szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Bár a Google és a Microsoft mindig is óriási riválisok voltak – az előbbi az...

Bár a Google és a Microsoft mindig is óriási riválisok voltak – az előbbi az alkalmazások piacára, míg a redmondi óriás a web-piacra próbál folyamatosan betörni. A Google próbálkozásai elég sikeresek voltak – a Gmail jelentős szeletet hasított ki a hagyományos levelező-kliens szoftverek (beleértve az Outlook) felhasználói bázisából, sőt a Gdocs is szorongatja már a Microsoft irodai csomagjait. Bill Gates és csapata pedig keresővel próbálkozik, bízva abban, hogy a súlyos dollármilliókból fejlesztett és promótált Bing megtöri a Google egyeduralmat.

A háborút az egyelőre a sokáig csak spekulációként közismert, ám a Google részéről múlt héten hivatalosan bejelentett GooOS, vagy másnéven ChromeOS indította el - egy olyan operációs rendszer, ami sok ezer számítógépet összekapcsolva működik, bárhonnan elérhető, online tudja mindazt, amit a Windows, sőt még többet is.

A GooOS/ChromeOS/Android/akármi (egyelőre még kódneve sincsen, csak koncepció-nevek keringenek a neten) egy logikus és szinte kényszerű lépés a Google részéről. Hiába ugyanis a „hatalom” a kereső- és webkettes piacon, ha a cégnek nincs befolyása a felhasználói platformra, és az azon futó alkalmazásokra. 

A Google Android fejlesztése után megjósolható volt, hogy a Google további fejlesztéseket tervez az operációs rendszerek terén - bár az "asztali" rendszer mindig (és pillanatnyilag is) a Microsoft monopóliuma, a GooOS/ChromeOS megjelenése azonban alaposan felkavarhatja majd az állóvizet. Egy olyan operációs rendszer, ami gyakorlatilag „minden gépen” fut (hardver összeállítástól függetlenül), nem kell telepíteni és frissíteni, teljesen vírusmentes, ráadásul minden szoftver, ami megtalálható benne (levelező, irodai csomag, böngésző, stb.) , a már jól ismert, igényes Google fejlesztés lesz.

És a legnagyobb érvágás a Microsoft számára: mi lesz, ha a GooOS ingyenes lesz? A Google-t ismerve, erre van esély – a cég, csak az „apró” szöveges hirdetésekből huszonkét milliárd dollár nyereséget könyvelt el 2008-ban, megtehetik tehát, hogy a operációs rendszerüket ingyenesen kínálják majd az internetezőknek. (Csak összehasonlításképpen: 2008-ban a Microsoft bevétele az XP, Vista és egyéb rendszerek eladásából 16 milliárd dollár volt, jóval kevesebb, mint a Google hirdetési bevétele).

A Google Chrome, a Gmail, a GDocs, Picasa stb, mind-mind a GooOS számára készítik elő a terepet – nincs más hátra, mint ezeket egybegyúrni, alátenni egy egyszerű rendszert, és készen is van az online-operációs rendszer. Persze ezt a Microsoft sem nézi tétlenül: máris bejelentették, hogy nemsokára ingyenes, online elérhető verziók készülnek a Word-ból, PowerPoint-ból és a többi irodai szoftverből, sőt elindították a Bing-et is, ráadásul nagyon komoly fejlesztéseken esett át az Internet Explorer legújabb verziója is.

A Microsoft legnagyobb fegyvere ebben a háborúban még mindig a böngésző, az Explorer továbbra is piacvezető az internetes böngészők piacán, a Chrome-nak nincsen reális esélye arra, hogy ezt a trendet felborítsa, főleg, hogy a Firefox is jelen van, mint igen erős ellenfél.

Egyetlen reményük a Google operációs rendszer, a Microsoft reménye pedig az ingyenes online Office, és az Explorer, és persze a nemsokára érkező Windows 7. Bárki is lesz majd a nyertes, mi mindenképpen jól járunk, hiszen ezek az óriások a mi kegyeinkért versengenek – dőljünk hátra, nézegessük a jópofa Google-OS koncepcióképeket, és várjuk ki a végét. A csata akkor dől majd el, amikor a felhasználók döntenek: maradnak a Windows rendszerek és az azon futó alkalmazások (böngésző) mellett, vagy átállnak a Google rendszerére? Vajon 2012 körül ChromeOS-t vagy valamilyen Windows-t fogunk használni? Meglátjuk…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Google-iroda az iPhone-on

A MiGhtyDocs nevű ingyenes program az iPhone-ra menti az összes dokumentumunkat, így akkor is olvashatjuk...