szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A képeket alapvetően kétféle eljárással lehet tárolni.

A képeket alapvetően kétféle eljárással lehet tárolni. A legelterjedtebb módszer a raszterizált kép, ami a monitorunk működési elvéhez hasonlóan, sorokban és oszlopokban elhelyezkedő képpontokból állítja össze a képet. Ilyen például a bmp, aminek már a neve is egyértelműen utal a jellegére, hiszen a bitmap szó bittérképet jelent. Tömörített változatai a JPEG, a GIF és még számos egyéb társuk.
A másik eljárás a vektoros megjelenítés, aminek az a lényege, hogy a képen látható ívekből áll össze a képet, az adatbázist pedig azok a matematikai képletek adják, amelyek meghatározzák az íveket. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy bármilyen méretig nagyítható, nem úgy, mint a bmp, ami egy idő után négyzetes képpontokra hullik szét.

Mint két tojás…

Mindkét megoldásnak megvan a maga alkalmazási területe, a vektoros megoldást logókhoz, képregényszerű rajzokhoz, sematikus képekhez érdemes alkalmazni, a pixel alapú raszterizált kép pedig a részletgazdag textúrák, fényképek megjelenítéséhez elengedhetetlen. 

Nagyítás után: a bal oldalon a vektoros megoldás ilyen részletességben is

Mivel a honlapok készítésében és általában a design világában egyre divatosabbak a vektoros megoldások, a honlapunkhoz, kiadványunkhoz is jól jöhet egy-két vektoros kép. A profiknak az Illustratorban pár perc elkészíteni egy egyszerűbb képet, és valószínűleg jobb eredményre is jutnak, mint az automatizált megoldásokkal, de aki nem ezzel foglalkozik, mégis igényesen kinéző grafikai felületet akar elkészíteni, annak nagy segítség a Stanford Egyetem egyik fejlesztése, a VectorMagic.
A honlapra pillanatok alatt feltölthetjük a képünket, és utána meg kell adnunk milyen típusú a téma. Három opció tárul elénk: logó simított kontúrokkal, logó simítatlan kontúrokkal és fénykép. A honlapon belenagyíthatunk a képbe, és látni fogjuk, mivel is van dolgunk. Ezután ki kell kiválasztanunk, hogy milyen részletességet kérünk, ez nem feltétlenül a képminőség, hanem inkább a stílus kérdése. A témától függ, hogy részletes képet akarunk-e, vagy inkább stilizáltat. Az utolsó lépés a felhasznált színek kiválasztása. Ha a logónk tartalmaz színátmenetet, mindenféleképpen a sok szín opciótválasszuk, akkor is, ha fekete-fehér a kép, mert különben nem fog érvényesülni a színátmenet által okozott 3D-s vagy csillogó hatás. A kész képet ezután már hamar megkapjuk.
Ja igen, és ami a lényeg: a szolgáltatás (egyelőre) ingyenes.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!