szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy nullát könyvelhetnek el spanyol kutatók: sikerült azonosítaniuk két, 43 ezer éve élt neandervölgyi ember vércsoportját.

Az asturiai El Sidrón közelében folyó ásatásoknál talált két férfi maradványai alkalmasak voltak arra, hogy az egyre fejlettebb és pontosabb technológiával végre lehessen hajtani, a világon most először ezt a tudományos bravúrt - írta az El País című spanyol napilap.

Amelynek az eredménye nulla, azaz nullás volt a vércsoportja a két neandervölgyinek, akik 28 ezer évvel korábban éltek, mint az altamirai barlangfestmények készítői.

A felfedezés nemcsak érdekesség arról az emberféléről, amely több ezer évig együtt élt, megosztotta területét a mi közvetlen elődeinkkel, hanem mindenekelőtt jelentős információ a biológia történetének megismerésében. A kövületek vércsoportjának tanulmányozása nagy segítséget jelent annak megértésében, hogy melyek voltak azok a kiválasztó erők, amelyek alakították az ősember fejlődését - írják a kutatók a tanulmányban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Orvosi csoda: vércsoportot váltott egy kiskorú

Vércsoportot váltott és átvette a szervdonor immunrendszerét egy ausztrál lány: a világon ő az első ismert szervátültetett páciens, akinek ez sikerült - közölték pénteken az orvosok. Demi-Lee Brennan, aki most 15 éves, kilenc évesen kapott új májat, amikor a sajátja felmondta a szolgálatot.

MTI Tech

Vércsoport-módosító gépet fejlesztettek ki

A vér színét a vörösvértestek adják, melyek csak 4 hónapig élnek, de ez alatt 1500 kilométert tesznek meg a testben. A bennük lévő hemoglobin oxigént vesz fel a tüdőben és azt leadja a többi szervben. A vérben lévő fehérvérsejtek a szervezet védelmezői, változtatni tudják alakjukat. Ha a vér fogytán van, tudni kell, milyen csoportba tartozik, mert így pótolható, hacsak nincs egy gép, amely változtat ezen.