szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ugyanakkor kis szerencsével ki lehet fogni egy-egy olyan gyöngyszemet, ami nem csak szemet...

Ugyanakkor kis szerencsével ki lehet fogni egy-egy olyan gyöngyszemet, ami nem csak szemet gyönyörködtető grafikáak miatt éri meg a pénztárcakímélő beruházást, hanem azért is, mert az agytekervényeket is próbára teszi. Az alábbiakban néhány példát mutatunk arra, hogy az olcsó húsnak sem mindig híg a leve.

Drop7
Grafikáját tekintve igencsak puritánnak tűnhet ez a játék, és valóban az is. Viszont a játékmenet kárpótol mindenért. Egy 7x7-es táblán kell az érkező számjegyeket elhelyezni úgy, hogy vagy egy sorban, vagy egy oszlopban pontosan annyi elem legyen, amennyit a szám mutat. Ekkor az adott elem vagy elemek eltűnnek és a többiek a helyükre esnek, amivel esetenként újabb kombinációk alakulnak és újabb elemek tűnhetnek el.

Ha első hallásra bonyolultnak is tűnik, a gyakorlatban gyorsan rájön az ember a csízióra, és hamar függővé válhat. Persze a játék egyre nehezebb feltételeket diktál, hiszen adott számú elem lerakása után alulról egy újabb sor elem kerül be a táblára, és ha elérjük a tábla tetejét, a játéknak vége. A dolog egyik szépsége, hogy egy kilátástalannak tűnő helyzet is megoldódhat egy hatalmas láncreakció eredményeként, valamint az is szerencse, hogy a játéknak van ingyenes kipróbálható verziója is.

Mancala
Ennek az eredetileg afrikai társasjátéknak több verziója is fellelhető az AppStore-ban, de talán a legjobb közülük az FS5 brigád által készített verzió. A játékban, amelyben két játékos játszik egymás ellen, köveket kell a rekeszekbe pakolni. Egy lépés során a játékos bármelyik saját rekeszéből kiveszi az összes ott levő kavicsot, és az óramutató járásával ellentétes irányban egyesével belepotyogtatja a többi rekeszbe.

Ha az utolsó kő a saját gyűjtőjébe esik, akkor újra ő következik. Ha az utolsó kő egy saját üres rekeszbe érkezik, akkor az ellenfél szemközti rekeszének tartalma is a játékosé lesz. Az nyer, akinek több követ sikerül megszereznie. A játék előnye hogy interneten is játszható egy másik élő ellenfél ellen, ami sokkal nagyobb élvezet, mint a gyorsan kiismerhető gépi ellenfél. Mint minden jó logikai játéknál, itt is a furfangos taktikák kitalálása és alkalmazása adja meg a játék sava-borsát. Ebből a játékból is elérhető az ingyenes verzió.

Crossbones
Ehhez a játékhoz igazán kimagasló logikára és megfigyelőképességre van szükség. A szabályok egyszerűek, de az elemek kombinációinak köszönhetően van, hogy nem látjuk már a fától az erdőt. Adott kilenc „kártyalap", amelyeknek többféle tulajdonságuk van. Látható rajtuk egy tárgy képe, az adott tárgyból egy, kettő vagy három darab, van színük, és a nehezebb fokozaton még egy függőleges vagy vízszintes szegély is. A játék során három lapot kell kijelölni, amelyeken a tulajdonságok vagy egyformák, vagy teljesen különbözőek.

Na, ez most elég értelmetlenül hangzik, ezért inkább lássunk néhány példát. Zöld lapon 1 pohár + zöld lapon 2 pohár + zöld lapon három pohár = ez jó. Zöld lapon 1 villa + kék lapon 1 villa + piros lapon 1 villa = ez is jó. Kék lapon 1 kés + kék lapon 2 kés + kék lapon 3 villa = ez nem jó, mivel kés-kés-villa se nem teljesen egyforma, se nem teljesen különböző. Aki nem érti az... az... az olvassa el még egyszer, vagy próbálja ki, mivel ebből is van ingyenes verzió.

Pathians
Ez a játék a pasziánszok egy teljesen új megközelítése. A cél itt is az összes lap eltüntetése. A dolgunk csak annyi, hogy szépen sorban kijelölgessük azokat a lapokat, amelyeknek a szomszédja vagy azonos, vagy egyel eltérő értékű, így minél hosszabb útvonalakat kijelölv,e egyre több pontot kapunk, és ha minden lapot sikerül eltüntetni, talán elnyerjük a királylány kezét is. Az eltüntetett lapok helyét a helyükre eső többi lap tölti fel. A játék során van még egy segítség, ha egy oszlopban csak egyetlen lap maradt, azt a lapot át tudjuk helyezni.

Ezzel olykor egy látszólag reménytelen helyzetet is meg lehet oldani, ha az ember jól kombinál, viszont ügyelni kell arra is, hogy milyen sorrendben jelöljük ki a lapokat, mivel amíg van megfelelő szomszédos kijelölhető lap, azt kötelező kijelölni. A játék grafikája hangulatos, a hangeffektjei látványosak, vagy fordítva, és ugyan nincs ingyenes verziója, de az egy dolláros árát talán csak egy skót tarthatja megfizethetetlennek. Óh, és mellesleg magyarok a készítői.

Ancient Frog
És végül egy igen érdekes logikai puzzle. A grafikai körítés igen hangulatos, a játék pedig egyszerűen arról szól, hogy egy békát kell A pontból B pontba eljuttatni úgy, hogy csak adott pontokra léphet.

Bármelyik lábát (kezét?) mozgathatjuk, de persze csak a fiziológiájának megfelelő határokon belül. Érdemes kipróbálni az ingyenes verziót, mert az első néhány könnyű pálya után könnyen feladhatja a leckét egy egyszerűnek tűnő feladat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!