szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Nos ha megkaparásszuk kicsit a domain-világot, akkor bizony kiderül- azon felül hogy az egyik...

Nos ha megkaparásszuk kicsit a domain-világot, akkor bizony kiderül- azon felül hogy az egyik legnagyobb üzlet a világon, bizony érdekes történetek is akadnak bőven…

Egy kis bemelegítés, hogy képet kapjunk arról, milyen összegek is forognak a domain-paicon.. a világ legdrágább domain-neve a www.sex.com annakidején 14 millió dollárért kelt el (kb. 3 milliárd forint). Gary Kremen annak idején 35 dollárért (micsoda befektetés egy 14 millió dolláros üzlethez…)  jegyezte be ezt a domain-t, tudván, hogy ezzel nem foghat mellé. Nos nem is fogott… számoljuk csak ki a haszonkulcsot ! (41.176.470%-os haszon…) Persze mielőtt elkezdenénk irigyelni Garyt, jobb ha megismerjük a domain-történelem leghíresebb történetét…

A sex.com kálvária
Kremen 1994-ben jegyeztette be a sex.com domain, tudván, hogy egy ilyen nevet biztosan hatalmas haszonnal tud majd eladni. (a sex.com értékét akkoriban 250 millió dollárra becsülték, a generált forgalommal és hirdetési bevételekkel együtt, azóta bebizonyosodott hogy a valódi, ún „szolgáltatási értéke” ennél jóval több.

Gery Kremen

De ezt majd később..) Gary tehát bejegyzte a domain-t, és nyugodtan ült babérjain, tudván, hogy előbb-utóbb jelentkezik egy vevő egy óriási ajanlattal. A vevő helyett azonban a milliárdos „pornó-pápa” Stephen Cohen lépett be a történetbe, aki úgy döntött, hogy egy ilyen domain-t jóval olcsóbb ellopni mint megvenni. A kétszeresen is büntetett előéletű (ámde igen ügyes üzletember) Cohen, egy hamis levéllel, és egy szinén hamisított emlékeztetővel „vágta át” a NIS (Networks Solutions) regisztrátorát – így történhetett, hogy Gary 1995 október 18-án egy szép reggelen arra ébredt, hogy tegnap amikor lefeküdt aludni még az ő tulajdonában volt az aranyat érő internetes cím… reggelre azonban már Cohen volt a büszke tulajdonos. Ez azért eshetett meg, mert akkoriban a domain-bejegyzések még „gyerekcipőben” jártak (jogszabályi háttér sem igen volt), nem volt példa visszaélésekre sem, így a regisztátorok is lazábban kezelték a dolgot. Onnantól viszont hogy a domain Cohen nevére került, már nem volt mit tenni – ő volt a tulajdonos. 

Kremen persze rögtön beperelte az akkoriban monopolhelyzetben levő regisztrátor céget és persze Cohent is, hiszen egyértelmű lopásról volt szó !
A meglepetés azonban csak ezután következett: bár Kremen tudta bizonyítani, hogy Cohen hamis papírokkal és egy nem létező cég nevében íratta saját nevére a domaint, James Ware kerületi bíró mégis a következő megállapítást hozta: „az internetes domainnevek nem nevezhetők vagyontárgyaknak, így ellopni sem lehet azokat. Egyszerűen nincs rá elegendő bizonyíték, hogy egy domainnév  beleértve a sex.com-ot is  megfeleltethető lenne a tulajdondefiníciójával, így nem vonatkoznak rá a tulajdonjogi törvények.” Gary persze rögtön fellebbezett, az ügy bíróságról bíróságra járt éveken keresztül, a domain azonban eközben Cohen birtokában maradt, aki szépen fel is épített a milliárdos hasznot hozó pornóbirodalmat a sex.com név alatt. A sex.com –ra a következő években 9 millió előfizető regisztrált, fejenként 25 dolláros havi díjért (ez 225 millió dollár havonta), és persze még ott voltak a reklámbevételek: csak a felpattanó reklámablakokból (pop-up) havi 1 millió dollárt kasszírozott a pornó-pápa Cohen. A sex.com látogatottsága csúcsán napi 140 millió oldalletöltést regisztráltak. És mindezt egy lopott domain név alatt… végül hosszas pereskedés után a domain név visszakerült Gary tulajdonába (majdnem tíz év után…), Cohen-nek azonban ekkro már mindegy volt: ő már degeszre kereste magát. Persze Gary sem járt rosszul: mint a bevezetőben említettünk eladta a domain nevet, nem kevés pénzért (elmondása szerint csak azért hogy szabaduljon tőle és az egész mizériától… persze.. el is hisszük…)

[[ Oldaltörés: Nagy üzletek – nagy bukások… ]]

Nagy üzletek – nagy bukások…
Persze nem csak a sex.com története körül halmozódnak a dollármilliók: a business.com domain nevet 7.5 millió dollárért adta el Marc Ostrofsk, egy houstonban elõ elõadómûvész, és (állítólag) csak azért vette meg ezt a domaint annak idején, mert észrevette, hogy még senki sem jegyezte be, és ez egy „olyan hasznos internetes címnek látszott…” A vevõ az eCompanies nevû cég volt. A business.com mellett még más is elkelt jó áron: az altavista.com címet 3.3 millió dollárért vette meg 1998-bana Compaq , a CreditCards.com név pedig 2.75 millió dollárért kelt el 2004 júliusában. A Year2000.com boldog tulajdonosa 10 millió dollárt tehetett zsebre, pedig csak a szilveszteri buli alkalmából jegyeztette be a domaint, amolyan személyes poén gyanánt. A .com végzõdésû címek bejegyzése mind a mai napig óriási üzlet, hiszen az internet több mint 32 millió címébõl közel 22 millió .com-ra végzõdik.

Persze bukások is vannak szép számmal: a wap.com címet bejegyzõ fiatalember nagyon bízott a sikerben, a wap kezdeti (és azóta is tartó) hanyatlása miatt azonban „csak” 436 ezer dollárt kapott a domain névért (na jó, ez nem igazán bukás, sõt, egy ilyen melléfogást bármelyikünk el tudna viselni, nem?) A toplistán a legolcsóbb név a Taste.co.uk, amiért csak 100 000 dollárt fizettek, fõleg mivel nem .com végzõdésû. Persze nem mindenki jár jól: a cocacola.com nevet a kóla elõl ügyesen elhappoló domain-üzér egyetlen fillért sem kapott, mivel a Coca-cola cég visszaperelte tõle a domaint. De a legrosszabbul kétségtelenül az a domain manipulátor járt, aki annaki dején nem hosszabbította meg a www.google.com névre vonatkozó tulajdonjogát, mondván hogy amúgy sem kell senkinek egy ilyen buta név - így a goose.com, gopher.com és gore.com nevekkel együtt hagyta veszni az akkoriban mókásnak tûnõ, de szerinte eladhatatlan nevet is. Valószínûleg vannak álmatlan éjszakái azóta…
… és mókás történetek
A legviccesebb történet azonban kétségtelenül a 17 éves Mike Rowe nevéhez fûzõdik. Mike - mellesleg teljesen jogosan – úgy gondolta, hogy itt az ideje saját nevét domainként bejegyezni, és esetleg egy személyes, amolyan naplószerû oldalt létrehozni alatta, valamint kis hobbi szoftvereit is feltenné (ezért tette a neve után a „soft”-ot). Be is jegyeztette hát a www.mikerowsoft.com címet, amit a regisztrátor rögtön le is könyvelt, lévén a domain és az ügyfél neve azonos.. ennél egyszerûbb történet nincs is… azonban ! Bill Gates és csapata nehezményezte, hogy ennek a domain névnek a kiejtése (!) teljesen ugyanaz mintha azt mondanánk „Microsoft”. (némileg megkérdõjelezhetõ elképzelés a domain birtoklására, de hát õk tudják…)

Mike Row

A Microsoft tehát elkezdte ajánlatokkal bombázni Mike-ot: fizetik az iskoláztatását, személyesentalálkozhat a nagy Bill-lel, munkát adnak neki,  ha elvégezte az egyetemet, csak legyen szíves adja már át ezt a domaint… Késõbb a cég ügyvédei is elkezdték zaklatni Mike-ot, a sajtó azonban hamar a „szárnyai” alá kapta az akkor még fiatalkorú domain tulajdonost, és heves ellentámadásba lendült a Microsoft ellen. Így a cég kihátrált az ügybõl, bár késõbb azért megegyeztek Mike-kal - némi „zsebpénz” fejében. Mike tehát megszüntette a domaint, így jelenleg semmi sem található a címen, csak egy úgynevezett dummy oldal. Nagyjából ugyanaz történt késõbb, 2003-ban Mike Rushton-nal is, aki a mikerosoft.net címet birtokolta, valamint Mike Morris-szal, aki a Mikerosoft.ca címet üzemeltette. Úgy látszik, a Microsof az internetes címeknek nemcsak az írott formájára, hanem a domainek „kiejtésére” is érzékeny.

És persze ott vannak még a mókás „mellényúlások” is: egy-egy domaint ugyanis könnyen félre lehet gépelni… Így eshetett meg, hogy az slõre jónak tûnõ ExpertsExchange.com címet azért nem tudta eladni a domain üzér, mert a RIC adatbázisa szerint a látogatók 80%-a „véletlenül” azt gépelte be, hogy ExpertSexChange.com. uppsz ! Bizony, csak egy betû különbség, az ember könnyen félregépelheti.. De ugyanígy járt a WhoRepresents.com cím tulajdonosa is: a felhasználók, hogy hogy nem, többnyire a WhorePresents.com címet ütik be. A legnagyobb mellényúlás azonban mind a mai napig a PenIsland.net (toll-sziget) cím, ami helyett a látogatók több mint 95%-a a PenisLand.net címet pötyögi be… Amolyan freudi elszólás, csak éppen domain vonalon…Persze azért a ScaTissue.com tulajdonosa is kiérdemelte az „elõbb gondolkozz, azután regisztrálj domain nevet” ezüstérmet: a ScaTissue.com helyett ugyanis a látogatók több mint a fele a ScatIssue.com címet üti be véletlenül.. a „scat” pedig angolul (mit szépítsük) „kakit” jelent. A világ jelenlegi legmókásabb domain neve pedig valószínûleg ez:
http://thelongestlistofthelongeststuffatthelongestdomainnameatlonglast.com/

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!