szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Harmadik kutatóállomásának építését kezdte meg Kína a Déli-sarkvidéken, ezúttal a kontinens belső területein.

Az új bázis helyszíne a Déli-sarkvidék legmagasabb pontja, a Dome Argus. Kínai kutatók 2005 januárjában jutottak fel először a tengerszint felett 4093 méter magasan található jégsapkára.

A Kunlun kutatóállomás főépületét a 25. Antarktisz-expedíció tagjai szerdán húzták fel. Az építkezés előkészületeit tavaly januárban a 24. expedíció tagjai végezték el.

A szárazföld belsejében felépített első kínai kutatóállomás közel 559 négyzetméteren helyezkedik el, a főépület 236 négyzetméter alapterületű.

A kutatók csillagászati, űrfizikai, geofizikai, topológiai, légkörtani és a gleccserekkel kapcsolatos vizsgálatokat fognak végezni. A kínai szakemberek a jégtakaró alatti földtani fejlődés alakulására is kíváncsiak, és a globális klímaváltozás hatásait is mérik.

Eddig mindössze hat ország, köztük Oroszország és az Egyesült Államok létesített kutatóbázist ezen a zord, de kutatói szempontból annál érdekesebb helyen.

Az Antarktiszt az 1959-ben megkötött Antarktisz-egyezmény védi. A megállapodás alapján a Déli-sarkvidéken bármely ország létesíthet tudományos kutatóállomást. Tiltják azonban a kontinens ásványkincseinek kitermelését, hulladékok tárolását és a katonai tevékenységet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az Antarktisz is zöldül

Nem könnyű túlélni a csontig hatoló hideget és a téli sötétséget az Antarktiszon, arról nem is szólva, hogy rengeteg energiát igényel az ott lévő kutatóállomások működtetése. Egyre inkább teret nyer azonban a megújuló energiaforrások használata a fosszilis tüzelőanyagok mellett.

MTI Világ

Tűz pusztított egy antarktiszi kutatóállomáson

Tűz ütött ki a Déli-sarkon lévő Progressz (Haladás) orosz kutatóállomáson, egy ember életét vesztette, ketten súlyos sérüléseket szenvedtek - jelentette be csütörtökön a szentpétervári Északi- és Déli-sarki Intézet.