szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Firefox nem plugineket, hanem úgynevezett „extension”-öket használ...

A Firefox nem plugineket, hanem úgynevezett „extension”-öket használ szolgáltatásainak bővítésére. Ezeket a kiegészítéseket (*.xpi a kitejesztésük) a böngésző automatikusan installálja, ha valahol talál egy olyan linket, ami egy ilyen xpi fájlra mutat. A fejlesztők (Mozilla) honlapjáról rengeteg hasznos kis kiegészítést tölthetünk le – ezek között vannak egyszerűbbek, és olyanok is, amelyek akár külön szoftverként is megállják a helyüket. A felhasználóra van azonban bízva, hogy mely csomagokat telepíti, így mindenki saját és egyedi böngészőt varázsolhat a Firefoxból. A hivatalos extension-ökön kívül persze jóval érdekesebbek a „rajongók” által írt kis programocskák – mivel a Firefox nyílt forráskódú, ilyen lelkes amatőrök által írt kiegészítések tömegeit találhatjuk a neten.

Az egyik legnépszerűbb kiegészítés a Foxytunes. Installálás után a böngésző egy teljes értékű médialejátszót fog tartalmazni. A dolog persze ennél trükkösebb: a Foxytunes titka, hogy a legnépszerűbb médialejátszókat (Windows Media Player, Winamp, iTunes, Real Player és még sok-sok további szoftver) beleintegrálja a böngésző felületébe, így internetezés közben is kényelmesen hallgathatunk zenét vagy rádiót. A szokásos kezelőgombok: lejátszás, stop, tekerés, hangerő, számok címének kijelzése. Alapállapotban ezek a gombok a státusz kijelző jobb oldalán (a képernyő alján) kapnak helyet, de persze bárhová helyezhetjük őket, sőt, ha akarjuk, ezt a kis médialejátszót is „bőrözhetjük”, akár a böngészőtől külön is. Az eljárás előnye, hogy nem kell elhagynunk a böngészőt a lejátszó állítgatásához. Ha nagyon kényelmesek vagyunk, akkor minden funkcióhoz tetszőleges gyorsbillentyűt rendelhetünk, így még az egeret sem kell használnunk a zenehallgatáshoz. A FoxyTunes több nyelven is elérhető, a lokalizált verziókat a fejlesztő honlapjáról tudjuk letölteni. Magyar nyelvű verzió is van!
Kedves kis bónusz funkció az ébresztőóra – ennek segítségével időzítve indíthatjuk el a médialejátszónkat, és persze van „sleep timer” is, amivel bizonyos idő után automatikusan kikapcsolhatjuk a zenét (ha esetleg hajalmosak vagyunk elaludni a gép előtt...) Windows, Linux és Mac OS alatt is tökéletesen működik.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!