szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Európa felett több-középpontú ciklonrendszer örvénylik, hatására arrafelé többnyire erősen felhős vagy borult az ég, többfelé fordul elő havazás, az északnyugati területeken eső, havas eső jellemző. Ugyancsak ciklon található a Földközi-tenger keleti medencéjében, ahol több helyen esik az eső, záporeső, néhol zivatar is kialakul.

A szárazföld más tájain magas nyomás alakítja az időjárást, ezért jobbára napos az idő, csak kisebb körzetekben fordulnak elő erősen felhős időszakok. A hőmérséklet csúcsértéke csak Skandinávia északi, valamint a kontinens keleti részén marad napközben is fagypont alatt.

Európa középső vidékén a kora délutáni órákra jobbára 2, 8 fok közé melegszik fel a levegő. Ennél jóval melegebb van Dél-Európában, ott 11, 18 fok közé emelkedik délutánra a hőmérséklet, sőt a Pireneusi-félsziget déli részén 20, 21 fok is előfordul.

A Kárpát-medence időjárását péntek estig a skandináviai ciklon hidegfrontja alakítja, amely mögött pénteken napközben egyre szárazabb levegő érkezik térségünkbe. Addig sok lesz felettünk a felhő, és többfelé csapadék is valószínű.

Várható időjárás péntek estig
Reggelig többnyire erősen felhős vagy borult lesz az ég, több helyen várható kisebb eső, havas eső, északkeleten havazás. Pénteken napközben északnyugat felől felszakadozik, csökken a felhőzet, egyre kevesebb helyen valószínű csapadék.

A nyugati, délnyugati szél helyenként megélénkül, majd északnyugatira fordul, és többfelé megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet +2 és -3 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken általában 5 és 10 fok között várható,  északkeleten azonban ennél kissé hidegebb lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Normális az időjárás, vagy ez már a vég?

Melegrekord, hőhullám, zacskós víz, riasztás, szupercella, viharos széllökések, monszunszerű esőzés. Az időjárásunk kiszámíthatatlanná, változékonnyá vált? Ez már a globális felmelegedés és a klímaváltozás eredménye, vagy csak mi lettünk érzékenyebbek az ablakon túl és a tévé képernyőin is egyre gyakrabban látható viharokra?