szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egy ilyen kép elkészítése meglehetősen időt rabló elfoglaltság lenne mondjuk...

Egy ilyen kép elkészítése meglehetősen időt rabló elfoglaltság lenne mondjuk Photoshopban, hiszen minden egyes felhasználható képet nekünk kellene összeválogatnunk, majd a megfelelő helyre beillesztenünk. Ez egy több száz képből álló mozaiknál nem épp túl megnyugtató elfoglaltság.
Szerencsére számos szoftveres megoldás létezik erre feladatra, ezek közül mi most kettőt mutatunk be, egyet Windowsra, egyet pedig Macintoshra. Mindkettő kiválóan alkalmas a „küldetés” teljesítésére, és ami szintén nem elhanyagolható szempont: mindkettő ingyenes.

PictureMedley (Windows)
E program használatához szükségünk lesz a Microsoft .NET keretrendszerére, amelyet ingyenesen letölthetünk a Microsoft honlapjáról). Ha ez megvan, és telepítettük a PictureMedley-t, már csak két dolog kell: képek és idő.
Elsőként ki kell választanunk az alapképet, majd megadnunk azokat a mappákat, ahonnan a program előteremtheti a mozaikként felhasználandó fotókat. Meghatározhatjuk, hány mozaikdarabot használjon fel, illetve azok formáját, sőt, még néhány effektet is alkalmazhatunk (glass, lens, marbles stb.).

Nagyon egyszerűen használható, ráadásul fizetni sem kell érte

Ha nincs elég képünk a kiválasztott részletességű mozaik elkészítéséhez, a program előzékenyen figyelmeztet minket erre, illetve felajánlja, hogy kicsit gyakrabban fog képet „ismételni”.
Jól sikerült és remekül testre szabható kis program a PictureMedley, bátran ajánljuk mindenkinek, aki mozaikkészítésbe vágná a fejszéjét.

MacOSaiX (Macintosh)
A MacOSaiX egy igazi gyöngyszem ebben a témakörben. Annak ellenére, hogy ingyenes, teletömték mindennel, amire csak szükségünk lehet egy mozaik kép elkészítésekor. Ráadásul nemcsak a saját képeinkből tudja összeválogatni a szükséges alapanyagot, hanem például a Flickrről vagy a Google Images-ről is képes begyűjteni a megfelelő fotókat, ráadásul mi adhatjuk meg, hogy milyen kulcsszavak alapján válogasson. De egy adott mappából, vagy akár az iPhoto gyűjteményből is tud „építkezni”. Sőt, akár egy QuickTime formátumú filmből is felhasználhatunk képkockákat. Egyszerre több forrásból is készíthetjük a mozaikot, ráadásul a mozaikdarabok formáját (hexagon, négyszög, puzzle) is megválaszthatjuk.
Azt szintén mi határozzuk meg, hogy hány darabból álljon a mozaikunk, természetesen minél többől áll, annál szebb a végeredmény (pontosabban annál jobban kivehető, mit ábrázolt az eredeti kép), és persze minél több képet használunk fel, annál tovább tart a munka. Viszont nem nekünk kell dolgoznunk, hanem a program robotol helyettünk.
A végén persze megadhatjuk, mennyire legyen átlátszó a mozaikunk, hogy egy kis csalással a mögötte lévő eredeti kép jobban előtűnjön.

Munka közben... Látványos, ügyes és Leopard kompatibilis

A kész képet menthetjük különböző felbontásokban, attól függően, hogy nyomdai úton vagy mondjuk interneten szeretnénk-e felhasználni, és persze választhatunk a képformátumok közül is (JPEG, PNG, TIFF). Sőt, webre akár úgy is exportálhatjuk, hogy minden mozaikdarabnál egy felugró ablakban láthassuk az eredeti kis képet.
A MacOSaiX tartalmaz egy Kiosk módot is, így akár kiállításokon is vetíthetjük az elkészült műveket.
Ha kicsit ráérősebbek vagyunk, akár animációt is kérhetünk a programtól, miközben kialakítja a mozaikunkat (ez persze lassítja a munkát, de nagyon látványos).
A MacOSaiX utolsó verziója unibin és Leopard alatt is tökéletesen működik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

A leggyorsabb PDF-olvasók

Igaz, hogy az új Adobe Reader már gyorsabban indul, de ennek ára van, ugyanis a...