szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kelet-ázsiaiak jóval nehezebben tudják megkülönböztetni az arckifejezéseket, mint a nyugati civilizációhoz szokottak, írják glasgowi kutatók a Current Biology szaklapban. Mindez már abban is megfigyelhető, hogy a két kultúrkör miként írja a smiley-kat, olvasható mindez a Science Daily-ben.


Rachael E. Jack, a glasgowi kutatója azt állítja, a "keletiek" és a "nyugatiak" teljesen másképpen figyelnek beszélgetőpartnereik arcára: mi egyenlő arányban figyeljük a szemeket és a szájat, így olvasva le partnerünk hangulatát vagy érzéseit, ehhez képest a vizsgálatban résztvevő kelet-ázsiai önkéntesek csupán a szem környékét figyelték meg - emiatt nem is képesek megkülönböztetni a félelmet a meglepetéstől vagy az undort a dühtől. A felfedezés egyértelműen arra utal, hogy az emberi érzelemkifejezés jóval bonyolultabb annál, amit eddig gondoltunk, valamint az eddig egyetemesen felismerhetőnek tartott arckifejezések nem mindig "működnek" különböző kultúrák között.

Érzelmi különbségek
Mindennapos eszköznek számít írásos kommunikációnkban a :) boldog és a :( szomorú arc. Japánban - ahol a szemekre nagyobb hangsúly kerül, a boldogságot ^.^-vel, a szomorúságot pedig ;_;-vel jelöljük.
A kísérletben 13 nyugat-kaukázusi és 13 kelet-ázsiai résztvevő vett részt: különböző arcokat mutattak nekik, mindeközben szemmozgásaikat rögzítették. Ezt követően megvizsgálták, hogy milyen szemmozgással milyen pontosan tudták leolvasni a képeken szereplő arckifejezéseket - a keleti résztvevők jelentősen több hibát vétettek nyugati társaiknál. Mindez, állítják a kutatók, tükröződik abban is, hogy miként írjuk a smiley-kat az interneten. A hangulatjelölők tipikusan arckifejezéseket tükröznek - a nyugati kultúrában főként a száj különbségeit láttatjuk, a keletiben viszont a szemek kapnak sokkal nagyobb hangsúlyt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!