Bűnüldözés szaglenyomat alapján

Mint ahogy az ujjlenyomatok vagy a szem szivárványhártyája alapján bárki felismerhető, az ugyancsak "egyéni" szag is felhasználható a bűnüldözésben. Az amerikai belbiztonsági minisztérium által kifejlesztett "elektronikus orr" segíthet "kiszimatolni a veszélyt".

  • MTI MTI
Bűnüldözés szaglenyomat alapján
A közelmúltban végzett kutatások kimutatták, hogy az emberi szag változik nemek és kor szerint. Például a sajtra emlékeztető illat a férfiakra jellemző, míg nők inkább grapefruit- és hagymaillatot árasztanak. Megkülönböztethetők az ázsiaiak, akiknek kevés olyan mirigyük van, amely "rossz szagok" produkálására hivatott, szemben az európaiakkal és az afrikaiakkal, akik sok ilyen miriggyel rendelkeznek.

Az "elektronikus orr" megalkotása felé tett újabb lépést tavaly tették meg, amikor laboratóriumi körülmények között mérnököknek sikerült tömegesen előállítani szaglóreceptorokat. A kutatás immár arra irányul, hogy egyre pontosabb felismerési rendszereket fejlesszenek ki.

A szaglás az egyik legösszetettebb, de legkevésbé ismert érzékszervünk. Az embernek mintegy 400 génje határozza meg a szaglórendszer működését, több, mint bármely más életfunkcióét. Egyes állatok, így a kutyák és az egerek szaglórendszere legalább ezer génből áll.
„Két személyiség él bennem” – 12 adag kávéval kezdi a napot Carolina Vergnano, a legrégebbi olasz kávémanufaktúra vezetője

„Két személyiség él bennem” – 12 adag kávéval kezdi a napot Carolina Vergnano, a legrégebbi olasz kávémanufaktúra vezetője

A nők szerepét igyekszik erősíteni egy igencsak férfias szakmában Carolina Vergnano, aki négy éve áll a család nevét viselő olasz kávémanufaktúra élén. És közben minden létező sztereotípiát cáfol, legyen szó a munka és család egyensúlyáról, a válságkezelésről vagy akár arról, hogyan és mennyi kávét fogyaszt el valaki, akinek az egész élete erről az italról szólt. Carolina Vergnanóval Budapesten beszélgettünk.