szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A metálzene nagy öregjének számító Metallica is csatlakozik azon zenészekhez, akik a Radiohead és Trent Reznor nyomában ingyenesként is megjelenő albummal szállnak a zeneipari ringbe, utal erre a Rolling Stone zenei szaklap.


A zenekar dobosát, Lars Ulrichot a Rolling Stone magazin kapta el a lemezboltok ünnepének számító Record Store Day alkalmából Észak-Kaliforniában. Ulrich hangsúlyozta: a zenekar sosem volt a digitális letöltések ellensége, ők a szerzői jogokat sértő letöltések ellen szólaltak csak fel, talán túlságosan erősen is - mindenesetre az elmúlt évek MP3-vitáit beleszólás nélkül figyelték.

Az interjú hátteréhez hozzátartozik, hogy a Metallica évekig a fájlcserélés elleni háború egyik fő szereplőjének számított: 2000-ben a zenekar ugyanis megtalálta egyik felvételének demóváltozatát, majd teljes diszkográfiájukat a Napster fájlcserélő hálózaton. Az ezt követő per 2001-ben zárult le, a Napster ezek után járult hozzá ahhoz, hogy blokkolja azon zeneszámokat a hálózaton, amelyeket a zenészek nem akartak ingyenesen terjeszteni.

A Rolling Stone interjújában Ulrich azt nyilatkozza: idén megjelenő albumuk az utolsó lemez, amely a Warner Records gondozásában jelenik meg, utána olyannyira bele akarnak merülni az internet által lehetővé tett újszerű terjesztési megoldásokba, amennyire csak lehetséges. A Radiohead és a Nine Inch Nails-frontember Trent Reznor akciója példaértékű: a Radiohead legutóbbi albumából 1.2 millió példányt vásároltak a rajongók a zenekar oldaláról közvetlenül, átlagosan 4 fontot fizetve az albumért, míg Reznornak két hét alatt 1 millió 600 ezer dollárt sikerült besöpörnie a négy korongból álló Ghosts nagylemez révén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Miket töltöttek le 2007-ben?

A kislemezes zenészek dominálnak a zeneletöltési listán, valamint sem a Pókember, sem pedig a Shrek harmadik része nem került be a tíz legkedveltebb filmes kalózletöltés közé, derül ki a BigChampagne Online Media Measurement felméréséből.

Bari Máriusz Tech

Wardell: aki nem fizet, arra nem kell figyelni

Meglepő blogbejegyzésben söpri félre a szoftverkalózokat egy szoftverfejlesztő cég igazgatója. Brad Wardell, a Stardock igazgatója szerint teljesen felesleges figyelmet és pénzt áldozni az internetes kalózkodás elleni küzdelemre.

hvg.hu Tech

Tényleg létezik olyan, hogy ingyen ebéd?

Ha lehet, nem szeretünk fizetni. Az emberiség történetében, ha lehet, igyekeztünk elkerülni, hogy bizonyos javakért, szolgáltatásokért bármilyen formában is ellentételezést kínáljunk. Ám az internet elterjedésével és a technológia fejlődésével ma már szinte idejétmúltnak számít, ha valaki pénzt kér a portékájáért. Utánajártunk, hogyan is működik a szép, új, ingyenes világ.