szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Leválasztotta magáról a Kaguya űrszonda az Rstar bébiműholdat, amely a Hold gravitációs mezejéről készít aprólékos méréseket. A japán JAXA űrügynökségnek egyidőben megérkeztek a szonda Holdról készített első nagyfelbontású fotói.

A Kaguya Japán első jelentősebb holdfelderítő misszióját végzi a SELENE (Selenological and Engineering Explorer) fantázianév alatt, célja a Hold eredetének és fejlődésének, valamint eddig fel nem tárt jellemzőinek vizsgálata. A Kaguya két bébiszatellitet enged útjára, mielőtt ráállna 100 kilométerrel a Hold feletti pályájára.

A Main Orbiternek nevezett fő járműtesten két apróbb műhold kapott helyet: a most elliptikus pályára kilőtt Rstar a kommunikációt továbbítja a Main Orbiter és a földbázis között, a VRAD pedig jelentős szerepet játszik majd a Hold gravitációs mezejének vizsgálatában rádióinterferenciás technológia alkalmazásával.

A Kaguya műholdon 14 különböző eszköz vizsgálja majd a Hold ásványtartalmát, topográfiáját, ionoszféráját, a felszínről pedig nagyfelbontású képeket készít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Önfenntartó űrbázis a Holdon?

Ausztrál tudósok egy csoportja olyan űrbázist tervezett, amely képes szinte teljesen önfenntartó módon működni, több milliárdnyi dollárt takarítva meg ezzel az űrbüdzséből. Ha a bázis jelenlegi állapotában működőképes lenne, lakói három évig csak vegetariánus étrendet fogyaszthatnának, értesült a cosmosmagazine.com weboldal.