szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Öt és fél óra alatt fogyott el az Amazon által a napokban bejelentett elektronikus könyvolvasó - írja az Engadget hírportál. A vélemények megoszlanak a Kindle névre kereszelt készülékről: egyesek szerint ronda és használhatatlan, mások szerint az olvasás jövőjéről van szó.

Alig több mint 550 éve született meg a könyv, az az adattároló mechanizmus, amelyet feltalálása óta gyakorlatilag nem is kellett továbbfejleszteni; az elmúlt századokban minden könyvolvasó ugyanolyan módszert használt a könyvek tárolására és kezelésére. 

A világ legnagyobb online könyvkereskedése, az amazon.com hétfőn mégis egy olyan készülékkel rukkolt elő, amely a cég reményei szerint megváltoztatja majd a könyvrendelés és a könyolvasás hagyományait. A Kindle nevű digitális könyv nem nagyobb, sőt, vékonyabb közepes papírfedelű társánál, s egy testben ötvözi a klasszikus könyv, a könyvrendelő szolgáltatás, az archívum és a kávé mellett elfogyasztott reggeli újság főbb tulajdonságait.


A Kindle az egyes oldalak megjelenítéséhez az úgynevezett E Ink technológiát használja, amelynek köszönhetően a képernyő a tűző napfényben is problémamentesen olvasható. A megoldás energiatakarékos is egyben - a beépített akkumulátor a híradások szerint 30 óráig bírja, újratöltése pedig csak két órát vesz igénybe. (Ugyanezt a technológiát használja a piacon kapható rivális készülék, a Sony Reader is.)

Az olvasást megkönnyítendő, a rendszer automatikusan megjegyzi, hol tartottunk éppen a könyvben, kérésre könyvjelzőt fűz be a kívánt helyekre vagy kiemeli őket, megjegyzéseket gépelhetünk be egy kiválasztott bekezdéshez, az olvasás közben talált ismeretlen szavakat megkereshetjük a Wikipediában vagy az általunk olvasott, rendelt könyvekben. Aki idegenkedne az apróbb betűktől, öt lépésben nagyíthatja a szöveget.

Fizetőssé tett blogok (Oldaltörés)

Újdonságot vagy régi kedvenceinket ugyanezzel az eszközzel lehet megrendelni. Beépített nagysebességű EV-DO szolgáltatásainak, illetve az ezen alapuló Whispernet hálózatnak köszönhetően az eszközzel bárhonnan fel lehet csatlakozni az Amazon elkülönített boltjára, ahonnan gombnyomásra tölthetőek le átlagosan 10 dollár körüli áron a regények. Mivel a rendszert az amerikai Sprint szolgáltató üzemelteti, egyelőre nincsen semmilyen biztosíték arra, hogy a rendszer Európában is működne. Mindenesetre az internetes elérésért nem kell külön fizetni egyik szolgáltatónak sem, amely ezzel - az átlag 60 dolláros havi mobil-internetes tarifát tekintetbe véve - jelentős kedvezményt ad az amerikai felhasználóknak.

A Kindle saját formátumát használja, amelyet az Amazon által 2005-ben felvásárolt Mobipocket fejlesztett ki, így egyelőre lehetőség sincs arra, hogy az internetről szabadon beszerezhető e-könyveket feltölthessük rá, bár a készüléknek van USB-csatlakozója és USB-kábelt is adnak hozzá. Vargabetűs megoldásként használható az Amazon szolgáltatása, amellyel minimális összegért cserébe a cégnek elküldött személyes Word-dokumentumokat (illetve képeket) feltöltik a Kindle memóriájába. A készülék tárhelyét mini-SD memóriakártyák adják, kezdeti tárhelye körülbelül 200 könyvet képes befogadni.

Ezt a metódust magyarázza az is, hogy az Amazon az interneten biztonsági másolatot tárol minden olyan könyvről vagy személyes adatról, ami felkerül a Kindle-ra, így ha ezeket ellopják, a készüléket leszámítva semmilyen extra veszteség nem éri a tulajdonost; arról azonban nem szól a fáma, ilyen esetben lehet-e az interneten zárolni az esetleg kényes adatokat tartalmazó digitális könyvet.

A Kindle-lal a könyveken kívül olvashatók újságok, magazinok, blogok és RSS-folyamok is - a készülék például opcionálisan felajánlja reggelente a Wall Street Journal, a New York Times vagy akár a Washington Post aktuális kiadását. Globális felhördülést okozott a sajtótájékoztatónak az a mondata, miszerint legfeljebb 1,99 dolláros áron lehet előfizetést kérni körülbelül 300 válogatott blogra, egyenként. Röviddel ezután kiderült, az eszköz kezdetleges böngészőjével ingyenesen, megkötés nélkül olvashatók weboldalak és blogok is, így az alleyinsider.com a blogszakma kollektív véleményét hangoztatta, amikor azt írta, "A reggeli Amazon-rendezvényen két különböző bloggerrel beszéltem, akiknek oldalai szerepelnek a Kindle kínálatában. Mindketten azt mondták, senki sem fogja ilyen közbevetett módszerekkel az oldalukat olvasni, és ennek az egész kísérletnek hat hónapon belül be is fellegzik."

Egyes bloggerek még azt is szerencsétlen lépésnek tartják, hogy a könyveket fizikai mivoltuktól megszabadító eszközt "kindle"-nek (meggyújtani, fellángolni) nevezték el, a Forbes pedig hétfőn kifogásolta, hogy Charles Dickens Bleak House (Pusztaház örökösei) című könyvét az Amazonról két dollárért lehet megrendelni, míg a Google Books szolgáltatáson ingyenesen lehet letölteni. Így szerintük a Kindle legnagyobb riválisa nem a Sony Reader, hanem az iPhone lesz, ami tartalmait ingyenesen, mindenféle előfizetés és direkt marketing nélkül, a Google-n szerzi be.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!