szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyiptomi régészek még ez évben feltárnak egy kétezer éves temetkezési helyet, amely a feltételezések szerint Kleopátra és Antonius maradványait őrzi.

A terveket Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője az ókori fáraóknak szentelt kairói konferencián ismertette. Mint kifejtette, meg kell vizsgálni, hogy van-e valóságalapja annak az elméletnek, miszerint a híres szerelmespárt együtt temették el - olvasható az Archaeologica című régészeti hírportálon. 

Záhi Havvász szerint a legendás egyiptomi királynő és szerelme, a római hadvezér földi maradványai Észak-Egyiptomban, az Alexandriától 30 kilométernyire lévő Taposiris Magna templomban található. Mostanáig lehetetlen volt a víz alá került sír feltárása, ám a régészek kidolgozták a terület lecsapolásának tervét, s ennek köszönhetően már novemberben megkezdődhetnek az ásatások. 

A szerelmespár végső nyughelyére utalhat az a tény is, hogy a térségben számos, Kleopátra arcmásával díszített pénzérmére bukkantak. Záhi Havvász beszámolt arról is, hogy az egyiptológusok feltártak egy 120 méteres földalatti járatot több szobával. A régészek reményei szerint itt számos, Kleopátráról adatokkal szolgáló lelet kerülhet elő. 
 
Marcus Antonius (Kr. e. 83-Kr. e. 30) római politikus, hadvezér, Julius Caesar híve, a II. triumvirátus tagja, Kleopátra egyiptomi királynő szeretője, aki az Octavianustól - a későbbi Augustus császártól - elszenvedett vereség hatására önkezével vetett véget életének. Kleopátra egyiptomi királynő (Kr. e. 69 január - Kr. e. 30. augusztus 12.), e néven a hetedik, egyenes leszármazottja volt Nagy Sándor tábornokának, I. Ptolemaiosz Szótérnek. 
 
A Ptolemaiosz-dinasztia utolsó uralkodója 18 évesen került hatalomra. Előbb apja (XII. Ptolemaiosz Auletes), később fivérei/férjei XIII. Ptolemaiosz és XIV. Ptolemaiosz társuralkodója volt. Kleopátra túlélt egy államcsínyt fivére, XIII. Ptolemaiosz és hívei szervezésében és egy tökéletes szerelmi viszonyt Julius Caesarral. Megragadta és megszilárdította hatalmát a trónon, és a Caesar elleni merénylet után alkalmazkodott a megváltozott erőviszonyokhoz. Gyermekei közül három Antoniustól, egy pedig Caesartól származik. Amikor Antonius riválisa, Octavianus, Róma erejét Egyiptom ellen fordította, ez véget vetett Kleopátra birodalmának és életének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem áspiskígyó okozta Kleopátra halálát

Kleopátra egyiptomi királynő áspiskígyó harapásától halt meg, amelyet egy paraszt hozott neki egy fügével teli kosárban - állította Plutarkhosz, a görög-római történetírás egyik legnagyobb alakja szerint, de az újabb kutatások szerint ez nem igaz.

MTI Tech

Megtalálták Kleopátra mauzóleumát

Kleopátra mauzóleumát találták meg állítólag az egyiptomi Alexandria partjai előtt. Ezt Harisz Callasz görög régész közölte az Eleftherotypia című athéni újsággal. A kutató azt mondta, hogy ő és munkatársai 7 esztendeig tartó munka után Alexandria Sema kerületében fedezték fel a mauzóleum maradványait.