szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mesterségesen létrehozott fekete lyukakkal elég energiát lehetne gyűjteni ahhoz, hogy csillagközi utazásokat tegyünk – írja az io9.

A Kansasi Állami Egyetem két kutatója, Louis Crane és Shawn Westmoreland szerint a fekete lyuk egy olyan csillaghajó hajtóműve lehetne, amely az Alpha Centauri közelébe juthatna.

Frissen publikált kutatásaik szerint a fizika törvényeit nem kellene megsérteni ahhoz, hogy egy 370 négyzetkilométer felületű napelemet hozzanak létre, amely egymillió kilométerre a Földtől keringve elég energiát lenne képes összegyűjteni egy fekete lyuk létrehozásához.

Mindehhez szükség van még egy nagyenergiájú lézerre, amely a fekete lyuk energiaforrása lenne. Ez persze csak egy mikro-fekete lyukhoz lenne elég, viszont egy ilyen képződmény már hajtóműve lehetne a csillaghajónak.

Ha már megvan a fekete lyuk, arra még kéne figyelni, hogy eléggé felgyorsítsa magát, így például a fénysebességnek egy viszonylag jelentősebb "töredékére". Ugyanakkor elég kicsinek kell lennie ahhoz, hogy energiát nyerhessenek az elkészítéséhez, és persze elég nagynak ahhoz, hogy fókuszálni tudják az energiát a „legyártásához”.

Ugyanakkor a csillaghajóhoz igazodó méretűnek is kéne lennie a fekete lyuknak. Az 1g gyorsulású, majd 1g lassulású úton – amely 3,5 évig tartana az Alpha Centauri közelébe -, egy 0,9 attométer átmérőjű fekete lyuk kéne, amelynek súlya 606 ezer tonna volna. (Egy attométer körülbelül egy kvark méretének felel meg, vagyis még egy atom alkotórészeinek a darabkáinál is sokkal kisebb lenne…)

Mindennek ellenére a fekete lyuk teljesítménye 160 petawatt (160 ezer milliárd watt) lenne. Egy ilyen hajtóművet azért elég nehéz lenne a csillaghajóra rárakni, de azért van ötletük a kutatóknak: egy parabolatükör fókuszpontjába kéne helyezni a fekete lyukat. Ezek után már csak a tükröt kéne a hajóra erősíteni...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!