szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ óceánjaiban olyannyira megnövekedett a zajszint, hogy az komoly problémát jelent a bálnák, delfinek és más tengeri emlősök számára - véli a Nemzetközi Állatjóléti Alap (Ifaw). A tenger alatti zaj ugyanis lehetetlenné teszi az állatok közt zajló kommunikációt és megzavarja a táplálkozásukat.

Egyes területeken a tengeri zajszint évtizedenként megkétszereződik, és az Ifaw szerint a döntéshozók keveset tesznek ez ellen. A cetek helyzetéről az elmúlt hónapban készült globális felmérésében a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) arra a következtetésre jutott, hogy a tengeri zaj komoly fenyegetést jelent az állatok számára.

A sziláscetek, mint amilyen a kék bálna és a hosszúszárnyú bálna, alacsony frekvenciájú hívásokat hallatnak, amelyek több ezer kilométerre is eljuthatnak a vízben. A delfinek és más fogascetek magasabb frekvenciájú hangokkal találják meg zsákmányukat.

A hajómotorok és -propellerek, valamint az olaj- és gázkutatásban alkalmazott szeizmikus légfegyverek olyan frekvenciatartományú zajt bocsátanak ki, amely mindkét fajcsoportot zavarja - idézi az Ifaw jelentését a BBC hírszolgálata. Az óceán zaja: kapcsold ki című jelentésben egy kutatásra hivatkoznak, amely szerint a kék bálna hívóhangjainak spektruma ma már csupán tizede annak, ami a motoros hajózás bevezetése előtt volt. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a katonai szonárrendszerek okozták a csőröscetek tömeges partra vetődését. A szonár valószínűleg annyira megzavarja az állatok merülését, hogy a búvárok túl gyors felszínre kerülésénél jelentkező keszonbetegséghez hasonló állapotba kerülnek.

A természetvédelmi szervezetek nyomására az amerikai haditengerészetben korlátozták a szonár használatát, továbbá néhány helyen az olaj-, és gázfelderítésben érdekelt társaságok is csökkentették a szeizmikus légfegyverek bevetését, de az Ifaw szerint mindez nem elég. A szervezet szerint mindkét technológia alkalmazását be kellene tiltani az érzékeny területeken.

Az Ifaw-jelentés nem az első, amely figyelmeztet a tengeri zaj veszélyeire, és nem is az utolsó. A gond az, hogy a problémát okozó legtöbb tevékenység - a kereskedelmi hajózás és a tengerfenéki bányászat - része a mai, összefonódott gazdaságnak. A törvényhozást pedig tovább nehezíti, hogy a zaj nagy része a nyílt tengeren keletkezik, amely nagyrészt szabályozatlan közeg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lehullt a lepel az ausztrálok tengeri titkáról

A Sydney ausztrál hadihajó roncsai után kutató búvárok sikerrel jártak, ezzel megoldódott az ország legtovább tartó tengeri rejtélye - jelentette be Kevin Rudd ausztrál kormányfő hétfőn.

MTI Tech

Mikroorganizmusokat találtak a tengerfenék alatt

Élő mikroorganizmusokat, úgynevezett prokariótákat találtak brit és francia kutatók rekordmélységben - 1,6 kilométerrel a tengerfenék alatt -, s a felfedezés egyben azt is jelentheti, hogy más bolygókon is létezhet felszínalatti élet.