szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Radikális változást jelenthet a hajóroncsok feltérképezésében az a fotometrikus módszer, amelyet a görög vizeken próbáltak ki először. A merülő robotokkal készített sorozatfelvételek kiértékelése alapján vége az iszapban turkálásnak.

Egy tengeri katasztrófa maradványai.
Elmélyült vizsgálat
Az Égei-tenger keleti részében, Chiosz magasságában elsüllyedt hajón próbálták ki először az új technikát, amelyet a Massachusetts-i Woods Hole Oceanographic Institute (WHOI) fejlesztett ki. Az intézet már bizonyította szakértelmét annak a robotnak a megépítésével, amely megtalálta a Titanicot, vagy a Jason II-vel, amely a nagy óceáni mélységeket kutatja.

Először 2005 nyarán a görög vizekben megtalált Kr.e. IV. századi görög hajóról készítettek felvételeket az új technikával. A fából készült bárka, amely viharban süllyedhetett el, 400, borral és olivaolajjal teli agyag amfórát szállított. Amíg hagyományos módon való feltérképezéséhez több évi munkára lett volna szükség, a fotometrikus robot két nap alatt végezte el a feladatot: 7650 felvételt készített a 60 méter mélyen fekvő roncsról és magáról a rakományról.

Ezzel a technológiával a kutatóknak nem kell méricskélni, rajzolni, a kiemelésre és az elemzésre koncentrálhatnak. A júliusban készített felvételek alapján a görög régészek már folyamatosan végzik a tárgyak azonosítását – írta meg legutóbb az El País című spanyol napilap.

A legértékesebb információk, amelyeket ehhez hasonló roncsok adhatnak, az ókori tengeri útvonalakra vonatkoznak. A görög kulturális minisztérium és a Tengeri Kutatás Hellén Központja a következő tíz évben kutatása középpontjába a bronzkori, Kr.e 2500 és 1200 közötti Földközi-tengeri hajóutakat helyezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Zsuzsa Tech

Forradalmian új mélytengeri merülőhajót fejlesztenek

Hihetetlen, de bolygónk több mint fele tökéletesen ismeretlen számunkra. Azonban hamarosan megnyílhatnak előttünk a mélytengerek eddig sötétbe burkolózó titkai, s akár az interneten is nyomon követhetjük a hideg és a sötétség birodalmának mindennapjait. Az Alvin 2 kutatóhajó vízrebocsátása fontosabb esemény lesz, mint a Holdkomp üzembehelyezése.

MTI Tech

Meg lehet állítani a tengeri élet pusztulását

Sokkal változatosabb az élet az óceánok mélyén, mint azt eddig feltételezték, ugyanakkor a lehalászás egyes fajok létezését fenyegeti. Ezek a legfőbb következtetései az öt évvel ezelőtt elkezdett vizsgálatoknak, amelyeknek célja a tengerekben létező élet tudományos feltérképezése.