az állatokat, hogy némelyikük belepusztul.

Lisa Meffert egyik kísérletében munkatársaival 20 generáción át figyelte a légypopulációk alakulását. Az úgynevezett vérfertőző kapcsolatokat megakadályozták, és az életképességet kamerával, a genetikai különbségeket sejtminták gyűjtésével dokumentálták. Az adatok statisztikai kiértékelése azt mutatta, hogy a legalább 6 utódot létrehozó fajtáknál a belterjes populáció is elég életképes.

A belterjes és külterjes populációk összehasonlításából azonban kiderült, hogy a nehéz körülményeket a beltenyészet nem tudta elviselni, négy csoport közül három kihalt. Az állatkertek szempontjából ez azt jelenti, hogy ha egyes állat-csoportokat később vissza akarnak telepíteni a vadonba, esetükben jobban oda kell figyelni a belterjesség elkerülésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Genetikai eljárással gyógyíthatóvá válhat a rák

A rákos daganatok gyógyításának hatékony lehetőségét fedezték fel ausztrál kutatók. Az új kezelési módszert egyebek közt az emlő-, a vastagbél-, a hasnyálmirigy- és a tüdőrák gyógyításában lehet majd alkalmazni.

Karrier

Nők, férfiak, melegek – genetikusan kódolt karrierutak

Catherine Hakim, a London School of Economics szociológia professzora nemrégiben zárta le azt a kiterjedt kutatást, amelynek során 3700 embert kérdeztek meg Britanniában és Spanyolországban munkavállalási preferenciáiról. Az eredmények magát az Európai Bizottságot is meglepték.