szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új, alternatív módszereket hajlandó támogatni az amerikai katonaság. Az agysérülések és a poszt-traumatikus stressz hatásainak leküzdésére négymillió dolláros programot indított, amely felkarolja a bioenergetikát, a jógát, a transzcendentális meditációt és többek között a csikungot is, értesült a Wired.


Bármi áron visszaállítanák a haderő
egészségi szintjét
© AP
Egy kongresszusi tanulmány szerint az iraki és az afgán veteránok 17 százaléka szenved PTSD-ben, azaz poszt-traumatikus stresszben, a tavaly nyári felmérések szerint pedig közel 3300 csapat túlélőit diagnosztizálták TBI-vel, azaz traumatikus agysérüléssel, a Columbia University felmérése szerint mindezen komplikációk kezelése közel 35 milliárd dollárba is kerülhet, ha a kezeléseket a katonák élete végéig fenn kell tartani. Ezek után érthető, ha a kormány további gyógymódokat keres a katonák egészségi állapotának javítására. Mégis meglepőnek hat a közelmúlt azon projektfelhívása, amelyben a védelmi minisztérium "bizonyítékokkal alátámasztott egészségügyi módozatokat keres és támogatja az alternatív gyógymódok használatát, amennyiben azok hasznosnak bizonyulnak."

A projekt összesen négymillió dollárt áldoz az újszerű megközelítések klinikai mélységű vizsgálataira. Az eredeti szövegezés szerint kutatás tárgyául szolgálhat zenei, művészeti, táncon vagy akár házi- vagy egyéb állatokon alapuló terápiás megoldás, masszázsterápia, virtuális valóság, akupunktúra, transzcendentális meditáció és jóga is. Pályázni lehet olyan megközelítésekkel is, amely a kognitív funkciókat javító szervesanyag-alapú kezelésekkel és táplálkozás-kiegészítőkkel, valamint a TBI-vel, PTSD-vel, depresszióval, krónikus feszültésggel vagy drogfüggéssel diagnosztizált páciensek hangulatát javítanák. Kutathatóak emellett az olyan bioenergiás terápiák is, mint a csikung, a reiki, az akupunktúra és a távgyógyítás is, a pályázóknak azonban minden esetben részletezniük kell, hogy a katonaság számára az adott gyógymódok miért bizonyulhatnak hasznosnak. A program nemcsak a gyógymódok fizikai és fiziológiai hatásait kívánja felmérni, hanem azt is, hogy ezen kezelések hogyan hatnak az egyes nemekre.

Az amerikai katonaság már korábban is foglalkozott a nem-hagyományos megközelítésekkel: a DARPA, a védelmi minisztérium kutatási részlege már korábban vetett be természetes táplálék-kiegészítőket is, egy 1973-as, a részleg számára összeállított tanulmány szerint a szovjet haderő jóval Amerika előtt járt a jóga és a telekinézis kutatásában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Fejfájás, fülzúgás és pokolgép ellen

Az amerikai haderő olyan sisakra szerelhető érzékelőt fejlesztett ki, amely azt figyeli, mi történik a katonákkal robbanások közben és azt követően. Ha az ő életükre nem is vigyáznak jobban, a következő generációk életét jelentősen megkönnyítik a begyűjtött adatok.

hvg.hu Tech

Elrejthető az arc a biztonsági kamerák elől

Az URA / FILOART művészeti csoportnak köszönhető az a biztonsági fórumokat is megjárt projekt, amelynek segítségével könnyen elrejthetjük arcunkat a biztonsági kamerák elől. És tényleg: ehhez egy fejpánton kívül csak minimális elektronika szükséges.

Bari Máriusz Tech

Mindentlátó kontaktlencsét kapnának az amerikai katonák

Olyan kontaktlencsét fejleszt az amerikai védelmi minsztériumának katonai kutatórészlege, amelyen keresztül a katonák stratégiailag fontos adatokat, számértékeket, térképeket vagy képeket láthatnak a harctér egyes pontjaihoz kötve, függően attól, hogy éppen hol vannak vagy mit csinálnak.

Bari Máriusz Tech

Riportert oszlattak fájdalomsugárral

Fájdalomsugárral sütötték meg az amerikai 60 Minutes tévéműsor riporterét. A tömegoszlató fegyver mikrohullámokkal forrósítja fel a bőrfelületet és készteti menekülésre a sugara útjában állókat, ennek a kamera elé álló David Martin összesen három másodpercig tudott ellenállni.