szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ilyen volt a híres-hírhedt Napster történet de a Torrent...

Ilyen volt a híres-hírhedt Napster történet de a Torrent „feltalálója” Bram Cohen is napok alatt vált roppant népszerűvé. A még csak tizenöt éves David Nelson hasonlóan gyors sikertörténetet tudhat a magáénak: Muziic nevű szoftvere pillanatok alatt az internetezők egyik kedvencévé vált, és népszerűsége egyre csak növekszik.

David Nelson - ő lenne az új Napster?

A szoftver vonzereje abban rejlik, hogy ingyenes, legális, és mégis több millió zeneszám közül kereshetünk – és persze hallgathatjuk meg őket, akár csatornákba rendezve is. Hogyan lehetséges ez? Nos David egy nagyon egyszerű (és legális) megoldást választott: a Muziic a Youtube adatbázisát és videóit használva, az úgynevezett Muziik encoder segítségével játssza le a zeneszámokat. Tekintve, hogy a Youtube-on minden megtalálható, a Muziic is gyakorlatilag minden zeneszámot megtalál és lejátszik nekünk! 

A szoftver ingyenesen letölthető innen (már amikor elérhető a szerver, David gépei ugyanis hajlamosak néha eltűnni a netről a nagy érdeklődés miatt). A telepítése után egy Winamp-ra emlékeztető felületet kapunk. 

Felülete mint a Winamp - de itt véget is ér a hasonlóság

Óriási különbség azonban, hogy míg a Winamp vagy az iTunes csak a gépeinken található számokat (esetleg netes rádiót) szólaltat meg, addig a Muziic feltelepítése után máris pár millió zeneszám boldog tulajdonosai lettünk, még akkor is, ha a gépünkön egyetlen MP3 sem található. 

Csak keressünk rá kedvenc előadónkra, zenekarunkra vagy akár egy-egy zeneszám címére, és máris hallgathatjuk, mi több, kedvenc zenéinkből ugyanúgy lejátszási listát készíthetünk, mint a hagyományos lejátszókban (create playlist). Ha nem vagyunk elégedettek a Youtube-on található zenék minőségével, akkor csak állítsuk „high quality”-re a szoftvert, (Settings/HQ stereo), és onnantól csak kitűnő minőségű zenék fognak szólni a lejátszóból.

Lássuk, mit hallgatnak a többiek?

A keresés több kulcsszóval és részkifejezésekre is működik, így ha pl. keressük Gilber’O Sullivantól a „Claire” című klasszikus számot, elég ha beírjuk: „Gilbert Claire”, vagy „Sullivan Claire” és máris megvan! Vizuális típusú zenerajongók kedvéért a Muziic még a videót is lejátssza egy pici ablakban, ha van a zenéhez videoklip. 

A legjobb az egészben, hogy a Muziic mögött máris üzemel egy közösség: ha például nem találunk egy számot (amire elég kevés az esély), akkor a „song request” gombra kattintva máris megkérdezhetjük a Muziic rajongókat, tudnak-e segíteni. 

A lejátszó természetesen bőrözhető is...

Ha nincs időnk kiválogatni kedvenc zenéinket, és lejátszólistát készíteni, akkor sincs gond: a lejátszó bal oldalán levő ablakban (playlists) láthatjuk a többi felhasználó által létrehozott listákból a legnépszerűbbeket, kategóriák szerint (pop, country, retró, techno és így tovább). Csak kiválasztunk egyet közülük, és máris hallgathatjuk a többi internetező „gyűjteményét” – néha igazi gyöngyszemekre lehet így bukkanni. A Muziic honlapjáról pedig egy kattintással importálhatjuk a legjobb listákat lejátszónkba. 

És, hogy a Winamp rajongók is sikeresen „át legyenek csábítva” a Muziichoz, a fejlesztő skineket (bőröket) is kínál letöltésre, ugyancsak ingyen – így kedvünkre átalakíthatjuk kedvenc lejátszónkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!