Tetszett a cikk?

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közölte: szeptemberben valószínűleg nem indítanak újabb űrsiklót, mert nem tudnak gyors, egyszerű megoldást találni a szigetelőhab-problémára.

Bill Gerstenmaier, a problémával kapcsolatos vizsgálatot vezető NASA-illetékes azt mondta: a mérnökök még nem tudják, hogyan hárítsák el a hibát, de a külső üzemanyagtartály módosítására nyilvánvalóan szükség lesz.

Michael Griffin, a NASA vezetője azt mondta kedden, a Discovery 14 napos küldetésének sikeres befejezése után: a NASA mindent megtesz azért, hogy még az idén újabb űrsiklót bocsáthassanak fel.

Az űrhivatal letiltotta a repüléseket, mivel a Discoveryről, a külső üzemanyagtankról - mint kiderült - öt különböző helyről habszigetelő-darabok váltak le a július 26-i felbocsátáskor. Hasonló hiba okozta a Columbia tragédiáját 2003-ban. Griffin azt mondta, hogy ez az egyetlen dolog, amiben hibáztak, de addig nincs újabb repülés, amíg meg nem oldják a problémát. Korábbi információk szerint szeptember 22-re tervezték az Atlantis felbocsátását.

Gerstenmaier úgy fogalmazott: már nem tűnik reálisnak, hogy az Atlantis szeptemberben felemelkedhet, mivel az üzemanyagtartály egyes részein "kisebb műszaki módosításokat" kell végrehajtani. A következő alkalom űrsikló felbocsátására novemberben adódik. A NASA szakembere szerint az űrrepülőnek addigra rajtra készen kell állnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Discovery űrbeli javításáról döntött a NASA

Az amerikai űrügynökség, a NASA úgy döntött helyi idő szerint hétfőn, hogy a világűrben javítják meg a Discovery űrrepülőgép hővédő burkolatát - közölte egy amerikai űrrepülési illetékes. Az űrrepülőgépek történetében - 1981 óta - erre még nem volt példa.

MTI/hvg.hu Tech

A NASA szerdán újabb űrszondát indít a Marshoz

Újabb Mars-kutató szondát indít útjára szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű űreszköz a jövő márciusban érkezik meg a vörös bolygóhoz, amely körül pályára állva csatlakozik a már ott keringő Mars Global Surveyor és Mars Odyssey amerikai, valamint a Mars Express európai kutatószondákhoz.

hvg.hu Tech

Visszatér az űrhajókhoz a NASA

Az űrsikló programot nem sikerült az elvárásoknak megfelelő hatékonysággal újraindítani, ezért az amerikai űrügynökség azt fontolgatja, hogy a jövőben modernizált rakétákra szerelt kapszulákkal oldanák meg az asztronauták és a felszerelések feljuttatását a világűrbe.

hvg.hu Tech

Űrhajósokkal beszélget a NASA virtuális asszisztense

A robotokkal folytatott intelligens párbeszéd – a tudományos-fantasztikus irodalom klasszikus témája – hamarosan egy lépéssel közelebb kerül a valósághoz a nemzetközi űrállomás asztronautái számára.

MTI Világ

Kritizálják a NASA-t az amerikai lapok

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA "megbukott", alapjában kérdőjeleződnek meg az elmúlt évek biztonsági fejlesztései, miután a Discovery űrrepülőgépről egy ahhoz hasonló habszigetelő-darab vált le felbocsátáskor, mint amilyen a Columbia tragédiáját okozta - írták amerikai lapok.

MTI Tech

Beperelték a NASA-t a Deep Impact miatt

Horoszkópjának tönkretétele miatt egy orosz csillagjós pert indít az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA ellen, miután a a Deep Impact nevű amerikai űrszonda egyik fele hétfőn a terveknek megfelelően "telibe találta" a Tempel-1 üstökös magját.