szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Boston Dynamics cég az amerikai védelmi minisztérium stratégiai kutatásokért és fejlesztésekért felelős hivatalának (DARPA) megbízásából leginkább állatokra hasonlító harctéri robotokat fejleszt. Megdöbbentő az elektromechanikus szerkezetek állati ügyességét látni a működő prototípusokról készített videofelvételeken.

A BigDog katalógusképe. Már
néhány éven belül a harctereken
kergetheti az ellenséget
© Boston Dynamics
A németdog (vagy ha ez szemléletesebb, szamár) méretű „BigDog” azaz „NagyKutya” elsősorban abban segíti a katonákat, hogy a harctéren hordozza a nehéz felszereléseket, s szinte mindenhová képes eljutni, ahová csak egy gyalogos katona elmehet. A kerekes járművek terepjáró képessége meglehetősen korlátozott volt, s ezért a harcosok vagy saját maguk hurcolhatták a málhájukat, vagy állatokat kellett igénybe venniük. BigDog segít ezen a gondon. A kutyákhoz vagy szamarakhoz hasonlóan négy lábon járó robot feltűnően hasonlóan viselkedik, mint egy élőlény, s mozgása igen kevéssé hasonlít arra, amit a robotoktól megszoktunk. Nem csak a különböző talajviszonyokhoz (mocsárhoz, sárhoz, hóhoz, homokhoz, kőtörmelékhez) képes alkalmazkodni, hanem az egyensúlyát minden körülmények között megérzi. Ha oldalba taszajtják, akkor ugyan olyan korrekciós mozgásokat végez, mint egy négylábú élőlény, s jelentős erőhatás esetén sem borul fel.

A Boston Dynamics szerint a robot átlagsebessége a terepen három mérföld, durván öt kilométer óránként. Haladása során képes leküzdeni 45 százalékos emelkedőket, miközben 120 fontnyi, mintegy 60 kilógrammnyi málhát cipel. Jövő nyárra a robot már kétszer ilyen gyorsan tud majd haladni, s kétszer ennyi terhet lesz képes hordozni a fejlesztési program szerint.

A BigDog teste egy acél rácsszerkezet, amely nem csak a merevségért felel, hanem hordozza a robot ebet működtető részegységeket is. A mozgásról kis egyhengeres robbanómotor gondoskodik a hidraulikusrendszer meghajtásával. A mozgáskoordinációért egy számítógép, egy tehetetlenséget mérő eszköz (IMU) gondoskodik. Utóbbi egy száloptikás lézeres giroszkópot és egy gyorsulásmérő-készletet tartalmaz, amelyek képesek felmérni a szerkezet egyensúlyát, mozgását, s meghatározni a helyes mozdulatokat és haladási irányt. A IMU jelzései alapján a számítógép kiadja a mozdulat-parancsokat a robot lábai számára, amely így mindig megőrzi az egyensúlyát, s az irányítását végző katona szándékai szerint irányba és sebességgel halad.

A robot alumíniumötvözetből készült lábait a rendszer másodpercenként 500 alkalommal képes újrapozícionálni a hidraulikus rendszer segítségével. A lábakba szerelt szenzorok jelzései és az IMU-ból származó adatok összevetése alapján a robot elektronikus agya képes maghatározni az egyensúlyban maradáshoz és haladáshoz szükséges mozdulatokat, amelyek precíz végrehajtását is felügyeli.

A robotkutyának szeme is van. A robot homlokára egy sztereókamerát és egy lézerszkennert szereltek, amelyekkel a BigDog képes megállapítani, hogy merre kéne mennie. A jelenlegi állapot csak arra alkalmas, hogy a robot ne menjen fejjel a falnak. A közeli jövőben azonban már képes lesz a terepen való navigálásra, s az előtte tornyosuló akadályok kikerülésére. A végső cél, hogy valami hasonló terep-felismerő rendszerrel lássák el, mint a cirkálórakétákat, ami önálló manőverezést, s intelligens döntéseket (például céltárgyak fegyveres leküzdését) is lehetővé tenne számukra a harctéren. Jelenleg a BigDog csak távirányítással képes működni, de hat-nyolc éven belül már megjelenhet a harctereken. A nagykutya videó

A kiskutya-, a csúszómászó- és a csótányrobot (Oldaltörés)

A Boston Dynamics azonban nem csak BigDogot fejleszti, hanem egy sor más robotot is. Létrehozták a NagyKutya kistestvérét a LittleDogot, azaz a KisKutyát. Ez utóbbi nem elsősorban málhacipelésre alkalmas, hanem azt tanulmányozzák, hogy a robotok a tevékenységük során felcsipegetett információkat hogyan képesek hasznosítani, azaz tanulni. A KisKutya igen mozgékony lábaiban mérzékelők vannak, amelyek folyamatosan információkat küldenek a robot számítógépébe. Az pedig fel- és megjegyez minden mozgási, haladási és egyensúlyi szituációt. S, ha legközelebb hasonlóval találkozik, akkor az elraktározott mozgáskészletekből azt választja ki, amely a legjobban megfelel a feladat végrehajtásának, azaz a továbbhaladásnak és az egyensúly megőrzésének. A tanuló robot minden mozgásban töltött másodperc után biztosabban áll a lábán és halad célja felé. A kiskutya videó

Az RHex egy kis robot, amelyet egy ember (katona) is képes magával vinni. Úgy tervezték, hogy minden természeti akadályt leküzdjön, s bárhová vagy bármin be-, fel-, le- és átmásszon. Nem zavarja a sár, a hó, a kőomlás vagy sűrű, magas növényzet sem. Mivel teljesen vízhatlan a teste, nedves körülmények között, sőt víz alatt is tökéletesen képes üzemelni. A harctéren a felderítésben vagy rejtett célpontok észrevétlen megközelítésében és leküzdésében komoly szerepe lehet. A csúszómászó videó

Vannak helyek azonban, ahová az RHex sem képes eljutni. Például nem tud fára mászni, vagy felkúszni a falon, a sima üvegről nem is beszélve. A hatlábú RiSE előtt azonban a függőleges síkok nem képeznek akadályt. A leginkább egy nagy csótányra emlékeztető szerkezet vagy karmait, vagy tapadó korongjait használja a felfelé haladásra. A kémkedésben és a kommandós akcióknál egy ilyen robot felbecsülhetetlen szolgálatokat tehet. A csótány videó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Meixner Zoltán (hvg.hu) Tech

Robotharcosok bevetését tervezik Irakban

Az Egyesült Államok hadserege tizennyolc távirányítású robotharcost kíván az iraki hadszíntérre küldeni idén márciusban vagy legkésőbb áprilisban. A SWORDS (kardok) névre keresztelt robotok az elsők lesznek, amelyeket éles harchelyzetben bevetnek.

Panoráma Tech

Túl emberszabásúak a japán robotok

Az újságírók hostesse Japánban, az Aicsiban rendezett világkiállításon mosolyog, oldott stílusban magyaráz, olyan, mint egy igazi nő. Csakhogy ez a rózsás bőrű, fekete hajú, elegáns fésült nő valójában csak egy humanoid, magyarul robot.

hvg.hu Tech

Robotbetegeken gyakorlatoznak a mexikói medikusok

Mexikóban az utóbbi időben jelentősen megszaporodott az orvosi képzésben résztvevő diákok száma, akik gyakorlati képzése egyre nagyobb nehézségekbe ütközött. Ennek orvoslására az UNAM Egyetem oktatókórházában a valódiakat pótló robotbetegeket állított üzembe.

Infinit Tech

Robotzsokékkal a gyermekrabszolgaság ellen

Szegény országokból vásárolt vagy csempészett apró gyermekeket kényszerítettek több sivatagi hercegségben versenytevék hajtására. Katarban nemrég úgy döntöttek, hogy a nyomorult gyerekeknél a robotok ma már sokkal jobban megfelelnek a kor szellemének.