szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A tűzoltás forradalmi módszerein dolgozik az amerikai védelmi fejlesztési ügynökség, a DARPA. Szerintük az ózonréteget károsító oltóanyagok helyett akár elektromágneses mezők bevetésével is életeket lehetne menteni.


© AP
Az Azonnali Tűzoltás (Instant Fire Suppression) kutatóprogram nyilvánosságra bocsátott anyaga szerint a tűz az átlagosnál is nagyobb károkat tud okozni katonai felszerelésekkel megrakott hajórakterekben vagy csapatokat szállító repülőgépek vagy földi járművek pilótafülkéiben - a veszteségek pedig még súlyosabbnak tűnnek annak tükrében, hogy jó ötven éve nem sikerült újabb fejlesztést eszközölni a tűzoltás területén.

A kutatási anyagban az is olvasható, hogy a lángok gyakorlatilag gyorsabb elektronokból és lassabb pozitív ionokból álló hideg plazmával egyenértékűek és mivel a lángok nem képesek stabil plazmaalap nélkül létezni, ezért a megoldás adott: ha a plazmát tudjuk kezelni, a tüzet is tudni fogjuk. A tűz kontrollálása azonban nem csak oltást jelent, hanem a lángok időbeni és helybeni manipulációját is. Lángokat ugyanis már az 1870-es években "félre tudtak hajlítani" elektromos mezők alkalmazásával. Ezen módszerekkel például égő épületekben lehetne menekülőfolyosókat kialakítani vagy éppenséggel elkerülni azt, hogy a lángok robbanóanyagokra is átterjedjenek.

A DARPA így a plazmafizikai és -kémiai módszerekhez nyúl az elkövetkező időszakban, hogy megreformálhassa a tűzoltást, a felsorolt alternatívák a statikus elektromosság mellett hanghullámokat, de kémiai oltóanyagokat is említenek, de a beérkező megoldások ezek kombinációit is alkalmazhatják. Az újszerű oltókészülékekre azonban még várni kell, ugyanis a tudósoknak még számos esetben kell tesztelniük a hideg plazma kémiai és fizikai jellemzőit egy forró, lángok nyaldosta környezetben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Két óra alatt végezne az erdőtűzzel

Egyetlen bevetéssel tíz hektáron tudná kioltani a lángokat a tűzoltóbomba, "a fegyver" azonban nincs hadrendben. Az APSZ-500 típusú bombát a Bazalt orosz állami cég mérnökei alkották meg: a békés lövedék tűzoltó vegyszerekből tartalmaz közel fél tonnát, és bármilyen tüzet ki tud oltani jó ezer négyzetméteres területen. A nyolcvanas években feltalált "fegyvert" a mai napig nem "állították hadrendbe".

Bari Máriusz Tech

Hogyan születik a tűz? - videóval

Másodpercenként ezer képkockát képes rögzíteni a Vision Research legújabb fényképezőgépe, a Phantom Miro 4, derül ki a Popular Science híradásából. Az eszköz így is lassúnak számít - a NASA például olyan berendezéseket alkalmaz, amikkel félmillió képet lehet készíteni ugyanennyi idő alatt.

Bari Máriusz Tech

Több tűzvészt jósol Amerika

A NASA klímakutatói új megállapításra jutottak annak vizsgláata során, hogy a globális felmelegedés milyen hatással van a viharokra. A jó hír: a némileg melegebb, szén-dioxidban gazdagabb atmoszféra kevesebb olyan vihart eredményez, amely tornádót és tűzvészet eredményezne. A rossz hír: ezek a viharok várhatóan sokkal nagyobbak lesznek.