Korábban mutattunk már több alkalommal is online tárhelyeket, amelyek segítségével bárhonnan elérhető módon tárolhatunk fájlokat az interneten (e cikkek linkjeit megtalálják olvasóink a Kapcsolódó anyagok részben, a cikk alatt).
Ezúttal kiemelünk egy ilyen megoldást a tömegből, amely megbízható, gyors és rendkívül kényelmes.
A Dropbox fizetős és ingyenes változatban is használható. Az ingyenes hozzáférés 2 GB online tárhelyet biztosít bárkinek, aki elvégzi a villámgyors regisztrációt. Ezt a tárhelyet azután elérjük egy tetszőleges böngészőből, akár Windowst, OS X-et vagy Linuxot használunk (sőt, akár mobil eszközökről is, iPhone-on például gyors és kényelmes).

Ha nem szeretnénk a böngészőben megjelenő felületen keresztül kommunikálni a szerverrel, letölthetjük a Dropbox kliensét Windowsra, OS X-re és Linuxra egyaránt, így közvetlenül az adott rendszer fájlkezelőjéből is elérjük online tárhelyünket, mintha csak egy helyi mappa lenne a gépen.
Ha valamit nem csak magunknak szeretnénk feltenni a szerverre, a fájlok megosztására rögtön két m

ódszert is bevethetünk. Lértehozhatunk megosztott mappákat és küldhetünk e-mailben meghívót azoknak, akik hozzáférhetnek ezekhez, vagy egyszerűen bemásoljuk a választott állományokat a szerver Public mappájába, és egyetlen kattintással vágólapra másoljuk a hozzájuk tartozó URL címet. Utóbbi sokkal kényelmesebb és célravezetőbb, ha csak megmutatni szeretnénk egy fájlt, hiszen az így a kapott URL címen bárki megnézheti azt egy böngészőben. Az osztott könyvtár inkább akkor hasznos, ha nem csak megmutatni szeretnénk valamit, hanem akár a fájl módosítását is engednénk a „meghívottaknak”.

Az asztali kliens használata rendkívül kényelmessé teszi a DropBoxot, ráadásul ha meghívunk még néhány ismerőst, akkor fejenként 250 MB plusz tárhely „üti a markunkat”, így a végére akár 3 GB-ra (ez az ingyenes maximum) is feltornászhatjuk azt.
A DropBox gyors és megbízható, ami sokat számít egy online tárhelynél, ha pedig nem lenne elegendő az ingyenes 2 GB, havi 10 dollárért akár 50 GB-ra is növelhetjük a méretet (havi húszért pedig meglepő matematikai fordulattal rögtön 100 GB-ot kapunk).