szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Progressz M-67 teherűrhajó hétfőn levált a Nemzetközi Űrállomásról, hogy még közel egy hétig tudományos laboratóriumként folytassa útját és a Plazma-Progressz kísérlet részese legyen.

A kísérlet keretében az Irkutszban lévő egyetlen erre alkalmas oroszországi radarral a folyékony üzemanyagú hajtóművek működése közben az űrhajó körüli plazma jellemző tulajdonságait vizsgálják majd.  

Szeptember 27-én az űrhajót lehozzák a Föld körüli pályáról és ezt követően a Csendes-óceánon lévő űrhajó-temetőbe süllyesztik. Az érintett terület távol esik a hajózási útvonalaktól, az Új-Zélandi Wellingtontól mintegy 3000 kilométerre keletre van, ezért a Föld légkörében esetleg el nem égő darabok sem jelentenek veszélyt a hajókra - mondta el az Interfax hírügynökségnek Valerij Lidnyin, a Moszkva melletti Koroljovban lévő Repülésirányító Központ (CUP) sajtószolgálatának vezetője.

Hozzátette, hogy környezetvédelmi szempontból sem rejt veszélyeket az ilyen "eltemetés", mert az űrhajó legnagyobb része elég a Föld körüli sűrűbb légrétegekben, s csak nagyon kevés darab éri el az óceánt.

Vasárnap a Nemzetközi Űrállomás személyzete kiszerelte a Progressz M-67-ből a legdrágább berendezéseket, köztük azt, amely az Űrállomáshoz való csatlakozást tette lehetővé, és berakta a Progresszbe az állomáson felgyülemlett szemetet, valamint az elavult berendezéseket.

A Progressz M-67 július 24-én indult a kazahsztáni Bajkonurban lévő űrrepülőtérről. Mivel a Nemzetközi Űrállomáshoz akkor éppen hozzá volt kapcsolva az amerikai Endeavour, a Progressz a szokásostól eltérően nem az indulás utáni napon kapcsolódott az állomáshoz, hanem az ötödiken, s mivel az érintett berendezésekkel probléma mutatkozott, kézi irányítással hajtották végre a kapcsolódást. Az űrhajó mintegy 2,5 tonna hasznos terhet szállított a Nemzetközi Űrállomásra, egyebek között üzemanyagot, sűrített oxigént és levegőt, élelmiszereket, tudományos célokat szolgáló berendezéseket, és nem utolsó sorban az űrhajósok családtagjainak küldeményeit. Augusztus elején a Progressz segítségével módosították a Nemzetközi Űrállomást pályájának átlagos magasságát, az űrhajó mintegy két kilométerrel vitte feljebb az állomást. 

A Progressz M-67 az analóg irányítási rendszerrel felszerelt régi széria utolsó darabja: mostani útja előtt már két új típusú Progressz járt a Nemzetközi Űrállomáson, és a régi típust a tervek szerint nem használják a továbbiakban. A Progressz M-67 idén a harmadik, s a Nemzetközi Űrállomás építésének kezdete óta a 35. orosz teherűrhajó volt az állomáson. Idén a tervek szerint még három teherűrhajót küldenek az állomásra, s ezek egyike az új orosz modult viszi oda.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Felbocsátották az első japán teherűrhajót

Felbocsátották pénteken az első japán teherűrhajót, az űreszköz néhány perccel a start után Föld körüli pályára állt, és várhatóan egy hét múlva csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).

MTI Tech

Sikerrel indították el a Progressz teherűrhajót

Péntek hajnalban elindították a kazahsztáni Bajkonurból a Progressz teherűrhajót, amely élelmiszert, vizet és felszerelést szállít a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységének.

MTI Tech

Nem végeztek feladataikkal a Discovery űrhajósai

A Discovery két űrhajósa befejezte vasárnap hajnalban a harmadik, s egyben utolsó űrsétáját, de kisebb nehézségek miatt nem tudott elvégezni minden tervezett feladatot: azok pótlására esetleg az Atlantis amerikai űrrepülőgép novemberre tervezett misszióján kerítenek sort.