Már szemeket és tenyereket vizsgál az FBI

Egyre több adatot gyűjt be az FBI az amerikai polgároktól bűnüldözésre és terrorizmusra hivatkozva. Jelenleg a tenyérminták, a sebhelyek és a tetoválások érdeklik az ügynökséget.

  • Bari Máriusz Bari Máriusz
Már szemeket és tenyereket vizsgál az FBI

© AP
Az FBI a napokban publikálja azt az egymilliárd dolláros, tíz évre szóló szerződés megírásával kapcsolatos nyilatkozatot, amely révén lehetősége lesz létrehozni egy új bűnügyi adatbázist. A tenyérlenyomatok, sebhelyek, tetoválások, íriszminták és arcformák fényképeinek, illetve adatainak kombinálásával várhatóan sokkal jobb találati aránnyal tudják majd azonosítani a bűntények lehetséges gyanúsítottjait.

A Next Generation Identification néven induló program adatbázisába először a tenyérlenyomatok kerülnek. Az FBI nagy reményeket fűz ezek használatához, tekintve hogy az ezen technikát alkalmazó országok pozitív azonosításaik 20 százalékát a bűntények helyszínén talált tenyérlenyomatok segítségével végzik. Ezek után a körözési, illetve a sebhelyekről és tetoválásrokról készített képekkel, majd a szem íriszeinek felvételeivel bővülnek az anyagok. Az adatokat egyelőre még csak gyűjtik az ügynükség clarksburgi földalatti komplexumában, nem használják fel őket a gyakorlatban.

Mind Thomas Bush, az FBI clarksburgi központjának felelős ügynöke, mind számos, a CNN által megkérdezett bűnügyi szakértő úgy nyilatkozott, hogy még mindig az ujjlenyomatok, illetve az ezekkel kombinált íriszvizsgálati technológia számítanak a legbiztosabb azonosítási mérföldkőnek. Az új biometrikus technológiákról eddig még kevés adat van és sok esetben azok sem meggyőzőek: egy 2006-os német tanulmány szerint például az arcfelismerő rendszerek míg napközben 60 százalékos hatékonysággal működnek, rosszabb fényviszonyok mellett ez az érték 10-20 százalékra is csökkenhet.