szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mihez kezdjünk hárommilliárd bázispárral? Az io9 portál szerint ha éppen nem akarjuk magunkat mindenestül egy CD-lemezen viszontlátni vagy nem állati rokonainkat keressük a szavannákon, rájöhetünk, hogy miért nem tudunk lefogyni vagy hogyan hozhatunk létre magunkból ékszereket, amihez garantáltan semmi más nem hasonlít.


3 milliárd dollár, 13 év
2013-ra percek alatt, pusztán pár száz dollárért teljes géntérképet kaphatunk magunkról, állítja a kaliforniai Pacific Biosciences cég. Míg jelenleg ez a folyamat hónapokat vesz igénybe és 350 ezer dollárba kerül, legelőször 13 évnyi munka kellett az első emberi DNS-szekvenáláshoz, amely mintegy 3 milliárd dollárt emésztett fel.
DNS-állományunkat egyre gyorsabban és olcsóbban tudjuk feltérképezni, ennek következtében pedig minél pontosabb genetikai adatbázist mondhatunk magunkénak, annál jobban megérthetjük betegségeink mibenlétét, azok diagnosztizálását és kezelését is. A személyreszabott orvosságok mindennapossá válhatnak, az orvosok pedig a jövőben nemcsak életmódunkból és családi betegségeink alapján adhatnak majd egyes problémáinkra gyógyszert, hanem genetikai profilunk alapján is. Hasonló esetekben segíthet a genetika és a táplálkozás határtudománya, az angolul csak nutrigenomics-nak nevezett tudományág, amely révén megoldhatóak a genetikai alapú táplálkozási és túlsúlyproblémák is.

Senki másnak sincs ilyen ékszere, mint Önnek, hirdeti honlapján a Perpetua nevű amerikai cég, amely DNS-spirálunkat örökíti meg nyakbaakasztható fiolában, tetszés szerinti árnyalatban - míg az alapötlet sok gondolatot indíthat meg az emberben, az igazán tetszetős kivitelezésre feltételezhetően még hosszú éveket kell várnunk.

Megkereshetjük rokonainkat a muslincák között is, hiszen az emberek és a muslincák génállományának közel 60 százaléka egyezik, de ilyen jellegű összehasonlítást végezhetünk akár az afrikai elefántok, a tehenek vagy az élesztőgombák genomjával is. Hosszú távon elképzelhetőek lesznek az olyan közösségi oldalak is, ahol kapcsolatainkat nem ismeretségeink, közös szórakozó- vagy munkahelyeink, hanem génállományunk és bázispárjaink alapján építhetjük fel, bár egyelőre csak olyan publikus gén-adatbázisok találhatóak meg az interneten, mint a HapMap vagy a GenBank.

Ha fantáziánk végképp cserbenhagyna minket, rendelhetünk kromoszóma-plakátot, amelyen a 24 emberi kromoszómához kötött különféle tulajdonságok és problémák szerepelnek vagy bármilyen eshetőségre felkészülve hordhatunk magunknál egy biztonsági másolatot magunkról. Teljes DNS-adatbázisunk ugyanis 750 megabájtra rúg, amely alig nagyobb egy CD-nyi adatnál, de ha kihagyjuk a még ismeretlen részeket, a nem-kódoló RNS-eket és számos más adatot, akkor akár egy USB-s flashdrive-ra is felférünk.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!