szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törpevízilónász helyszíne a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdői Állatpark, ahol párt kapott Brutil, a nőstény - a hímet Dániából hozták számára.

Gajdos László, az intézmény vezetője elmondta, hogy nem kis gond volt párt találni Brutilnak, amely három évig volt kénytelen várni arra, hogy hímet kaphasson társul. Jelenleg Európa állatkertjeiben 90 törpevíziló él, és abból 30 a hím. Így aztán a 60 nőstény - köztük  a három éve Franciaországból érkezett Brutil is - várólistára került.

A várt nász most következett be: Dániából jött a társ, aki stílszerűen a Hamlet nevet viseli. A törpevíziló-fiú kétéves, és előbb a szokásos karantént kellett elviselnie a nagy találkozás előtt. Az egészségügyi megfigyelés jól végződött, betegségnek semmi jelét nem észlelték rajta az állatorvosok, létrejöhetett hát a randevú.

Az első pillantás ugyan nem igazolta a "meglátni és megszeretni" mondást, volt fogcsikorgatás mindkét állat részéről bőven, de aztán lassan-lassan oldódott az egymás iránti idegenkedés.

Az állatkert utódokat remél a pártól a fajmentéshez. A nyugat-afrikai erdőkben honos, magányosan élő törpevíziló állatkertekben egyébként csak a természeteshez mindenben hasonlító körülmények között szaporodik. A Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdői Állatpark ilyennek számít, az évszázados Sóstói-erdőben nyáron szinte afrikaiak a körülmények, télen pedig a trópusi ház biztosítja a meleget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Zsugorítja az agyat a semmittevés

A hivatásos zenészekről és a Braille-írást olvasó vakokról ismert, hogy kezük gyakori és intenzív használata rendkívüli szenzomotoros képességek kifejlesztéséhez vezet, mi több, a kézért felelős agyterület megnagyobbodik. Most német kutatóknak először sikerült bebizonyítaniuk, hogy a folyamat fordítva is végbemegy: tehát ha nem használjuk a kezünket, kisebbedik az agy megfelelő területe, a tapintás pedig tompul.

MTI Plázs

Háromféle ritmust ismer a szervezet

Az emlősök napi ritmusa bonyolultabb, mint eddig feltételezték, a gének egy része ugyanis huszonnégy óránál rövidebb ciklust követ - erről az amerikai Pennsylvaniai Egyetem és a kaliforniai Salk Biológiai Intézet kutatói számoltak be.

hvg.hu Plázs

„Állatok helyett kísérletezzenek embereken”

A laboratóriumi kísérletekben részt vevő állatok száma a világon évente eléri a 100 milliót, ezért az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívát. Milyen célú állatkísérletek indokoltak, és mennyire szenvednek a kísérleti alanyok napjainkban? Utánajártunk.

MTI Tech

Negyedmilliós gazellanyáj a mongol pusztában

Negyedmillió mongol gazella gyűlt össze az ország pusztáin - ez minden idők valaha látott legnagyobb csoportosulása. Az állatokat megpillantó biológusok szerint a világ összes mongol gazellájának negyede él ebben a populációban.

Sorkövető

Emberi sperma + nőstény csimpánz = homo sovieticus

Az őrült tudós, Dr. Moreau szigetén förtelmes keresztezett lények, kimérák lépnek túl genetikán, józanságon és erkölcsön. Ilyesféle kreatúrákkal régóta kacérkodik az emberiség. Soha nem volt közelebb a géntechnológia és a mesterséges intelligencia kutatása humanoidok előállításához, mint ma, és holnap még közelebb lesz. Mindez nemcsak tudományos vagy etikai, de jogi kérdéseket is felvet.