szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Legalább 725 millió dollárba kerülne egy mozgásképes óriásrobot, derül ki a JSTA japán tudományos és technológiai ügynökség weboldalán közölt becslésből. Az árban nem található páncélzat, fegyver és a kellő infrastruktúra kialakítása sem.


Gundam: 725 millióba
kerülne fegyverek nélkül is
© gundam.jp
A becslés nem az amerikai alakváltó Transformers robotokat, hanem a japán popkultúra kulcselemeinek Gundam sorozat humanoid gépeit célozza meg. A példában szereplő 18 méter magas, 43.3 tonnás óriásrobot őszinte csalódásra is okot adhat az átváltozó robotok rajongóinak, hiszen nem található rajta különleges páncélzat, fegyverei sincsenek és alakját sem képes változtatni.

A robot fedélzeti számítógépét egy IBM Blue Gene szuperszámítógép alkotná (ez csak önmagában másfél milló dollár), mozgását pedig 30 darab 400 kilowattos motor biztosítaná, ebből 12 lenne a lábában, 2 a torzójában, 14 a kezében és 2 a nyakában - összehasonlításképpen a japán Shinkansen gyorsvasutat csupán egy 300 KW-os motor hajtja.

A 700 millió dolláros összeg önmagában nem számít soknak sem a személyszállítási, sem pedig a hadiiparban: a tankok darabja 4-7 millió dollárba, a személyszállító repülőgépek 200-300 millió dollárba, a költségesebb harci repülők pedig milliárd dollárokba kerülhetnek. A 725 millió dolláros árban nem szerepel azonban sem a munkaerőköltség, sem pedig a robot kezeléséhez szükséges kiépítendő infrastruktúra sem.

Egy gigantikus humanoid robot azonban számos gyakorlati problémát vet fel költségein kívül is. Alapvető gondot jelenthet az, hogy egy lépést sem tudna megtenni anélkül, hogy ne rombolná szét a talajt a lába alatt. Az emberek testsúlyukhoz képest körülbelül másfélszeres terheléssel nehezednek a földre minden egyes lépés során, ez egy 43 tonnás humanoid esetében egyértelmű gondokat vet fel. A legfontosabb kérdés azonban mégis az, hogy ki támogatná egy olyan robot legyártását, aminek sem katonai, sem pedig más gyakorlati haszna nincs.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Szexrobotok állnak szolgálatba 2050-re

Egy brit tudós szerint 2050-re szinte teljesen emberi külsejű szexrobotok lesznek a Földön, alig lehet majd megkülönböztetni őket a valódi emberektől.

MTI Tech

Hegedülő robotot mutattak be Japánban

A világ első robothegedűsét mutatta be csütörtökön - számos más humanoid automatával együtt - a japán Toyota autógyártó cég, kiemelve, hogy a robotikai fejlesztések bizonyos eredményeit fel lehet majd használni az új autómodellek gyártásánál is.

Bari Máriusz Tech

Japán: robotokat az idősek helyett!

Olyan hordozható robotruhát mutatott be japán kutatók egy csoportja, amellyel megnövelhető a farmerek fizikai teljesítőképessége. A megoldás igencsak aktuális abban a mezőgazdasági rendszerben, ahol egyre idősebb gazdák dolgoznak - derült ki a Sankei hírügynökség anyagából.

Bari Máriusz Tech

2008 első kacsája: nem élesztik fel a robotkutyákat

Kacsának bizonyult a tavaly év végén felröppent hír, miszerint a Sony újraélesztené az Aibo robotkutya-szériát. A megacég szerint szó sincs ilyesmiről, a kétségbeesett fiatalok lemondhatnak arról az álomról, hogy összekössék PS3 játékkonzoljukat a kutyák új generációjával.