szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem az aljzat felületi szerkezete, hanem esése határozza meg, hogy életbe lép-e a gekkók tökéletes tapadási képessége - derítették ki kanadai és amerikai kutatók.

A kanadai Calgaryi és az amerikai Clemson Egyetem biológusai arról számolnak be a brit tudományos akadémia Proceedings of the Royal Society B című folyóiratában, hogy sík talajon a gekkók nem használják tapadószerkezetüket, még akkor sem, ha az csúszósnak bizonyul. Lábujjaik végén számtalan, végükön szétnyíló szőröcske található, amelyek az úgynevezett van der Waals-erők révén erősen rögzítik az állatot a felszínhez. Ha azonban bevetik e képességüket, a gekkók sebessége csökken.

Anthony Russell és Timothy Higham felfedezték, hogy a tízfokos szög volt a vízválasztó. Hat vizsgált állat közül három bekapcsolta rögzítőrendszerét ennél a dőlésszögnél, és ezáltal lelassultak. A másik három gyíkocska jóval gyorsabbnak bizonyult. A harmincfokos dőlésszög esetén már mind a hat gekkó bevetette különleges képességét - írja a Der Standard című osztrák lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megjelenhetnek-e hüllők az Északi-sarkon?

Élhetnek-e a globális felmelegedés folytán újra hüllők az Északi-sarkon - teszi fel a kérdést Mark Lynas brit környezetvédő, író-újságíró annak kapcsán, hogy Axel Heiberg-szigeten 55 millió éves krokodilszerű lények éltek.

Világ

Gyűjteményes madarakkal etették a hüllőket az állatkertben

A főpolgármesteri hivatal büntetőeljárás megkezdését kérte a bukaresti állatkert igazgatónője ellen, miután a hivatal vizsgálóbizottsága kiderítette, hogy csak az elmúlt évben 114 emlősállat – többek között tibeti medve, muflonok, kenguruk – múltak ki gyanús körülmények között, ugyanakkor a dokumentumokból az is kitudódott, hogy 8596, a gyűjtemény részeként nyilvántartott, különböző madarakkal, rágcsálókkal etették, többek között a hüllőket.

MTI Tech

Új hüllőfajokat fedeztek fel Tanzániában

A hüllők és kétéltűek tizenhét, eddig ismeretlen faját fedezték fel olasz és tanzániai kutatók Tanzánia keleti részén, a zsugorodó területű esőerdőkben.

MTI Tech

A repülő őshüllők nem tudtak repülni?

Ezek az őstörténetben élt állatok több mint 40 kilónyi súlyukkal nem tudták fenntartani magukat a levegőben - erre e meglepő felfedezésre jutott egy japán tudós.