szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Michigan Egyetem és a Marylandi Egyetem JQI kvantumkutató intézetének kutatói újabb mérföldkőhöz érkeztek a teleportáció terén, adta hírül a Science. Eddig csak egymás mellett lévő fotonok vagy atomok között tudtunk információt cserélni, mindez a kvantumfizika különlegességeinek köszönhetően már egy méter távolságban is megvalósítható.


A teleportáció annyira komplex folyamatnak számít, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint anyag helyett egyelőre még csak információt mozgatnak a laboratóriumokban. A Science január 23-i kiadásában részletezett kísérlet a legelső olyan eset, amely során az információ jelentős távolságot, egy métert tett meg két atom között.

A kísérletet végző Christopher Monroe és csapata vákuumba helyezett, elektromos mezőkkel helyzetben tartott ionok között végezte el a teleportációt. Egy ultragyors lézerlöket az atomokat arra készteti, hogy fotonokat bocsássanak ki, ha pedig ezek megfelelően lépnek egymással kapcsolatba, az atomok egy összekapcsolt kvantumállapotba kerülnek: ennek során az egyik atom akkor is képes a másik tulajdonságait átvenni, ha az egy méterre van tőle - az információ így gyakorlatilag teleportálódik.

A sci-fikből ismert teleportációt azonban jó ideig nem fogjuk látni. Monroe szerint egy emberben túl sok atom van, a jelenlegi módszerrel pedig csak akkor lehetne egy embert teleportálni bárhova, ha a végpontban egy olyan anyagcsomó van, ami úgy néz ki, mint a teleportáló ember, csak éppen információ nincsen benne. Ezt pedig nemcsak megvalósítani, de még elképzelni is nehéz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!